Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ipucularla Sure Bulmaca

Ebu İdris Çevrimdışı

Ebu İdris

...
İslam-TR Üyesi
Enbiya Suresi diye hatırlıyorum.

sonraki soru biraz zor " Dünyanın döndüğüne delâlet eden ayetin olduğu sure hangisidir?"

Neml suresi.
88. Ayet

Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Hâlbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum
Neml Suresi 88. ayeti Dünya'nın yuvarlaklığına delil saymak yanlıştır. Zira Neml 87'de Allah azze we celle şöyle buyuruyor :
"Sûr’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler."

Dolayısıyla Neml 88'de kıyamet anında olacaklar anlatılıyor.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

sonraki soru biraz zor " Dünyanın döndüğüne delâlet eden ayetin olduğu sure hangisidir?"
Yeryüzünü enine boyuna yayıp döşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar meydana getiren ve yeryüzünde meyvelerin hepsinden iki çift yapan O'dur. Sürekli olarak gece ile gündüzü birbirine dolamaktadır. Düşünecek olan bir kavim için bunda muhakkak ki, ibretler vardır." (Ra'd 3)

Galileden once mutezili alimler dunyanin yuvarlak olduguna dair karineler elde etmis ve bundan bahsetmistirler

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Sorulan sorunun cevabi olan Enbiya Suresi doğrudur.
Sorumun cevabi ise "Neml suresi 88.ayet" idi.
Ilk cevap veren ruhisukut.
iyi örnekleyen Ebu Hanife
iyi açıklayan Ebu İdris

Üst Ana Sayfa Alt