Islam’da Intiharın Hükmü

  • Konbuyu başlatan Ebu Katade
  • Başlangıç tarihi
E

Ebu Katade

Guest
İSLAM’DA İNTİHARIN HÜKMÜ



“ … Sehl b. Sa'd es-Sâidi'nin şöyle dediğini rivayet eder :" Nebi sallallahu aleyhi ve sellem, müşriklere karşı savaşan bir adama baktı. Müslümanlar arasında, onlara en çok faydası dokunandı. Ve şöyle buyurdu : " Cehen-nem ehlinden bir adama bakmak isteyen şu adama baksın." Bunun üzerine o adamı birisi takip etti. Sonunda adam yaralandı. Ölmekte acele etti ve kılıcın ağzını ğögüsünün arasına koyarak omuzlarının arasından çıkıncaya kadar üzerine yüklendi.. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu : " Kul var ki ; insanlara göründüğü üzere cennet ehlinin amelini işler. Oysa o, cehennem ehlindendir. İnsanlara göründüğü üzere cehennem ehlinin amelini işler. Oysa o, cennet ehlindendir. Ameller ancak sonlarıyla birlikte değerlendirilir. "

BUHARİ : 14.C.6416.S


“ Kendinizi öldürmeyin. şüphesiz ki Allah, size çok rahmet edendir. Kim – sınırları - aşarak ve haksızlık ederek bunu yaparsa onu ateşe koyacağız. Bu ise Allah'a çok kolaydır…… “ Amr ibnu'l Âs, Zâtu's Selâsil savaşı esnasında cünüp olur. Nefsi için korkarak, soğuk su ile yıkanmaktan kaçınır. Ve bu Ayeti delil getirir. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de onun bu Ayeti delil getirmesini onaylar ; güler ve ona bir şey söylemez. “

Bu hadisi, Ebu Davud rivayet eder.


“ … Ebu Hureyre'den, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğu rivayet edilir : " Kendini boğan kimse cehennemde kendini boğar. kendini - bıçak vb. bir şeyle - vuran kimse cehennemde de kendini vurur."


Bunu, Buhari rivayet eder.


“ … Hasan el-Basri'den, şöyle dediği rivayet edilir : " Cündüb bize bu mescitte şunu anlattı ve anlattığından beri de unutmadık. Cündüb'ün, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem adına yalan söylemeyeceğinden de eminiz : Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur : " Sizden öncekiler içerisinde yaralı bir adam vardı. Buna tahammül edemedi ve bir bıçak alarak elini kesti. Ölünceye kadar kan durmadı. Allah Teâlâ : " Kulum kendi kendine - ölüme teşebbüs ederek - acele davrandı. Ben de ona cenneti haram kıldım."


Bu hadisi, Buhari rivayet eder.

 
Güncel
 
Üst Alt