Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslami Oyun, Video Yapımında Resim Çizmek Câiz mi?

• Konbuyu başlatan THE.MUSLIM
  • Başlangıç tarihi
T Çevrimdışı

THE.MUSLIM

Guest
Selamun aleykum ben forumunuza yeni katıldım. İslam ile ilgili oyun tasarlamak istiyorum.Fakat bunun için geometrik şekillerle karakter modellemem lazım.Bu modelleme işini yaparak bir günaha girer miyim? Sorma sebebim şu ;hadislerde resmin caiz olmadığı durumlar olması yüzünden sizlerden bu durum hakkında fikrinizi almak istedim.Şimdiden teşekkür ederim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Çocuklar İçin Oyuncak , İslami Videolar Yapmak

İbn Hacer (rahimehullah), canlı mahlukların surâtlerini yapmak haram olduğunu bulundurulmasının da caiz olmadığını belirttikten sonra şöyle der: Cansız mahlukların resimlerini yapmak ve yaptırmakta beis olmadığı gibi, yerde ve ayak altında bulunan sergilerde hakarete maruz kalmaları hâlinde dâhi, yerde ve ayak altında bulunmalarında herhangi bir beis yoktur. Ama ayak altında kalması için dahi olsa canlı mahlûkun resmini yapmak caiz değildir. (Zevâcir, II/33; al-Fıkh 'ala'l-Mezâhib al-Arba'a, II/41)

İmam Nevevî (rahimehullah), Muslim'in şerhinde resimle ilgili görüşünü özetle şöyle ifade ediyor:
"Bizim mezheb ulemasıyla diğer mezheb uleması diyorlar ki: Canlı varlıkların resmini yapmak şiddetle yasaklanmıştır. Resim yapmanın üzerine büyük vebal terettub eder. Hakkında büyük tehdidler varid olmuştur. Zira resim yapmak, Allah'ın yaratıcılık işini taklid etmek anlamını ifade eder."
"Resim, ister elbise, halı, para, kab ve duvar gibi şeyler üzerinde, ister başka bir şey üzerinde yapılsın haramdır. Yalnız ağaç, deve semeri ve cansız mahlûkların resmini yapmak haram değildir. Gölgeli -heykel- ile gölgesiz suretler arasında fark yoktur. Canlılara ait olduktan sonra haramdır."

Yalnız fotoğraf da bu resme dahil mi, değil mi ihtilaflıdır. Birçok bilgine göre dahil değildir. O, aynada görünen resim gibidir. O, haram olmadığı gibi bu da haram değildir. Yani o bir görüntü tesbit edilmiştir.
Bu açıklamaya göre ahlaki ve dini yönüyle İslamiyet'e aykırı olmayan çizimlerin de yasak kapsamına girmediği söylenebilir. Bunun gibi bilgisayar veya başka teknik metodlarla çizilenlerin de aynı şekilde değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. Resimle ilgili yasağın üç boyutlu, kabartmalı veya İslam'a aykırı olanlarla ilgili olduğunu söylemek mümkündür.

İslami içeriki çizgi film, animasyonlar vb. gibi güncel teknolojik gelişmeleri (oyuncağı hareket ettirip belli konu içeriğiyle çizgi film halinde sunulması) film aynı oyuncak gibi düşünüp hatta oyuncaktan daha olumlu, verimli kullanmanın mümkün olabilirliği söz konusu olduğundan; Muslumanların çocuklarına bu tür çizgi filmlerin; tesettur ve edebe riayet edilerek eğlence olmasından başka , haber, dini bilgiler, ahlak kuralları, beynini pratik kullanabilme vb. gibi daha pek çok önemli sayılabilecek, hatta pek çok ebeveynin çocuğuna öğretemeyeceği şekilde güzellikte verilebileceği bir hakikattir. Bu yayınların olumlu etkileri ise tesbitler ile de ortadadır.

Yani bunların hazırlanmasından, evde çocuğa yayınlanmasına kadar; niyet, Allah gibi yaratmada (tasvir çizenler gibi) küstahlık taslamak yerine, aksine her türlü putun yasak olmasına rağmen oyuncağa izin veren Rasulullahın anlayışı - niyeti gibi yaklaşarak icazetinda bir beis görmüyorum.
Çizgi film ve büyükler için film bu maksatlarla, yani senaryosunun konusu, niyeti ve öğretip tanıtıcılığı ile birlikte; film veya çizgi filmde gösterilen (ismi geçeni canlandırıolan) taklid eden oyuncuların ister çizgi, ister artis-aktör olsun; fitneye sebeb olmaması kesinlikle Peygamberler ve Peygamber efendimizi, Hulefa-i Raşidini (4 halifeleri) hatta ashabı da (stv gibi! meleklerin gösterilmemesini yazmıyorum bile) göstermemelidir, gözükmemelidir.

İslami hassasiyete sahip muslumanların, ister kendi izleyip izlettirecekleri (yapacakları film-çizgi film) ; istersek çoluk çocuğuna izletirreceği veya çocukların izlemesi için yapacağı (isterse ticari amaçlı olsun) vebalini düşünerek bunlardan haramiyet konularından uzaklaşarak , İslama ve muslumana yakışır ve faydalı olacak şekilde hareket etmelidir.
Böyle olursa da caiz olacağına (hatta ecir de alabileceğine) inanıyorum . (Allahu alem)

İlgili konular:

İslama Göre Oyuncak, Çizgi Film, Animasyon Vb. Yapma ve İzlemenin Hükmü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/islama-gore-oyuncak-cizgi-film-animasyon-vb-hukmu-nedir.19627/

Müzikli İslami Film İzlemek Câiz midir?
https://www.islam-tr.org/konu/muzikli-islami-film-izlemek-caiz-midir.29593/

İslami Olmayan Çizgi Filmleri (pokemon) İzlemek Câiz midir?
https://www.islam-tr.org/konu/islami-olmayan-cizgi-filmleri-pokemon-izlemek-caiz-midir.21152/

Müslüman Birisi, Film Gereği Kâfirleri Canlandırmalarının Hükmü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/muslu...firleri-canlandirmalarinin-hukmu-nedir.33900/

Dini Filmlerde Muşrik, Kâfir, Fasık Oyuncuların Hükmü?
https://www.islam-tr.org/konu/dini-filmlerde-musrik-kafir-fasik-oyuncularin-hukmu.23809/

Resim Yapmak ; Asmak : Ressamlık
https://www.islam-tr.org/konu/resim-yapmak-asmak-ressamlik.8873/

T Çevrimdışı

THE.MUSLIM

Guest
Benim niyetim Call of Duty gibi bir oyun tasarlamaktı.Ondan sormuştum.Çünkü bazı müslümanların COD gibi Amerikan yapımı oyunları oynamak zorunda olduklarını gördüm.Neden bir müslümanın oyunu olmasın diye düşündüm.Cevabınız için teşekkür ederim.

D Çevrimdışı

DenemeHesap72

Üye
İslam-TR Üyesi
Benim niyetim Call of Duty gibi bir oyun tasarlamaktı.Ondan sormuştum.Çünkü bazı müslümanların COD gibi Amerikan yapımı oyunları oynamak zorunda olduklarını gördüm.Neden bir müslümanın oyunu olmasın diye düşündüm.Cevabınız için teşekkür ederim.
müslüman oyunlar varki? ama kötüler mesela zula vesayre?

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kötü oyunları münafıklar yapmıştır.:)

Üst Ana Sayfa Alt