Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam'da Cenaze Yemeği Var mı?

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cenaze yemeği var mı?

Taziye için gidildiğinde yemek veriliyor ayrıca cenaze sahibi bi kaç gün sonra yemek veriyor bu uygulamalar doğru mu?

Hacı M. Çevrimdışı

Hacı M.

Üye
İslam-TR Üyesi
İslamda taziyesi olan birine akrabalarının o aileye yemek yapıp götürmesi gerekirken, bu bozuk düzende o zavallı aile maddi durumu müsait mi değil mi kimsenin umrunda değil o aile kaç yüz kişiye yemek yaptırıyor. Hatta bizim burda adamın biri geçenlerde taziyesi oldu, adam yemek yaptıracak parası olmadığı için Banka'dan FAİZ'le para çekip yemek yaptırdı. Yani öyle yemek deyip geçmeyin bir taziyenin kadın erkek yemek masrafı maaliyeti en az 10 bin tl...

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap için Allah razı olsun.Şöyle söyleyim cenazesi olan kişi yemek parası felan vermiyor eşi dostu arkadaşları akrabaları yemek yaptırıp cenaze evine getiriyor bu 1. 2. ve 3. güne kadar devam ediyor.Biz taziye için gittiğimizde bu ister 1. gün olsun ister 3. gün olsun farketmiyor hemn gelen kişinin önüne yemek veriliyor bu yemeği yemekte sakınca varmı.Ayrıyeten cenaze sahibi bi kaç gün sonra haber veriyor diyorki "annemin veya babamın veya dedemin yemeği var buyrun" diye böyle bir uygulama varmı ben bunu öğrenmek istiyorum.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Cevap için Allah razı olsun.Şöyle söyleyim cenazesi olan kişi yemek parası felan vermiyor eşi dostu arkadaşları akrabaları yemek yaptırıp cenaze evine getiriyor bu 1. 2. ve 3. güne kadar devam ediyor.Biz taziye için gittiğimizde bu ister 1. gün olsun ister 3. gün olsun farketmiyor hemn gelen kişinin önüne yemek veriliyor bu yemeği yemekte sakınca varmı.Ayrıyeten cenaze sahibi bi kaç gün sonra haber veriyor diyorki "annemin veya babamın veya dedemin yemeği var buyrun" diye böyle bir uygulama varmı ben bunu öğrenmek istiyorum.
Dediğiniz bu durum İslam alimlerince çirkin görülmüş bir ameldir. Çünkü yemek yedirme gibi ziyafet gibi eylemler genel olarak sevinçli günlerde yapılan şeylerdir. İmam Nevevi bunun bidat olduğunu ve Resulullahın ashabından böyle bir nakilin olmadığını söyler.

Bu konuda müstehap olan; bir kimse öldüğü zaman, onun âilesi için yemek yapmaktır. Bunun delili de Resullullahın as, Cafer b. Ebi Talibin yasında söylediği hadistir.

Fakat uzak bir yerden gelinmesi neticesinde sırf taziye niyeti ile değil de ikram veya doyurma amacıyla yemek yedirmesinde bir beis olmadığını söylerler.

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun

Üst Ana Sayfa Alt