Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ipucularla Sure Bulmaca

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Cumhur, sûrenin mekkî olduğu görüşündedir. İbn Abbâs ve Katâde'den ri*vayete göre ise sûre medenîdir.
Müfessir Hibetullah ibn Selâme de sûrenin ilk yarısının (ilk üç âyetinin) Mekke'de el-As ibn Vâil es-Sehmî hakkında, ikinci yarısının da Medine-i Mü-nevvere'de münafık Abdullah ibn Übeyy hakkında nazil olduğunu söylemiştir.
Bu hangi suredir?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Cumhur, sûrenin mekkî olduğu görüşündedir. İbn Abbâs ve Katâde'den ri*vayete göre ise sûre medenîdir.
Müfessir Hibetullah ibn Selâme de sûrenin ilk yarısının (ilk üç âyetinin) Mekke'de el-As ibn Vâil es-Sehmî hakkında, ikinci yarısının da Medine-i Mü-nevvere'de münafık Abdullah ibn Übeyy hakkında nazil olduğunu söylemiştir.
Bu hangi suredir?

Maûn suresi? (Allahualem)

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Yeni soru:

İbn Abbas, bu surenin, Kur'an'ın son suresi olduğunu söylemiştir. Yani bundan sonra tam olarak bir sure nazil olmamıştır.

Ayrıca İbn Abbas'ın rivayet ettiği bir hadiste: Rasulullah'a bu sure nazil olduğunda; "Bu benim vefatımı bildirmektedir. Vaktim gelmiştir" demiştir.

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yeni soru:

İbn Abbas, bu surenin, Kur'an'ın son suresi olduğunu söylemiştir. Yani bundan sonra tam olarak bir sure nazil olmamıştır.

Ayrıca İbn Abbas'ın rivayet ettiği bir hadiste: Rasulullah'a bu sure nazil olduğunda; "Bu benim vefatımı bildirmektedir. Vaktim gelmiştir" demiştir.

Nasr Suresi

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1 Allah'ın yardımı ve fetih geldiği zaman,

2 Ve insanların Allah'ın dinine dalga dalga girdiklerini gördüğünde,

3 Hemen Rabbini hamd ile tesbih et ve O'ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Nasr Suresi

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1 Allah'ın yardımı ve fetih geldiği zaman,

2 Ve insanların Allah'ın dinine dalga dalga girdiklerini gördüğünde,

3 Hemen Rabbini hamd ile tesbih et ve O'ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.

Allah azze ve celle razı olsun, soru sorma hakkı sizindir.

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Ömer'e ulaşan bir rivayete göre Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: ".... sûresi bana toplu olarak indi. 70.000 melek teşbih ve hamd sözleriyle bu sûrenin inişine eşlik etti.70.000 meleğin inişine eşlik ettiği bu sure hangi suredir?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Ömer'e ulaşan bir rivayete göre Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: ".... sûresi bana toplu olarak indi. 70.000 melek teşbih ve hamd sözleriyle bu sûrenin inişine eşlik etti.70.000 meleğin inişine eşlik ettiği bu sure hangi suredir?

En'am suresi.

Üst Ana Sayfa Alt