Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yatakta Yemek Yemek Caiz midir?

E Çevrimdışı

ErsayAydın

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yatakta yemek yemek
Selamın aleyküm Arkadaşlar, aramama rağmen kaliteli bir kaynak bulamadım. Yatakta yemek yemek hakkında bilgi sahibi olan var mı? Kırıntılar için halk arasında söylenenler doğru mu?

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Aleykum selam

Müslümanlar, gücü nispetince Resûlullah'ın (as) yemek yeme adabını kendi hayatlarında uygulamalıdırlar. Bize ulaşan rivayetlerde genel olarak Resûlullah as yemeğini yere serip yemiştir ve dahi bir yere dayanarak yemek yemeği de men etmiştir.

Kırıntı noktasında kesin bir bilgim yok ama 'Yiyin için ama israf etmeyin' ayeti çerçevesinde hareket edilirse daha hayr olur.

E Çevrimdışı

ErsayAydın

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir yere dayanmaktan kastınızı anlayamadım, sırtımızı sandelyeye dayamaktan mı bahsediyoruz yoksa yatağa yatıp vücudu tamamen dayamak mı?

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Bir yere dayanmaktan kastınızı anlayamadım, sırtımızı sandelyeye dayamaktan mı bahsediyoruz yoksa yatağa yatıp vücudu tamamen dayamak mı?
Dayanmayı İslam alimleri üçe ayırmıştır.

1. Yana dayanmak

2. Bir elini dayayıp diğeriyle yemek

3. Bağdaş kurup oturmak

Bu tür oturuşlar kötülenmiştir. Çünkü bir yere dayanarak yemek yemek sağlık açısından problem oluştururken midenin üçte üçünü de yemeğe ayırmak gibi oluyor. Bilirsiniz Resûlullahın as bize tavsiyesi midenin üçte birini yemek için üçte birini su için üçte birini de boş bırakmamızdır.

E Çevrimdışı

ErsayAydın

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Teşekkürler, o zaman bir yer sofrasında bağdaş kurup yemek yemek Resulullah tarafından kötülenmiş. Doğru mu anladım?

Üst Ana Sayfa Alt