Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam-tr Net'e Vahhabi İftirasını Kimler Atar?

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sitenin görüşleri ile Vahhabiliğin görüşleri ortak noktada kesişince içime bir şüphe düştü. Kendi akidemden de şüphe ettim çünkü akidem bu sitedeki görüşlere göre şekillendi. Site vahhabi olsaydı akide olarak benimsediklerimi toptan unutur ve sıfırdan başlardım. Bugün anladığıma göre bu site vahhabi değilmiş. Şüpheye düşerek bu soruyu sordum. Sizi vahhabi olarak yaftalamadım. Mesele iyice anlaşıldı bu konuyu kapatabiliriz.

kardeşim sahabenin akidesi ne ise bizim de o dur inşeeAllah. Kabirleri ziyaret ederiz lakin sadece ölümü hatırlamak için. kabirde yatan zaatı aracı tutmayız çünkü Allahın cc. ilah sıfatı ile çelişir. Her nekadar iyi niyetle de yapılmış olsa türbeye gidip orada Allah cc. den bir hacetin için dua etmek orada yatan zaatı Allah ile arana aracı koymaktır. Nitekim rabbimiz zümer suresi 3. ayetinde şöyle buyuruyor.

''İyi bil ki; halis din, Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler; onlara, sırf bizi Allah'a yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz, derler. Doğrusu Allah, ihtilafa düştükleri şeylerde, aralarında hüküm verecektir. Muhakkak ki Allah; yalancı ve kafir olan kimseyi hidayete eriştirmez.'' zümer 3

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Vahabilik Peygamber’e düşman Peygamberin faziletlerini inkar eden bir sapkın mezheptir. Ehli sünnet değildirler..

İftira atacağına senden delil bekliyoruz cubbeliyle kafayı bozmaktan hakikati göremiyorsun Allahu alem

Aksi takdir de forumdan uzaklastiralacaksin

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İftira atacağına senden delil bekliyoruz cubbeliyle kafayı bozmaktan hakikati göremiyorsun Allahu alem

Aksi takdir de forumdan uzaklastiralacaksin
Kafayı bozmak lafı doğru değil. Forumda herkes İslam için bir şeyler yapıyor. Bu abi de bir belamın sapıklıklarını insanların daha net görmesine vesile oluyor. Herkes bu abi gibi kendi alanında bir şeyler ortaya koysa verimli şeyler ortaya çıkacağına inanıyorum.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Kafayı bozmak lafı doğru değil. Forumda herkes İslam için bir şeyler yapıyor. Bu abi de bir belamın sapıklıklarını insanların daha net görmesine vesile oluyor. Herkes bu abi gibi kendi alanında bir şeyler ortaya koysa verimli şeyler ortaya çıkacağına inanıyorum.

Cübbelinin neden muhammed bin Abdulvahab a kini olduğunu araştırması yerine ikisini de aynı kefeye koyması hakikat değil bilakis gafilliktir.

iftira atmasını bırakıp tevhide sünnete aykırı görüşlerini delillendirmesi gerekir bundan öte iftiradan başka bir yere gitmez

Her önüne gelenin demesiyle hareket etmiş olaydık evin yolunu bulamazdık

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
O, cubbeli şarlatanını senin gibi belam görmüyor, aksine reklamını yapıyor!

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Vahabilik Peygamber’e düşman Peygamberin faziletlerini inkar eden bir sapkın mezheptir. Ehli sünnet değildirler..
Yayınladığın videolardan Cubbeli şarlatanının özelliklerini saymışsın.
2 gün yazma cezan bitince,
şarlatanın cübbelinin videolarında gördüğün ehlisunnete aykırı akidelerini buraya madde madde yaz,

hem Muhammed bin Abdulvehhab hakkındaki iddialarını kendi kitabından delillendireceksin.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Vahabilik diye ayrı bir şey var mı ki , merak ettim bende şimdi.

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sitenin görüşleri ile Vahhabiliğin görüşleri ortak noktada kesişince içime bir şüphe düştü. Kendi akidemden de şüphe ettim çünkü akidem bu sitedeki görüşlere göre şekillendi. Site vahhabi olsaydı akide olarak benimsediklerimi toptan unutur ve sıfırdan başlardım. Bugün anladığıma göre bu site vahhabi değilmiş. Şüpheye düşerek bu soruyu sordum. Sizi vahhabi olarak yaftalamadım. Mesele iyice anlaşıldı bu konuyu kapatabiliriz.
عبد الرحمن abinin dédiği gibi bir fikrin/düşüncenin doğru olup olmadığına delilleri/sebepleri yérine fikri savunan kişiye bakarak karar vérmek insanı hataya düşürür. Bir doğruyu kafir bile savunsa doğruluğundan bir şey kaybetmez.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed Bin Abdulvahhab'n Hayatı, Daveti Ve Hakkında Yapılan Iftiralar

https://www.islam-tr.org/konu/muham...i-daveti-ve-hakkinda-yapilan-iftiralar.29757/
Cezakallahu hayr.
Kuran ve sünnete uymaya çalışmak vahabilik ise ben zaten vahabiyim.
Yukarı da kardeş demiş; ha tamam siz vahabi değilseniz sorun yok diye !!
O açıdan ben öyle bir soru sordum. Ayrı bisey mi bu diye.
Bu isim ( vahabi ) tahtlarinin sallanmasindan korkan tasavvufcularin komple adlandirdigi bir isim. Karalamak için sanki farklı bir mezhep olmuşuz gibi bir algı yaratmak için kullandıkları bir kelime.
Kuran ve sünnet yolundan sapmamaya çalışan insanlar deseler olmayacak !!! Çünkü bu sefer kendileri nasıl ehli sünnet olacak !!!!
FB_IMG_1526691316486.jpg

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cezakallahu hayr.
Kuran ve sünnete uymaya çalışmak vahabilik ise ben zaten vahabiyim.
Yukarı da kardeş demiş; ha tamam siz vahabi değilseniz sorun yok diye !!
O açıdan ben öyle bir soru sordum. Ayrı bisey mi bu diye.
Bu isim ( vahabi ) tahtlarinin sallanmasindan korkan tasavvufcularin komple adlandirdigi bir isim. Karalamak için sanki farklı bir mezhep olmuşuz gibi bir algı yaratmak için kullandıkları bir kelime.
Kuran ve sünnet yolundan sapmamaya çalışan insanlar deseler olmayacak !!! Çünkü bu sefer kendileri nasıl ehli sünnet olacak !!!!
Ekli dosyayı görüntüle 23301
İslam'ın başına ne geldiyse o tasavvufcu şeyhlerden geldi. Amaçları dünyevi menfaat için tevhid ehlini karalamak. Tasavvuf ehli Tevbe etmezlerse ahirette imamları şeyhleri olacak. Hadis ehlinin imamı ise Hz Muhammed olacak. Ne mutlu o hadis ehline.

Y Çevrimdışı

Yoldaki İşaretler

....
İslam-TR Üyesi
İbn Hacer'in Abdulvahabın görüşlerinin yanlış olduğuna dair bir beyan da bulunmuş mu???
Elimde yeterli kaynak olmamasıdan öğrenemedim.bilgisi olan var mı

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
İbn Hacer'in Abdulvahabın görüşlerinin yanlış olduğuna dair bir beyan da bulunmuş mu???
Elimde yeterli kaynak olmamasıdan öğrenemedim.bilgisi olan var mı
Muhammed bin Abdülvehhab olsun veya bir başkası olsun ümmet tarafından kabul gören,
görüşleriyle amel edilen alimlere yapılan eleştiriler çokta önemsenmemeli. Bir başkası Ebu hanifeyi eleştirir, diğeri bir başka âlimi. Temel itikadi görüşlere ters düşen görüşleri olanlar zaten alimler tarafından tenkid edilmiştir. Biz o seviyeye ulaşıncaya kadar âlimlere uymalıyız. Allah en iyisini bilendir.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbn-i Hacer el-askalani Rh. Dan mi bahsediyorsunuz ?
Eğer oysa İbn-i Hacer Muhammed ibni Abdulvehhab dan 300 yıl kadar önce yaşamış aşağı yukarı

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Muhammed bin Abdülvehhab olsun veya bir başkası olsun ümmet tarafından kabul gören,
görüşleriyle amel edilen alimlere yapılan eleştiriler çokta önemsenmemeli. Bir başkası Ebu hanifeyi eleştirir, diğeri bir başka âlimi. Temel itikadi görüşlere ters düşen görüşleri olanlar zaten alimler tarafından tenkid edilmiştir. Biz o seviyeye ulaşıncaya kadar âlimlere uymalıyız. Allah en iyisini bilendir.
Ben Ibn Abdülvehhab Ibn haceri eleştirmiş diye anladım. Yoksa Ibn Abdülvehhab'ın çokça eleştirildiği ortadadır