Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslami Bilgi Yarışması: Bir Soru Bir Cevap

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
ılk hadıs usulcusu kısaca tırmızı ve cagdaslarıdır bır oncekı yazdoda uzun malumat paylasıldı tarafımca ben hepsını okudum sızde 5 dk nızı ayırın :
sorunun cevabını yazdıgıma gore heralde... sorumu sora bılırım :)

soru : islam tarıhımde ilk usulu fıkıh ilmi hakkında eser sahıbı zat kimdir ?
Sorduğunuz soru ile verdiğiniz cevap aynı değil. Soru Fıkıh usulü hakkında, cevabınız hadis usulü hakkında. Ayrıca Fıkıh usulü konusunda kaleme alınan ilk eserin cevabı sayfa 3'te verilmiş.

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İki parmağıyla tam 2 bin cilt kitap yazdığını, ellerinde tam yüz bin kişinin tövbe ettiğini ve ellerinde 20 binden fazla Hristiyan ve Yahudi'nin Müslüman olduğunu söyleyen âlim kimdir?

Bazı ipuçları;

• İslam tarihçileri soyunun Hz.Ebubekir'e dayandığını söyler.
  • Yaşı 80'in üzerindeyken bir iftiradan dolayı 5 yıl ev hapsine mahkum bırakılıp bazı kitapları da yakılmıştır.
  • Yaşarken Rasulullah aleyhi salatu vesselem'in hadislerini yazarken çıkan talaşları topladı ve öldükten sonra kendisini yıkayacakları suyu bu talaşlar ile ısıtılmasını vasiyet etti.

Ibn'ul Cevzi (fakat İbn Teymiyye'nin öğrencisi olan değil)

《Ebü’l-Ferec Cemâleddin Abdurrahmân b. Alî b. Muhammed el-Bağdâdi》 olan.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdurrahman b. Sahr namı diğer Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'nin müslüman olmasına vesile olan sahabi kimdir?

《İpucu 》
#bu sahabi Resûlallah (صال الله عليه وسلم ) 'in duasına nail olup keramet sahibi oldu. Kabilesine kerametiyle gitmesine rağmen ona iman eden sadece bir çoban oldu. O çoban da Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'den başkası değildi.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Abdurrahman b. Sahr namı diğer Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'nin müslüman olmasına vesile olan sahabi kimdir?

《İpucu 》
#bu sahabi Resûlallah (صال الله عليه وسلم ) 'in duasına nail olup keramet sahibi oldu. Kabilesine kerametiyle gitmesine rağmen ona iman eden sadece bir çoban oldu. O çoban da Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'den başkası değildi.
Tufeyl Bin Amr Ed-devsî (Radıyallahu anh). Sorunun cevabı aklıma geldi yalnız kafamı bir şey karıştırdı. Devs kabilesinden sadece Ebu Hureyre (Radıyallahu anh) Müslüman olmuyor. 70-80 kişilik bir kafile Müslüman oluyor. Hatırımda böyle kalmış (70 diye). Doğruluğunu tasdik etmek için sitede ki konudan yararlandım yalnız ondada kaynak yazmıyor.

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap Doğru.

Şöyleki;
kavmine ilk gittiğinde ilkönce;Resûlallah'ın duasıyla keramet olarak:
alnın ortasında parlayan bir ışıkla gidiyor lakin yolda Devsliler ona "ilahlarını terk etti de alınına belli olsun diye ışık geldi demesinler diye, o parlaklığın kandil gibi eline verilmesi için dua ediyor ve öyle oluyor. Babası ve eşi kabul edip müslüman oluyor fakat Devsliler onu her gördüklerinde Kaş göz işareti yapıyorlar. Bir çoban dışında kimse inanmıyor. Sonra Sahabemiz Resûlallah'ın yanına gidip olanları anlatıyor. Şimdi aralarında geçen diyalogu anlatayim:

– Yâ Resûlullah! Devs kabilesi Allaha âsi oldular. İslâma girmeleri için yaptığım da’vetimi kabul etmediler. Onların aleyhinde bedduâ et de, helâk olsunlar, dedim.
Şefkât ve merhamet Peygamberi, ellerini açıp kıbleye dönerek:

– Yâ Rabbi! Devs halkına doğru yolu göster de, onları İslâm dînine getir, diye duâ buyurdu. Bana da:

” İrca’ ila kavmik ! fed’uhum verfuk bihim ”

– Kavmine dön! Onları – rifk ile -güleryüzle ve tatlı dille İslâmiyete da’vet etmeye devam et ! Kendilerine yumuşak davran ! buyurdu.

Hemen dönüp memleketime geliyor. Devs halkını İslâma davetten hiç boş kalmİyi.

Resûlallah'ın tavsiyesine uygun bir sekilde dini temsil ve teblig eden Tufeyl b. Amr’in vesilesiyle Devs kabilesinden pek çok kimse birer birer Müslüman olmaya basladi.
Tufeyl b. Amr, Peygamber efendimiz, Hayber’de bulunduğu sırada, Devs kabilesinden kendisine tâbi olup, Müslümanlığı kabul edenlerle birlikte Medine’ye geldiler. Sayıları 70 veya 80 civarındaydı.

Yani ilk davetinde sadece Ebu Hureyre iman etti sonraki dönüşü ile beraber Hayber'de anca iman eden bu 70-80 kişi oldu.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Cevap Doğru.

Şöyleki;
kavmine ilk gittiğinde ilkönce;Resûlallah'ın duasıyla keramet olarak:
alnın ortasında parlayan bir ışıkla gidiyor lakin yolda Devsliler ona "ilahlarını terk etti de alınına belli olsun diye ışık geldi demesinler diye, o parlaklığın kandil gibi eline verilmesi için dua ediyor ve öyle oluyor. Babası ve eşi kabul edip müslüman oluyor fakat Devsliler onu her gördüklerinde Kaş göz işareti yapıyorlar. Bir çoban dışında kimse inanmıyor. Sonra Sahabemiz Resûlallah'ın yanına gidip olanları anlatıyor. Şimdi aralarında geçen diyalogu anlatayim:

– Yâ Resûlullah! Devs kabilesi Allaha âsi oldular. İslâma girmeleri için yaptığım da’vetimi kabul etmediler. Onların aleyhinde bedduâ et de, helâk olsunlar, dedim.
Şefkât ve merhamet Peygamberi, ellerini açıp kıbleye dönerek:

– Yâ Rabbi! Devs halkına doğru yolu göster de, onları İslâm dînine getir, diye duâ buyurdu. Bana da:

” İrca’ ila kavmik ! fed’uhum verfuk bihim ”

– Kavmine dön! Onları – rifk ile -güleryüzle ve tatlı dille İslâmiyete da’vet etmeye devam et ! Kendilerine yumuşak davran ! buyurdu.

Hemen dönüp memleketime geliyor. Devs halkını İslâma davetten hiç boş kalmİyi.

Resûlallah'ın tavsiyesine uygun bir sekilde dini temsil ve teblig eden Tufeyl b. Amr’in vesilesiyle Devs kabilesinden pek çok kimse birer birer Müslüman olmaya basladi.
Tufeyl b. Amr, Peygamber efendimiz, Hayber’de bulunduğu sırada, Devs kabilesinden kendisine tâbi olup, Müslümanlığı kabul edenlerle birlikte Medine’ye geldiler. Sayıları 70 veya 80 civarındaydı.

Yani ilk davetinde sadece Ebu Hureyre iman etti sonraki dönüşü ile beraber Hayber'de anca iman eden bu 70-80 kişi oldu.
Anladım, Allah razı olsun.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
İslam fıkhına göre "yerden zarar veren bir taşı kaldırmak" hadisi ile nasıl amel edilir? (Örneğin besmele çekerek mi kaldırılır, ya da insanlara zarar verilmeyecek bir yere mi kaldırılır vs...)
İnsanlara zarar verilmeyecek bir yere kaldırılarak diye biliyorum ama?

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Delille beraber yazarsan soru senindir. (Hadis)

Kur’an okumaktan tutun, abdest almaya; duaya başlamadan tutun, cihada çıkmaya; bir ilmi tahsil etmekten tutun, sadaka vermeye kadar her hayırlı işe besmele ile başlanır. Besmele âdeta bu hayırların tacıdır ve bereketidir. Hatta besmele sadece hayırların başı değil; su içmek, yemek yemek, elbise giymek, evden dışarı çıkmak gibi her mübah işin dahi başıdır.

“Besmelesiz her iş güdüktür.” (Ebû Dâvud, Edeb: 21)

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kur’an okumaktan tutun, abdest almaya; duaya başlamadan tutun, cihada çıkmaya; bir ilmi tahsil etmekten tutun, sadaka vermeye kadar her hayırlı işe besmele ile başlanır. Besmele âdeta bu hayırların tacıdır ve bereketidir. Hatta besmele sadece hayırların başı değil; su içmek, yemek yemek, elbise giymek, evden dışarı çıkmak gibi her mübah işin dahi başıdır.

“Besmelesiz her iş güdüktür.” (Ebû Dâvud, Edeb: 21)
Sizde sormayacaksınız galiba.. Ben sorayım da bu hayırlı oyun devam etsin..

Hz. Ömer halife olunca kendisine ilk verilen sıfat ne oldu?

Cevap doğru mu değil mi söylemeyince bende sormamistim abi ))

Üst Ana Sayfa Alt