Haber Işid'e Bağlı "al Naba" Dergisi Eş Şebab'ı Hedef Aldı.

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi


IŞİD, "Al Naba" ismiyle haftalık olarak yayınlanan gazetesinde yer alan ifadelerle El Kaide'nin Doğu Afrika'daki kolu Eş Şebab'ı hedef aldı.

Örgüt, çıkardığı dergide Eş Şebab'ın IŞİD'e karşı yeni bir saldırı dalgası başlattığını belirtti ve bu konuyla ilgili "savaşın eli kulağında" ifadesini kullandı.

IŞİD, "El Kaide'nin cürümlerini aktarma nedenlerinin" zayıflık değil, verecekleri karşılığa dair bir bilgilendirme niteliğinde olduğunu öne sürdü.

2015 yılında kendisini Somali'de organize etmek isteyen IŞİD, Eş Şebab'tan sert karşılık bulmuştu. El Kaide'ye bağlı olan Eş Şebab yapılanması, grup içerisinden IŞİD'e katılanları ve hatta IŞİD'e sempati duyanları ağır şekilde cezalandırmış, birçok kişi fikir ayrılıklarından kaynaklanan çatışmalarda öldürülmüş ve tutuklanmıştı.

Eş Şebab birçok kez IŞİD adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla infazlar gerçekleştirmiş, İngiliz istihbaratının Somali'de IŞİD'e destek olduğunu öne sürmüştü.

Somali'de ciddi bir varlık gösteremeyen IŞİD, ülkenin kuzeyindeki Somaliand yakınlarında faal halde. 2015'ten bugüne IŞİD Eş Şebab'a önemli bir saldırı düzenlemiş değil.

Kaynak: Mepa News
 

Benzer konular

Üst Alt