Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Islami Cemaatlere Nasıl Katılabilirim? Dinimi Nasıl Öğrenirim?

A Çevrimdışı

AlexanderHeek

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam ben artık islamı daha iyi öğrenmek daha fazla araştırmak tek kelimesiyle tamamen kendimi İslam'a vermek istiyorum.Ama nasıl bir ortama girmem lazım nasıl,tarikatlara ve cemaatlara nasıl bağlanırım,benim islam bilgim olsada fazla Kuran okumayı bilmiyorum.Beni aralarına kabul ederler mi,ne gibi şartlar ararlar,onların mevki mekanı nerelerdedir,tamamen manevi alana yönelmişken nasıl maddi alemi yönetirim?Tarikata girmeyi istemek her müslümanın hakkıdır.Tarikatçılar ne iş yaparlar.Lütfen bana detaylı yardımcı olursanız sevinirim.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam ;

Kardeşim, İslam'ı sahih kaynaklardan öğrenmeye, araştırıp delillerle incelemeye ve amel etmeye gayret gösteriniz. Konuları irdeleyip, sorgulayınız. Teslimiyetçi ve körü körüne itaat eder bir taasub ile hareket etmekten sakınınız. Bizlerden istenen şirk koşmadan tevhid üzerine iman etmektir; tarikat ise sonradan ortaya çıkmış tasavvufun hurafeli anlayışının ürünüdür. Size buradan tasavvufa/tarikata girebilirsin demenin sakıncasını (haram) göze alacak değiliz. Çünkü kendimiz için istemediğimiz bir şeyi kardeşimiz için isteyemeyiz.
Enes bin Mâlik'ten (r.anh), Rasulullah (s.a.v.)in şöyle buyurduğunu bildirmiştir :
"Nefsimi elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe mükemmel bir şekilde îman etmiş olmaz."

(İmam Ahmed b. Hanbel, El-Musned, el-Fethu’r-Rabbani Tertibi, 1/113)

Allah (c.c.) bizden ancak muslumanlar olarak yaşayarak son nefesimizi vermemizi istemiştir.
"Ey iman edenler! Allah'tan, O'na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." (Âl-i İmran 102)

Muslumanlar, kendileri gibi musluman olan topluluklarla bir araya gelerek hem ilmi hem maddi hem fiziki güç birliği içinde olmalıdır. Çünkü İslam cemaat olarak yaşanabilecek bir dindir. Bunun için (size) kişiye düşen çevresindeki muslumanlarla tanışıp irtibata geçmelidir. Bu arada kitabullahı (Kur'an-ı Kerim) okumayı öğrenmeli, kendi üzerine düşen zarûri bilgileri (namaz, abdest, ilmihal, fıkıh, akide vb) en kısa zamanda talim etmelisiniz. Rabbim size hayır yollarını açsın. Selametle

CEMAAT ŞUURU VE RAHMETİ

https://www.islam-tr.org/konu/cemaat-suuru-ve-rahmeti.9194/

A Çevrimdışı

AlexanderHeek

Üye
İslam-TR Üyesi
Saolun peki şimdi ben bunarı yavaş yavaş yerine getirmeye kalkarsam maddi hayatım ne denli şekilenecek...Yani sosyal ortamlarda bulunabilirmiyim ve nasıl bir meslekle meşkul olabilirim...

Üst Ana Sayfa Alt