Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslami Evlilik Yapmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

ipek_1989_ Çevrimdışı

ipek_1989_

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
islami evlilik yapmadıım için çok pişman oldum ve bunun hakkında bilgi almak istiorum arkadaşlar..kısmetse 2 sini bari düzgün yapalım..:kafaçakma

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
Ebu Hureyre r.a. anlatiyor: "Rasulullah sallallahu alaihi wesellem buyurdular ki: Kadinla 4 sey icin evlenilir: Malı,
soyu,
güzelliği
ve dini için.
Sen dindar olanini sec. " (Hadis Buhari de geciyor).

BU hadisi simdi kendi durumundan bak, yani evlenecegin kisinin mali, soyu, yakisikliligi degilde dini güzel olsun. Cunku dini guzel olursa Allahin izniyle, hem güzel görürsün, hemde dini güzelliginden dolayi senide aydinlatir, beraberce Allahin rizasini yasama yolunda huzurlu bir hayat gecirirsin.

Bi söz vardir: The Beauty is in the eyes of the viewer. yani GÜZELLIK BAKAN KISININ GÖZÜNDEDIR. bununla alakali bi hikayede var: Mecnun asik olmus karsi köydeki Leyla ya, durmadan ondan bahs edermis, iste sirma sacli, elma yanakli vs vs diye, bunlari duyanlar Leylanin guzelligni cok merak etmis..ve karsi köye giderler Leyla yi görmeye, bi baksalar ki, ne sirma saclardan, ne elma yanaklardan eser var...onlara göre cirkin mi cirkin..Mecnun derki: Aahhh siz birde onu benim gözümle görseniz...

Yani kisinin dis görünüsne aldanmamak lazim, bir iki ay yasamicaksin es sectigin insanla, mümkünse bir ömür gecireceksin, bu da sana zindan olmamali, yani anlik duygularina kanmamali insan, akilli düsünerek, ilk önce kendinden baslamali, elhamd. müslümanim, müslüman olmam neyi gerektiriyor?neler yapmam lazim?nicin geldim dünyaya?ne icin calismam lazim?evliligimin gayesi ne olucak? bunlari kendine sorup sorguladiktan sonra ve mümkün oldukca arastirip hayata gecirdikten sonra, es sececegin insanda isteklerini sirala, yani örnegin: müslüman olucak, ama nasil müslüman?nufus kagidinda musluman olanlardan mi, yoksa yasam tarzinda müslüman oldugu belli olandan mi? ve sadece islami tarafina degl karakter tarafina da bakilmali, yani ben su su su seyi seviyorum yada sole böyle yapmayi seviyorum, karsi taraftan neler bekliyorum? En iyisi bi liste hazirlamak, örnegin, sigara icmiyorum, esim olacak kiside icmesin, yada evimizde hep islamin gecmesini istiyorum, alisa gelmis yörelere ve törelere yer yoktur, veya hergün beraber 1 saat de olsa islami ders yapmamizi istiyorum, yani simdi es olarak düsündügün biri yoksa bile, kagit kalem al, ve önce kendinden basla, kimim?neler biliyorum?neler ögrenmem lazim?hazirmiyim evlilige?

Evlenmek isteyenler, islami sartlara göre tanismalidirlar, aksi takdirde cok kötü durumlar ortaya cikabiliyor.

kisaca simdilik bu kadar

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Üst Ana Sayfa Alt