Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Islam Tarihi Kitap tavsiyesi

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardeşler.
Geniş çaplı bir ıslam tarihi kitabı arıyorum. Siyer veya mezhebler Tarihi değil, Peygamberimizin vefatından bugüne kadar İslam coğrafyalarında siyasi durumu fetihleri vs anlatan.
PDF de olabilir
Allah razı olsun

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleyküm selam ahi.
Siyer vakfı yayınlarından çıkan "İslam Tarihi ve Medeniyeti" sanırım tam aradığın kitap. Yalnız biraz pahalı :)
322_e81976989330.jpeg

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun achi, 2-3 ciltlik versionu var mi böyle kitaplarin?
Allahu Alem yoktur, çünkü istediğin konu çok geniş ahi. Bugüne kadarki gelişmeleri 3 ciltlik kitapta açıklamak imkansız denilebilir. Ama eğer konuyu daraltırsan (misal 300 yıl öncesinden bugüne kadar gibi) belki bulunabilir öyle bir kitap.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Selam aleykum kardeşler.
Geniş çaplı bir ıslam tarihi kitabı arıyorum. Siyer veya mezhebler Tarihi değil, Peygamberimizin vefatından bugüne kadar İslam coğrafyalarında siyasi durumu fetihleri vs anlatan.
PDF de olabilir
Allah razı olsun
Aleykum selam

İhsan Süreyya Sırma'nın 6 kitabtan oluşan İslam tarihi seti var.

Fakat cok geniş çaplı istiyorsanız İbn Kesir'in el bidaye ven nihayesini öneririm. Lakin fiyat olarak biraz pahalı ama pdfsine ulaşabilme imkanınız olur.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslam tarıhı ozetle gecılecek bır mesele degıldır öğrenmek konuyu geniş çaplı yanı neden nıye kımın yaptıgını ıyı kavramayla ilgilidir.

Sırf bu yuzden islam tarıhı hocasını derste aglatmışlıgım vardır adama tek bır soru sordum cevabını 45 dakıkada veremedı bu uzun mesele dedı.

Velhasıl rasulden gunumuze gelen olayları ıyıce kavramak için işk oradan baslayarak gelmek lazım ama konuların hepsının amacı aynı sadece sonuçları farklıdır.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
İngilizce biliyorsanız Firsal Alkhateeb'ın "Lost Islamic History" adlı bir kitabı var, İslam tarihini Hz. Muhammed'ten (sallallahu aleyhi ve sellem) başlayarak sömürge dönemine kadar, yükseliş-çöküş-yeniden yükseliş teması üzere özetliyor. Zaten İslam tarihinde önemli olan da her küçük siyasi gelişmeden ziyade, genel hatlara ve önemli dönemsel gelişmelere vakıf olmaktır.

Peygamberler tarihi hakkında yazılan kitaplar çoğu zaman İsrailiyat ile dolduruluyor. İhsan Süreyya Sırma hoca kitabına sadece Kuran-ı kerimden ilgili ayetleri almış. Ancak bu konuda benim şimdiye kadar gördüğüm en güzel anlatım şehit Enver el-Evlaki'nin ilgili İngilizce kaseti (The Lives of the Prophets), 21 parça her biri takriben 1 saat. Bunu dinledikten sonra aynı konuda başka bir kitaba gerek de olmaz.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Ayrıca fetihler için özel, Mısırlı Ahmet Adil Kemal'ın hazırlamış olduğu "İslami Fetihler Atlası" var.

İngilizce tercümesi burada mevcut:

كمال، أحمد عادل, Samih Stretch, und Mohsin Farani. Atlas of the Islamic conquests: from the caliphate of Abu Baker to the height of [the] Ottoman caliphate, from Central Asia to Morocco, Spain and Central Europe, 2010.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
İngilizce biliyorsanız Firsal Alkhateeb'ın "Lost Islamic History" adlı bir kitabı var, İslam tarihini Hz. Muhammed'ten (sallallahu aleyhi ve sellem) başlayarak sömürge dönemine kadar, yükseliş-çöküş-yeniden yükseliş teması üzere özetliyor. Zaten İslam tarihinde önemli olan da her küçük siyasi gelişmeden ziyade, genel hatlara ve önemli dönemsel gelişmelere vakıf olmaktır.

Bu Kayıp İslam Tarihi adıyla Türkçe'ye çevirilmiş. Başlangıç, gençler için güzel bir eser, ansiklopedik veya sıkıcı değil, İslam hukuku, ahlakı vb. konularında birçok anekdot/nükte ihtiva ediyor.

---
Diyanet ve Yusuf Kaplan'ın hazırladıkları listelerde şu kitaplar anılmış, onlara da bakılabilir:
  • ANA HATLARIYLA İSLAM TARİHİ (4 CİLT), ÂDEM APAK, ENSAR YAYINLARI. Toplu anlatım dönemleri sırasıyla işliyor.
  • İslâm’ın Serüveni-Marshall Hodgson-3 cilt-Pegasus Yayınları. Meşhur ve Batı'da ilgi görmüş bir eser, İngilizce'den tercüme (Venture of Islam).
  • İSLAM TARİHİ, NURİ ÜNLÜ, İFAV YAYINLARI

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de ilk müslüman olan insan için okunmalı kitap tavsiye edermisiniz?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de ilk müslüman olan insan için okunmalı kitap tavsiye edermisiniz?

Her yerde bu tavsiyeleri veriyorum ama gerekli gerçekten.
İslama dair bilgisi az olan kimsenin evela farzı ayn olan ilimleri bilmesi gerekir. Bunlarda üç tanedir:
Tevhid, Şeriat ve Sır. Yani Akide, Fıkıh ve Ahlak.
Önce Akaide dair sahih itikad içeren bir kitap okunmalıdır, becizhane tavsiyem ise Aliyyul Kari'nin fıkhul ekber şerhi.
İkinci olarak ise kendine lazım olan fıkha dair hükümleri öğrenmesi gerekir. Bunun için ise "Delilleri ile Hanefi fıkhı" ismi ile Türkçeye çevrilen eseri tavsiye ederim.
Bunun yanında Kur'an okumayıda öğrenmesi gerekir be Namaz kılmak için asgari gereken ezberide yapması gerekir.
Sonrasında ise amellerini salih tutmak ve kalp katılığını gidermek amacı ile r şeyler okunmalıdır.
Tavsiyem bu hususta İbn ul-Kayyım'ın "Medaric us Salikin" isimli eserini tavsiye ederim.
Bu ilk üçü olmazsa olmazdır. İlla saydıklarım olacak değil ama o muhtevada bir şeyler okumak şarttır. Farzı ayndır. Namaz gibi oruç gibi bu asgari ilimde farzdır, olmaması vebaldir.
Bundan sonrası için bir tavsiye vermem gerkirse, şübhesiz Rasulullah'ın hayatıdır. Yeni Müslüman olmuş kişiniçin tavsiye edilecek eser Celaleddin Vatandaşın eseridir.
Tabi her gün bir miktar Arapçasından kur'an okunmalı. Yeni okuyan zorlanır. Bir sayfa olsun zararı yok. İyi bir mealdende Türkçeside okunmalıdır.
Günde bir kaç hadis olsun zararı yok, Riyad us-Salihin okunmasındada ciddi fayda var. Bunlar sürrekli olarak okunmalı azda olsa. Kalbin katılaşmasını önler. Benim verdiğim tavsiyeer günlük azda olsa Kur'an ve Sünnetin okunmasının dışındadır.
Bu minvalde siyerden sonraki tavsiyem, İmam Mevdudinin " Tefhim ul-Kur'an" isimli eseridir.
Burdan sonrasındaki tavsiyelerimde sıra yok. Azda olsa devamlı Kur'an ve Riyad us-Salihin okumanın haricinde şu eserleride tavye ederim:
Abdullah Azzam, Tevbe Suresi Tefsiri
Seyyid Kutub, Yoldaki İşaretler
Abdullah Azzam, Hurilerin aşıkları
Hayat us-Sahabe
Hasan El Bennanın hatıraları.
Aliya İzzet Begoviç, İslami Manifesto
Kadir Mısıroğlu, Sarıklı Mücahidler
Sallabi, İslam Tarihi
İhyayı Ulumuddin, Gazali
Risale-i Nur, Said Nursi.
Not: Son iki eser müelliflerinin eşari ve Sufi olduğu dikkate alınarak okunmalıdır. Eğer böyle yapılırsa cidden istifade edilebilir.

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
Her yerde bu tavsiyeleri veriyorum ama gerekli gerçekten.
İslama dair bilgisi az olan kimsenin evela farzı ayn olan ilimleri bilmesi gerekir. Bunlarda üç tanedir:
Tevhid, Şeriat ve Sır. Yani Akide, Fıkıh ve Ahlak.
Önce Akaide dair sahih itikad içeren bir kitap okunmalıdır, becizhane tavsiyem ise Aliyyul Kari'nin fıkhul ekber şerhi.
İkinci olarak ise kendine lazım olan fıkha dair hükümleri öğrenmesi gerekir. Bunun için ise "Delilleri ile Hanefi fıkhı" ismi ile Türkçeye çevrilen eseri tavsiye ederim.
Bunun yanında Kur'an okumayıda öğrenmesi gerekir be Namaz kılmak için asgari gereken ezberide yapması gerekir.
Sonrasında ise amellerini salih tutmak ve kalp katılığını gidermek amacı ile r şeyler okunmalıdır.
Tavsiyem bu hususta İbn ul-Kayyım'ın "Medaric us Salikin" isimli eserini tavsiye ederim.
Bu ilk üçü olmazsa olmazdır. İlla saydıklarım olacak değil ama o muhtevada bir şeyler okumak şarttır. Farzı ayndır. Namaz gibi oruç gibi bu asgari ilimde farzdır, olmaması vebaldir.
Bundan sonrası için bir tavsiye vermem gerkirse, şübhesiz Rasulullah'ın hayatıdır. Yeni Müslüman olmuş kişiniçin tavsiye edilecek eser Celaleddin Vatandaşın eseridir.
Tabi her gün bir miktar Arapçasından kur'an okunmalı. Yeni okuyan zorlanır. Bir sayfa olsun zararı yok. İyi bir mealdende Türkçeside okunmalıdır.
Günde bir kaç hadis olsun zararı yok, Riyad us-Salihin okunmasındada ciddi fayda var. Bunlar sürrekli olarak okunmalı azda olsa. Kalbin katılaşmasını önler. Benim verdiğim tavsiyeer günlük azda olsa Kur'an ve Sünnetin okunmasının dışındadır.
Bu minvalde siyerden sonraki tavsiyem, İmam Mevdudinin " Tefhim ul-Kur'an" isimli eseridir.
Burdan sonrasındaki tavsiyelerimde sıra yok. Azda olsa devamlı Kur'an ve Riyad us-Salihin okumanın haricinde şu eserleride tavye ederim:
Abdullah Azzam, Tevbe Suresi Tefsiri
Seyyid Kutub, Yoldaki İşaretler
Abdullah Azzam, Hurilerin aşıkları
Hayat us-Sahabe
Hasan El Bennanın hatıraları.
Aliya İzzet Begoviç, İslami Manifesto
Kadir Mısıroğlu, Sarıklı Mücahidler
Sallabi, İslam Tarihi
İhyayı Ulumuddin, Gazali
Risale-i Nur, Said Nursi.
Not: Son iki eser müelliflerinin eşari ve Sufi olduğu dikkate alınarak okunmalıdır. Eğer böyle yapılırsa cidden istifade edilebilir.
teşekkur ediyorum.
sizin bildikiniz rusça kitap yazan ünlü müslüman insan ? rusça kaynak varmıdır ? biliyormusunuz? teşekkürler

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
teşekkur ediyorum.
sizin bildikiniz rusça kitap yazan ünlü müslüman insan ? rusça kaynak varmıdır ? biliyormusunuz? teşekkürler
Pek bilmiyorum. Rusyada; Katil, kafir, zalim tağut Putin yüzünden ciddi zorluk çekiliyor. Said Nursinin kitapları dahi aşırılık gerekçesi ile yasaklı sen düşün artık

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt