Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam Davetçisinin Zina Etmesi Duyulursa? Nasıl Tevbe Ederim?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

aşkin_velayeti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamunaleykum.
Ben nefsime yenilerek bir ara zina ettim. Bu yaptığım ortaya çıkarsa islama bir zararımın dokunmasından korkuyorum ve çok büyük bir vicdan azabı çekiyorum. Ne yapmalıyım.? Ya insanlar bu ahlaksızlığımı öğrenirde soğursa.? Bunda bana bir sorumluluk olurmu.?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
kerim_212;202570' Alıntı:
Selamunaleykum.
Ben kendimi islam davasına adamış ve insanları islama davet eden bir kişiyim fakat nefsime yenilerek bir ara zina ettim. Bu yaptığım ortaya çıkarsa islama bir zararımın dokunmasından korkuyorum ve çok büyük bir vicdan azabı çekiyorum. Ne yapmalıyım.? Ya insanlar bu ahlaksızlığımı öğrenir de islamdan soğursa.? Bunda bana bir sorumluluk olur mu.?

Aleykum selam we rahmetullah ;

"Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur".(İsra Suresi : 32)

Zina, nesebin karışmasına, ailenin dağılmasına, hısımlık, komşuluk, arkadaşlık gibi bağların çözülüp toplumun manevi ve ahlaki değerlerinin temelden sarsılmasına yol açan ve insani bedeni zevklerinin esiri yapıp aşağılayan çirkin bir davranıştır. Kur'an'da zina eden erkek ve kadına bedeni ceza da uygulanması emredilmiştir. (Nur Suresi)

Allah c.c. bir daha böyle gunahlara bulaşmayı nasib etmesin ve bir daha böyle bir durumlara düşmemenizi Allah'dan dileyerek samimiyetle (nasuh), ihlasla, içten ağlayarak tevbe ederseniz inşeAllah afv olunursunuz diye sözlerime başlamak istiyorum...
İman sahibi Müslüman da hata yapabilir. Hatta zina etme hatası dahi yapabilir. "Yapabilir" sözümüz farklı algılanarak onaylıyormuş gibi değil, bu günahı hata ile işleyebilir. Bunu işlemek için kafir olunması gerekmemektedir. Bu curumu işleyen musluman kafir olmaz fakat gunahı kebairdir!

Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki: "Zani bir kimse, zina yaptığı sırada mûmin olarak zina yapmaz, hırsız da çaldığı sırada mûmin olarak hırsızlık yapmaz, içkici, içki içtiği sırada mûmin olduğu halde içki içmez; insanların, onun yüzünden gözlerini kendine kaldıracakları kadar nazarlarında kıymetli olan bir şeyi mûmin olarak yağmalamaz."
(
Buhari, Mezalim 30, Eşribe 1, Hudud 1, 20; Muslim, İman 100, (57); Ebu Davud, Sünnet 16, (4689); Tirmizi, İman 11, (2627); Nesai, Sarık 1, (8, 64)

Yine Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki: "Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi muallak durur. Zinadan çıkınca iman adama geri döner."
(Tirmizi, şu ziyadede bulunmuştur: "Ebu Cafer el-Bakır Muhammed İbnu Ali'nin: "Bunda imandan çıkıp İslam'a geçiş vardır" dediği rivayet edilmiştir.") (Ebu Davud, Sünnet 16, (4690); Tirmizi, İman 11, (2627)

Bu ve buna benzer Hadisler büyük günah işleyenin kafir olacağını değil, mükemmel imana sahib olmayacağını bildirmek içindir. Çünkü günahlar İmanın aslını olumsuz şekilde etkilemese de, İmanın kemalini etkiler. Nitekim Peygamberimiz yukarıda geçen Hadisleriyle bunu bildirmiştir.
Sizin durumunuz zina etme hatasından biraz daha hafif olduğu aşikardır. Üstelik evli değil bekarsınız.
Tüm bunları durumunuzun tesbiti için diyorum yoksa bir şey yok , bir şey olmaz gibi hafifletmeye gelmesin. Şer'i bir devlette bu durumunuz tesbit olunsaydı kırbaçlanmaktan ikinizde kurtulamazdınız. O kadar büyük günahlardan biridir.

Fakat görüyorum ki içinizdeki iman ateşi, işlediğiniz bu curumdan dolayı kalbinizi yakmakta , sizi huzursuz etmektedir. Bir alimin şu sözü gayet manidardır: "Günah odur ki göğsü tırmalaya."

İyilik, ahlâkın güzelliğidir. Günah ise, kalbinde rahatsızlık uyandıran ve başkalarının muttalî olmasından hoşlanmadığın şeydir.”
(Muslim, Birr 14-15; Tirmizî, Zuhd 40, hadis no: 2497; Dârimî, Rikak 73, hadis no: 2792)

İyilik, ruhunun yatıştığı (mutmain olduğu) şeydir. Kötülük ise, insanlar sana fetvâ verseler de, içini tırmalayan ve göğsünde tereddut duyduğun şeydir.”
(Ahmed bin Hanbel, 4/227; Dârimî, Bûyu’, 2, hadis no: 2536)

Nevvâs bin Sem’an (r.anh) şöyle dedi: ‘Rasûlullah (s.a.v.)’a iyilik ve günahtan sordum da şöyle buyurdular:
“İyilik
(birr), ahlâkın güzel olmasıdır. Günah ise, kalbini tırmalayıp, insanların da muttalî olmasından hoşlanmadığın şeydir...”
(Muslim, Birr 5; Tirmizî, Zuhd 52; Ahmed bin Hanbel, IV/182, 227, V/251, 252, 256)

Vâbisa bin Ma'bed (radıyallâhu anh) diyor ki, birgün Rasûlullâh (sallallâhu aleyhi ve sellem)' in huzûruna varmıştım. Bana:
“– İyiliğin ne olduğunu sormaya mı geldin?” buyurdu.
Evet, dedim.
O zaman şunları söyledi:
“– Kalbine danış. İyilik, kalbin uygun gördüğü ve yapılmasını tasdik ettiği şeydir. Günâh ise içini tırmalayan ve başkaları sana «Yap!» diye fetvâlar verseler bile, içinde şüphe ve tereddüt uyandıran şeydir.
(İbn-i Hanbel, IV, 227-228; Dârimî, Buyû, 2)

Eğer ki kişi bundan gerçekten samimi pişman olmuş ise ve gerçekten amellerinde ibadetlerinde Allah (c.c.)'ın günah(lar)ının avfı için yalvarıb yakarıyor ve bu hatay bir daha düşmemek için azami çaba sarf ediyor ise el Avf , el Ğafur olan Rahmanı bağışlayıcı bulacaktır. (inşeAllah)
İnşeAllah aşağıdaki konu başlıkları da bu konuda soruna daha da faydalı olacaktır.

Dar'ul harb'de günah işleyen muslumanın başvuracağı merci yoktur. bundan dolayı Dar'ul harb'de hadler tatbik edilemez denmiştir. Hele ki Dar'ul Harb olan ülkelerde, davetçi muslumanlar, diğer insanlar tarafından İslam'ın örnek şahsiyeti olarak görülmekte, bu sebeble sorumluluğu daha da büyük ve hassastır. Bu daveti yüklenmiş kişiler, sosyal hayattaki davranışları insanlar tarafından gözlemlenmekte, olumsuz ve kötü davranışları, bazı cahiller tarafından İslam'a mal edilebilmektedir. Bundan dolayı İslam düşmanları medya aracılığıyla İslam'ın aleyhine günlerce gündem oluşturdukları hepimiz tarafından bilinen vakıalardandır. Bu sebeble İslam'ı davete ve tebliğe zarar getirmek, bir vebal, Allah katında sorumluluğu vardır. Böyle bir durumda kişi kesinlikle bir daha yapmamak üzere tevbe ederek, örnek bir musluman davetcisi olmaya gayret edilmelidir.
Kişi günahını yaymadan nasuh tevbesiyle (bir daha yapmamak üzere kesin söz verip pişman olarak) Allah'dan devamlı afv dilemeldir.

O iyi davranış gösteren kullar, çirkin bir günah işlediklerinde veya kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe – istiğfar ederler. Zaten günahları Allah’dan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar, işledikleri kötülüklerde, bile bile ısrar etmezler." (Âl-i İmrân, 135-136)

İşte onların mükâfatı, Rabb'leri tarafından bağışlanma ve altlarından ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetlerdir. Böyle amel edenlerin mükâfatı ne güzeldir.”
Kötülükleri işleyip de sonra ardından tevbe edenler ile iman(larında sebat) edenlere gelince şubhe yok ki, Rabb'in ondan (tevbeden) sonra elbette çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (A’râf, 153)

Sonra, şubhesiz ki Rabbin; cahillik sebebiyle kötülük yapan, sonra bunun ardından tevbe eden ve durumunu düzeltenlerden yanadır. Şub
hesiz Rabb'in bundan sonra da elbette çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Nahl, 16/119)

İlgili Konu :

Evliyken Zina Yapan Kadının ve Nikahın Hükmü Nedir ?
https://www.islam-tr.org/konu/evliyken-zina-yapan-kadinin-ve-nikahin-huekmue-nedir.19730/

Bekarken Zina Yapan Kadının Evlendikten Sonraki Tevbesinin Durumu
Bekarken Zina Ettiğini Kocasından Gizleyen Kadının Durumu

Zinadan Dolayı Artık Avf Edilmem Endişesi Vesvesesinden Kurtulabilir miyim?
Zinadan Dolayı Artık Afv Edilmem Endişesi Vesvesesinden Kurtulabilir miyim?

Murtedin Tevbesinin Hükmü ve Geçmişe Dönük Haddin Tatbiki
Murtedin Tevbesinin Hükmü ve Geçmişe Dönük Haddin Tatbiki (Soruya Cevab)

Namahremle Sevişmenin Günahından Pişmanım Nasıl Kurtulurum?
Namahremle Sevişmenin Günahından Pişmanım Nasıl Kurtulurum?

GÜNAHTAN TEVBENİN ŞARTLARI
Günahtan Tevbenin Şartları (Soruya Cevab)

Mahremiyle zina / Dâr'ul harb, Dâr'ul İslamda günahların cezası
Mahremiyle Zina / Dâr'ul Harb ve Dâr'ul İslam'da Günahların Cezası

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam

Şayet İslam hükümleri geçseydi şuan ilk olarak had cezasını uygulayıp ve seni o görevden almak olurdu

Nitekim yüklendiğin misyonun vebali çok ağır hele ki bu cahil halk bunu bir bilse ''İslam dininden'' daha beter soğurlar

İslam davetçisi her alanda örnek alınacak bir şahsiyettir.Çünkü sen İslami temsil ediyorsun bundan daha öte birşey olamaz.

Bazı İmanı eksik olan arkadaşlar vardı kendilerine tebliğ eden kardeşin sabah namazını eda edemediği için, kendisine ''sabah namazını kılamıyorsun''kalkmış bize tebliğ ediyorsun demesi'' bir davetçinin ne kadar dikkatli olmasının işaretidir.

Evet sadece tebliğ alanında güzel konuşmak marifet değil aynı zamanda hal ve hareketleri ile yüklenmiş olduğu görevi tamamlamasıdır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt