Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslami Gelişim Noktasında Çocuklar İçin Aktivite Önerileri

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Screenshot_2020-07-18-18-58-13.png

İg: Hatice kübra tongar

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aktivite 2: Rahle maçı

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Bazen düşünüyorum,saçma sapan bir bolum okuyayacagima cocuk gelisimi okusaymisim. 5 yilim bir anlamda çöp yani.
Gerci su an ki isimden de memnunum.
Denetim yaptigimiz okuldaki okul oncesi ogrencilerin değerler eğitimi ders aktiviteleri gercekten cok hos oluyor.
Bu arada senin ilgi alanin oldugu icin orman pedogojisi uzerine egitimler veriliyor, baska ilgilenen olur mu bilmem tabi.
Cocuklar icin orman eğitimi egitmenligi
2 donemi tamamladim ben bi donem kaldi
Sene de bir belli zaman aralıklarında oluyor
Muazzam tefekkurluk dersler çıkıyor.
Tabi bunu Islami değerlere onem verenlerin kendinde ek olarak da geliştirmesi gerek diyerek notumu düşer, konuyu hortlatirim.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Bazen düşünüyorum,saçma sapan bir bolum okuyayacagima cocuk gelisimi okusaymisim. 5 yilim bir anlamda çöp yani.
Gerci su an ki isimden de memnunum.
Denetim yaptigimiz okuldaki okul oncesi ogrencilerin değerler eğitimi ders aktiviteleri gercekten cok hos oluyor.
Bu arada senin ilgi alanin oldugu icin orman pedogojisi uzerine egitimler veriliyor, baska ilgilenen olur mu bilmem tabi.
Cocuklar icin orman eğitimi egitmenligi
2 donemi tamamladim ben bi donem kaldi
Sene de bir belli zaman aralıklarında oluyor
Muazzam tefekkurluk dersler çıkıyor.
Tabi bunu Islami değerlere onem verenlerin kendinde ek olarak da geliştirmesi gerek diyerek notumu düşer, konuyu hortlatirim.
Nasıl bir eğitim, başvuruları vs nasıl?

Belki ilginenen, faydalanan olur diye buradan yazıyorum

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çocuklara Peygamber ve sahabe ile alakalı menkıbeler anlatmak.
İllaki sahih bir kaynağa sayanmak zorunda değil İslama aykırı olmasın yeter İsrailiyat bile olabilir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Nasıl bir eğitim, başvuruları vs nasıl?

Belki ilginenen, faydalanan olur diye buradan yazıyorum

Eğitimciler varsa aramizda arayip detayli bilgi edinebilirler. Izmit kocaelide
Gaye Amus hanim var kurucu
Ayni zamanda farkli zaman aralıklarında eğitmenler var. Instada mutlu cocuk ormani ya da dogada ogreniyorum sayfalarina bakabilirler. Duyurular ve eğitim programları açıklanıyor.

Basvuru formu.

20211026_113945.jpg

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Eğitimciler varsa aramizda arayip detayli bilgi edinebilirler. Izmit kocaelide
Gaye Amus hanim var kurucu
Ayni zamanda farkli zaman aralıklarında eğitmenler var. Instada mutlu cocuk ormani ya da dogada ogreniyorum sayfalarina bakabilirler. Duyurular ve eğitim programları açıklanıyor.

Basvuru formu.

Ekli dosyayı görüntüle 28264
Yüz yüze problem biraz ))
Başka bahara benim için.
Umarım başkalarına hayır getirir

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Yüz yüze problem biraz ))
Başka bahara benim için.
Umarım başkalarına hayır getirir
Yine de aklinda bulunsun. Yuz yuze egitim olmadan da olmuyor uygulama açısından.

Bizim musluman camiada bunu uygulayan birkaç okul var, egitimci olanlar varsa burada istifade edebilir.
Cocuk eğitiminde çok ilerlemek gerekiyor, Allah cabalari bosa cikartmasin

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Yine de aklinda bulunsun. Yuz yuze egitim olmadan da olmuyor uygulama açısından.

Bizim musluman camiada bunu uygulayan birkaç okul var, egitimci olanlar varsa burada istifade edebilir.
Cocuk eğitiminde çok ilerlemek gerekiyor, Allah cabalari bosa cikartmasin
Kesinlikle katılıyorum hatta online kısmının dahi yüz yüze olması taraftarıyım. Ama işte ))

Çocuk eğitimi konusunda da hakeza katılıyorum. Biz temeli es geçiyoruz sonrasında da o ağaç oluyor ve o ağaca zarar vermeden iyileştiremiyoruz. İyileştirebilirsek tabii ))

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kesinlikle katılıyorum hatta online kısmının dahi yüz yüze olması taraftarıyım. Ama işte ))

Çocuk eğitimi konusunda da hakeza katılıyorum. Biz temeli es geçiyoruz sonrasında da o ağaç oluyor ve o ağaca zarar vermeden iyileştiremiyoruz. İyileştirebilirsek tabii ))

Aile bireyleri hayatta olan cocuklarin - aileleri gelisime aciksa mudahalesi daha kolay olabilir temel problemler saptanabildigi surece.
Onun disinda kalanlar icin hayat gercekten cok zor ve iyilesmeleri muazzam bir surec gerektiriyor ve sonrasi da var elbette.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Aile bireyleri hayatta olan cocuklarin - aileleri gelisime aciksa mudahalesi daha kolay olabilir temel problemler saptanabildigi surece.
Onun disinda kalanlar icin hayat gercekten cok zor ve iyilesmeleri muazzam bir surec gerektiriyor ve sonrasi da var elbette.
Allah bizleri hayr üzere muvaffak kılsın. Zamanla hedefleri değişiyor insanın bilmiyorum ki )))
Uzun zamandır çocuklar eskisi gibi gündemimde değil, ilmi alanda ilerlemek cazip şu anda bakalım ))

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Siyeri öğrenmek için birinin tavsiyesiyle bir siteye girmiştim. Geçenlerde aklıma takıldı acaba o siteyi bulup daha fazla faydalanabilir miyim diye. Arama motoruna seerah audio recordings yazıp bulana kadar tüm sonuçlara baktım ve sonuçta buldum elhamdulillah. Sitede ingilizce bileer için çok materyal var ve hatta çocuklar için de bir kısım ayrılmış burada. Ingilizce bilen bacılar çocuklarına faydalı gelebileceğini düşündükleri kısımları çevirip faydayı yayabilir.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Siyeri öğrenmek için birinin tavsiyesiyle bir siteye girmiştim. Geçenlerde aklıma takıldı acaba o siteyi bulup daha fazla faydalanabilir miyim diye. Arama motoruna seerah audio recordings yazıp bulana kadar tüm sonuçlara baktım ve sonuçta buldum elhamdulillah. Sitede ingilizce bileer için çok materyal var ve hatta çocuklar için de bir kısım ayrılmış burada. Ingilizce bilen bacılar çocuklarına faydalı gelebileceğini düşündükleri kısımları çevirip faydayı yayabilir.
Kardeşim siz böyle bir hayır yapmak ister misiniz ))
Çeviri yapıp forumda paylaşabilirsiniz.
Dil eksiği olan bizler için de büyük iyilik olur inşaallah

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim siz böyle bir hayır yapmak ister misiniz ))
Çeviri yapıp forumda paylaşabilirsiniz.
Dil eksiği olan bizler için de büyük iyilik olur inşaallah
Bacım benim çocuğum olmadığı için neyin faydalı olabileceğini tahlil edemem. Mesela baktım şöyle bir içerik var.
"Anne bak naptım" diyor çocuk, annesi de ne güzel yapmışsın diyor. Çocuk cevap olarak "ama anne sen hep herşeyi yaratan Allah'tır demiyor musun?nasıl ben bunu yapmış oluyorum". Anne bunun üzerine kağıdın ağaçlardan ağaçların Allahtan elin kolun zekanın Allahtan olduğunu açıklıyor. Şimdi bu muhabbeti çevirmek ne kadar faydalı olur? Muhabbet buraya gelir mi? Vb sorular var bende o yüzden çocuğu olan bir bacının bunu tahlil edebilecek olması daha mümkündür gibi gözüküyor bana.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Bacım benim çocuğum olmadığı için neyin faydalı olabileceğini tahlil edemem. Mesela baktım şöyle bir içerik var.
"Anne bak naptım" diyor çocuk, annesi de ne güzel yapmışsın diyor. Çocuk cevap olarak "ama anne sen hep herşeyi yaratan Allah'tır demiyor musun?nasıl ben bunu yapmış oluyorum". Anne bunun üzerine kağıdın ağaçlardan ağaçların Allahtan elin kolun zekanın Allahtan olduğunu açıklıyor. Şimdi bu muhabbeti çevirmek ne kadar faydalı olur? Muhabbet buraya gelir mi? Vb sorular var bende o yüzden çocuğu olan bir bacının bunu tahlil edebilecek olması daha mümkündür gibi gözüküyor bana.
Bir bakımdan haklısınız elbette ama bence yukarıda bahsettiğiniz örnek, yöntem bazında güzel bir örnek.
Böylece daha çok ilgimi çekti ))
Ne yapsak ki

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen tahlil et kaale alinmayan uye cevirsin
Tahlil edebilmek için çevirmek gerekiyor ama sanırım :D
Bir bakımdan haklısınız elbette ama bence yukarıda bahsettiğiniz örnek, yöntem bazında güzel bir örnek.
Böylece daha çok ilgimi çekti ))
Ne yapsak ki
mesela bu bana iyi bir örnek gibi gelmedi çünkü önce sürekli herşeyi yratan Allahtır diyen bir anne olacak sonra çocuk bu ikileme düşüp soruyu soracak. Bu ihtimallerin birlikte gerçekleşmesi yüzde kaçtır diye düşündüm. Sende çocuk varsa tabi daha iyi bilirsin soruyorlar demek ki :D

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Tahlil edebilmek için çevirmek gerekiyor ama sanırım :D

mesela bu bana iyi bir örnek gibi gelmedi çünkü önce sürekli herşeyi yratan Allahtır diyen bir anne olacak sonra çocuk bu ikileme düşüp soruyu soracak. Bu ihtimallerin birlikte gerçekleşmesi yüzde kaçtır diye düşündüm. Sende çocuk varsa tabi daha iyi bilirsin soruyorlar demek ki :D
Yok sorulması çok muhtemel ve doğal ))
Çünkü bir fikri verebilmek adına bazen fikrin gidiş yollarını vermeden direkt fikri anlatınca sonra çocuk gelip ama peki bu nasıl olur o zaman diye sorabilir.

Mesela yukarıdaki örnek gibi. Anne misal "Bak ne güzel çiçek bunu Allah yarattı ve Allah her şeyi yaratandır, yapandır" fikrini vermiş çocuk da o an bir şey yapmış ve sorguluyor bunu ben yaptım ama hani her şeyi Allah yapardı gibi bir düşünceye kapılıyor ve bunu öğrenmek adına anneye gidiyor.

Biraz karışık anlatmış olabilirim ama bu tür sorular ve sorgulamalar gayet doğal. Ve aslında ben de çocuk yok ki olmasına da gerek yok biraz gözlem ve iletişim veya duyum bunu öğretebilir insana ))

Üst Ana Sayfa Alt