Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslam Alimlerinden Ve Ünlü Düşünürlerden Sözler

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn abbas ra;

Alimin hatalarindan dolayi onun pesinde gidenlerin vah haline".Ibn abbas ra ya denildi ki;

bu nasıl olur şöyle dedi Alim kendi görüşüne göre bir şey söyler.sonra resulullah sallallahu aleyhi ve sellem i kendisinden daha iyi tanıyan biri bulunca kendi görüşüne terk eder. fakat onun görüşünü daha önce alan kimseler bundan haberdar olmadıkları için o goruş uzerinde devam eder giderler.

Mecmu'ul fetava

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Şeyhimiz Ebu Hamid (imam gazali)felsefecileri yutmuş, onları kusmak istediğinde ise kusamamıştır.'' ibni arabi

not:ikisinide sevmem fakat bu sözünde ibni arabiye katılıyorum :)

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bazen sevdiklerimiz bize bir isteğimizin olup olmadığını sorarlar da: ‘Bana da dua et.’ deyiveririz. Dua, yalnızca Allah’a yapılması gereken bir ibadet olduğu halde bizim: ‘Bana da dua et.’ dememiz, zahiren bakıldığında, ‘Bana da ibadet et.’ demektir ki bu küfürdür. Oysa biz biliriz ki o kişi: ‘Bana da dua et.’ sözüyle, ‘Benim için Allah’a dua eder misin?’ demek istemiştir de kestirmeden söylediği için böyle tuhaf bir anlam çıkmıştır ortaya.

Görüldüğü üzere; yapılan amel ve söylenilen sözle ‘Kast Edilen Şey’in farklı farklı olabileceğine dair, hayatın içinden bir örnek. ‘Bilmiyordum’u yani ‘cehalet’i mazeret kabul etmeyen bir anlayışın sahiplerinin, kendilerini bile tekfir etmelerini gerektirecek bir misal belki. Çünkü böylelerine sorduğumda: ”Ama ben ‘Bilmiyordum.’ ” ya da ‘Ben onu kast etmiyorum ki.’ diyerek kendi görüşleriyle de çelişkiye düşüyorlar.

Uzun sözlerimin kısa anlamı şudur ki: Müslümanların sözleri, tavır ve davranışları tevil edilir. Allah Rasulü sas’ın Müslim’de geçen: “Kim din kardeşine kafir derse, ikisinden biri kafir olmuştur.” tehdidinden dolayı, yanlışlıkla bir Müslüman’a kafir diyerek yanılıp küfre düşme tehlikesine karşılık, İslam alametlerinden herhangi birini taşıyan birine Müslüman deyip yanılmak tercih edilmelidir

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu Derda (r.a) şöyle dedi:En çok korktuğum şey; Allah ile karşılaştığımda bana; “Ey kulum! Biliyordun, fakat bildiğinle ne kadar amel ettin?” diye sormasıdır.” Kitabu’z-Zühd/Ahmed bin Hanbel 730.
Türkiye'nin en çok meyve veren ağaçları darağaçlarıdır.

[ Mustafa Sabri Efendi]

Üst Ana Sayfa Alt