Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslama Uygun Kız İsimleri Nelerdir?

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
selamun aleykum, bi tanidigin insaAllah yakinda bir kizi olacak, bana bazi arapca isimleri sordular, asagida yazacagim isimlerin anlamlarini bilen varmi acaba? ve bu isimleri cocuga koymak uygun olurmu?

isim örnekleri:

1.) alisha
2.) eiliyah
3.) alina
4.) liya
5.) elaya
6.) eliza

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Arabca isim ise orjinal arabcası nedir? Nerede geçiyor?

Bunlarda genelde arabcadır

Zeyneb
Meryem
Aişe
fatıma
Nesibe
Sumeyra
Sumeyye
Hacer
Belkıs
Havva
Nuseybe
Nisanur
Zuleyha
Zehra
Rukiyye
Hafsa
Hatice
Sara

Rumeysa
Erva
Yusra
Safiyye
Şeyma
Rumeysa
Sacide

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
selamun aleykum, bi tanidigin insaAllah yakinda bir kizi olacak, bana bazi arapca isimleri sordular, asagida yazacagim isimlerin anlamlarini bilen varmi acaba? ve bu isimleri cocuga koymak uygun olurmu?

isim örnekleri:

1.) alisha
2.) eiliyah
3.) alina
4.) liya
5.) elaya
6.) eliza

Allah mubarek etsin, hayr versin.

İsimler yabancı dilden yazıldığında böyle enteresan mı oluyor : ))

alisha cok hos :friends_1_1:

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
liya harici hic birini daha önce duymamisdim, bana söyledikleri isimler bunlar. onlarda bilgisiz olduklarindan bana sordular zaten...

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buyur Enfal kardes:)

Her ne kadar internetteki isim sözlüklerinde kökeni Arapça ve anlamı 'sabrın en güzeli' olarak geçsede, bu doğru değildir. Liya ismi genelde Avrupa'da kullanılan Ibranice bir isim.
Anlamı ise 'Ben Tanrı'yla birlikteyim'. (Burada tabii ki Yahudilerin Tanrısı kastediliyor).
Güvenilir olan Ingilizce isim sözlüklerine de bakabilirsiniz, mesela:

Arapçada ve Farsçada da liya kelimesi var, fakat isim olarak kullanılmıyor. Mesela Nancy Ajram'ın 'Hobak liya' bir şarkısı var, bu da 'Senin aşkın' demek. (Hobak 'aşk' demek)
Okuduğum bir şiirde bu cümle geçiyordu: Dil ne tum ko chun liya hai.
Bu da 'Benim kalbim seni seçti' demek.Yani Arapçada liya ‘senin, seni’gibi anlamlar taşıyor. Bu isimi koymamanızı öneriyorum.

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Belki Liyan ismini düşünebilirsiniz. Arapça kökenli bir kelime, ' Yumuşaklıkla muamele etmek' demek.

Leyan ismini de düşünebilirsiniz. Bu kelime Arapçada 'Huzur ve rahatta olan' demek, Farsçada ise 'Parıldıyan, parlayıcı' demek.

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alemara = Dünyayi süsleyen
Azelya = Açelya, Fundagillerden çok renkli çiçekler açan bir bitki.
Berin = Yüksek, yüce, soylu
Dilfeza/Dilefza = Gönülü artıran
Izem = Büyüklük, ululuk
Ruhefza = Cana can katan. Canlılık veren
Yade = Hatıra
Yadel = Gurbet

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ya bu ne ya : )) ayseler fatmalar , türkce daha sade bir dil hakketten : )

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah Rasulü’nün (sallallâhu aleyhi ve sellem) tavsiyeleri içerisinde, çocuğa manası düzgün güzel bir isim koymak anne-babanın ilk vazifelerinden birisidir

Peygamber Efendimiz, “Peygamberlerin isimleri ile isimleniniz Ayrıca Allah nezdinde isimlerin en sevimlisi Abdullah ve Abdurrahman’dır İsimlerin en doğrusu Hâris (kâr getiren, ahireti kazanan) ve Hümâm (himmetli, azimli)’dır En çirkini de Harp (savaş, şiddet) ve Mürre (cimrilik, acı) isimleridir” (Müsned, 4/35) buyurarak çocuklara isim vermenin ehemmiyetini dile getirmiştir Ayrıca “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın” (Ebu Dâvud, Edeb 69) hadisi de çocuklara güzel isim koymanın ne kadar önemli olduğunu ifade etmesi açısından dikkat çekicidir

Allah Rasulü çirkin isimleri değiştirmiştir

Bu hadisten anlaşıldığına göre Efendimiz’in çocuklara güzel isimler verilmesini tavsiye ettiği ve çirkin isimleri ise istemediği anlaşılıyor Nebiler Serveri’nin hayatına baktığımızda çevresinde bulunan ve isimleri güzel olmayan kişilerin isimlerini değiştirdiğini görüyoruz Mesela “Âsiye” (isyan eden) veya savaş ve düşmanlık ifade eden isimleri kaldırıp yerine “Cemile” (güzel) ismini koymuştur (Müslim, Âdâb, 14; Ebu Davud, Edeb, 66) Hepimizin ismini çok duyduğu meşhur hadis ravisi Hz Ebu Hureyre’nin ismi önceleri Abdüşşems’tir Allah Rasulü “İnsan ayın, güneşin kulu olamaz; sen Abdurrahmân’sın” diyerek, Ebu Hureyre’nin adını “Abdurrahman” olarak değiştirmiştir

Peygamber Efendimiz’in, güzel manalı olan bazı isimleri daha güzeliyle değiştirdiği de olmuştur Mesela Peygamberimiz, “iyi insan, kusursuz kimse, günahsız” anl----- gelen Berre ismini Zeynep’e çevirmiştir Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana oluşabilir Bu da ismi taşıyan kişinin karakterini olumsuz yönde etkileyebilir

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Buyur Enfal kardes:)

Her ne kadar internetteki isim sözlüklerinde kökeni Arapça ve anlamı 'sabrın en güzeli' olarak geçsede, bu doğru değildir. Liya ismi genelde Avrupa'da kullanılan Ibranice bir isim.
Anlamı ise 'Ben Tanrı'yla birlikteyim'. (Burada tabii ki Yahudilerin Tanrısı kastediliyor).
Güvenilir olan Ingilizce isim sözlüklerine de bakabilirsiniz, mesela:

Arapçada ve Farsçada da liya kelimesi var, fakat isim olarak kullanılmıyor. Mesela Nancy Ajram'ın 'Hobak liya' bir şarkısı var, bu da 'Senin aşkın' demek. (Hobak 'aşk' demek)
Okuduğum bir şiirde bu cümle geçiyordu: Dil ne tum ko chun liya hai.
Bu da 'Benim kalbim seni seçti' demek.Yani Arapçada liya ‘senin, seni’gibi anlamlar taşıyor. Bu isimi koymamanızı öneriyorum.

Allah cc razi olsun muaz abi

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ayseler -fatmalar ne güne duruyor diyoruz hep ama sanirim cok oldugundan insanlar istemiyor cocuguna o isimleri koymak, oysaki cok güzel isimler.... birde simdi baba yunan anne türk olunca sanirim ortak bir dil de karar aldilar ( : Allah cc hayr etsin...
basta düsünmeden isim koyanlar sonradan anlamini duyunca pisman oluyorlar, kimi "artik cocuk büyüdü ismini degistiremem" diyor, anlamini sonradan ögrenip Allah cc icin degistirenler cok az malesef... o yüzden basta iyi incelemek daha efdal diye düsünüyorum....

Allah Rasulü’nün (sallallâhu aleyhi ve sellem) tavsiyeleri içerisinde, çocuğa manası düzgün güzel bir isim koymak anne-babanın ilk vazifelerinden birisidir

Peygamber Efendimiz, “Peygamberlerin isimleri ile isimleniniz Ayrıca Allah nezdinde isimlerin en sevimlisi Abdullah ve Abdurrahman’dır İsimlerin en doğrusu Hâris (kâr getiren, ahireti kazanan) ve Hümâm (himmetli, azimli)’dır En çirkini de Harp (savaş, şiddet) ve Mürre (cimrilik, acı) isimleridir” (Müsned, 4/35) buyurarak çocuklara isim vermenin ehemmiyetini dile getirmiştir Ayrıca “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın” (Ebu Dâvud, Edeb 69) hadisi de çocuklara güzel isim koymanın ne kadar önemli olduğunu ifade etmesi açısından dikkat çekicidir

Allah Rasulü çirkin isimleri değiştirmiştir

Bu hadisten anlaşıldığına göre Efendimiz’in çocuklara güzel isimler verilmesini tavsiye ettiği ve çirkin isimleri ise istemediği anlaşılıyor Nebiler Serveri’nin hayatına baktığımızda çevresinde bulunan ve isimleri güzel olmayan kişilerin isimlerini değiştirdiğini görüyoruz Mesela “Âsiye” (isyan eden) veya savaş ve düşmanlık ifade eden isimleri kaldırıp yerine “Cemile” (güzel) ismini koymuştur (Müslim, Âdâb, 14; Ebu Davud, Edeb, 66) Hepimizin ismini çok duyduğu meşhur hadis ravisi Hz Ebu Hureyre’nin ismi önceleri Abdüşşems’tir Allah Rasulü “İnsan ayın, güneşin kulu olamaz; sen Abdurrahmân’sın” diyerek, Ebu Hureyre’nin adını “Abdurrahman” olarak değiştirmiştir

Peygamber Efendimiz’in, güzel manalı olan bazı isimleri daha güzeliyle değiştirdiği de olmuştur Mesela Peygamberimiz, “iyi insan, kusursuz kimse, günahsız” anl----- gelen Berre ismini Zeynep’e çevirmiştir Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana oluşabilir Bu da ismi taşıyan kişinin karakterini olumsuz yönde etkileyebilir

Allah cc razi olsun muhacir abi

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ayseler -fatmalar ne güne duruyor diyoruz hep ama sanirim cok oldugundan insanlar istemiyor cocuguna o isimleri koymak, oysaki cok güzel isimler.... birde simdi baba yunan anne türk olunca sanirim ortak bir dil de karar aldilar ( : Allah cc hayr etsin...
basta düsünmeden isim koyanlar sonradan anlamini duyunca pisman oluyorlar, kimi "artik cocuk büyüdü ismini degistiremem" diyor, anlamini sonradan ögrenip Allah cc icin degistirenler cok az malesef... o yüzden basta iyi incelemek daha efdal diye düsünüyorum....

Allah cc razi olsun muhacir abi

emin olmadığın isimdense , garanti isimleri tavsiye ederim

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı

isim örnekleri:

1.) alisha
2.) eiliyah
3.) alina
4.) liya
5.) elaya
6.) eliza

Nerden buluyonuz böyle şeyleri bilmiyorum ki yaa. Kızın oldumu ayşe koy fatma koy. alisha neymiş araba markası gibi

Üst Ana Sayfa Alt