Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İsmid Sürme Taşı

E Çevrimdışı

Ehlitakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İsmid Sürme Taşı:

Siyah sürme taşıdır. İsfahan'dan getirilir. En iyisi budur. Mağrib (Fas) taraflarından da getirilir. En kalitelisi çabuk ufalanan, parçaları parlak olan, içinde kir bulunmayıp düz, pürüzsüz olandır.
Özelliği: Soğuk ve kurudur. Göze fayda verir ve güçlendirir. Göz sinirlerine destek verir ve sağlıklı olmalarını sağlar. Yaralardaki fazla eti giderir ve iyileştirir, kirlerini temizler, dezenfekte eder. İnce sulu balla sürme çekildiği zaman baş ağrısını giderir. İnceltilip taze iç yağı ile karıştırılıp ateş yanığına sürüldüğü zaman, artık ona haşkeriyye [1] isabet etmez. Yeni kaynar su yanıklarına da fayda verir. Özellikle de yaşlılar ve gözleri zayıflamış kimseler için birazcık misk katılması durumunda ismid en iyi göz sürmesidir. [2]

KAYNAK; ZADUL MEAD

[1] Arapça alfabetik sırayla ele alınan bu kısmın tercümesinde değerli büyüğüm Tıp Tarihi okutmanı Abdullah Köşe'nin yardımlarını şükranla anarım. (Mehmet Erdoğan).

[2] İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 5/17.

I Çevrimdışı

ismidsurmesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ismid sürmesi kullanımı
Arkadaşlar ismid sürmesi sadece İran İsfahan dan çıktığı için her yerde bulunmuyor ve özel bir sürmedir adı da ismid taşından gelir.
Kullanımı : Sürmenin yanında orjınalınde tahta bir çubuk verilir ki ucu kalem gibidir bu çubuğu şişede ki toz sürmeye batırır ve 3 sağ 3 sol göz olmak üzere ya da 2 sağ -3 sol olmak üzere tek harfle bitecek şekilde sünnet üzere sürersiniz yatmadan önce sürmeniz daha faydalı ve amacınız sadece güzel görünmek olmamalıdır , başta sünnet i seniyyeyi de yerıne getirme amacını taşıyınız.
Ayrıca gümüş sürmelik kullanmanın mekruh olduğunu okudum
Yazmış olduğum kullanım Bayan ve Erkek kardeşlerimiz için aynıdır
Peygamber Efendimizin s.a.v in Şefaatçimiz olması duamla hayırla kullanınız...
İsmid taşı sürmesi heryerde bulunmamakla birlikte temin etmek isteyenler bizi ekleyebilir

senben Çevrimdışı

senben

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ismid sürmesi kullanımı
Arkadaşlar ismid sürmesi sadece İran İsfahan dan çıktığı için her yerde bulunmuyor ve özel bir sürmedir adı da ismid taşından gelir.
Kullanımı : Sürmenin yanında orjınalınde tahta bir çubuk verilir ki ucu kalem gibidir bu çubuğu şişede ki toz sürmeye batırır ve 3 sağ 3 sol göz olmak üzere ya da 2 sağ -3 sol olmak üzere tek harfle bitecek şekilde sünnet üzere sürersiniz yatmadan önce sürmeniz daha faydalı ve amacınız sadece güzel görünmek olmamalıdır , başta sünnet i seniyyeyi de yerıne getirme amacını taşıyınız.
İsmid taşı sürmesi heryerde bulunmamakla birlikte temin etmek isteyenler bizi ekleyebilir

2 dakikada reklam maşşallah :D

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yardımcı oluyo demek, reklam yapmıyor.

reklam yapsa idi islam hoca reklam içeren kısmını silerdi!!!!!!!!!

Y Çevrimdışı

yelda

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ismid tasini ankarada aramadigim yer kalmadi,haci bayramda dahi yok..özellikle hakiki tasini nerede bulabilirim acaba,internetten siparis vermek mümkünmü?? neolur yardimici olun,benim icin cok önemli....
ismid sürmesi kullanımı
İsmid taşı sürmesi heryerde bulunmamakla birlikte temin etmek isteyenler bizi ekleyebilir [email protected]

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ismidsürmesi kardeş ben istanbuldan kaya şeklınde aldım öğüttüm(parçacıkları gözümü kör edecekti) grimsi renkte idi
ama medinedende aldım özellikle ismid dedim kahverengi bı surme verdıler bende ten rengınde oldugunu okumuştum
hangısı ismid acaba

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
yelda kardeşim eğer bendekı ismid orj ise fazla var yollayabılırım hedıyem olur ılk mesajıma cvp gelsın ıstersen yollarım

tabi kardeşin ticaretine engel olmak ıstemem hakkını hll etsın inş.

dua ile...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
unutulmuş sünnetlerden

toplum tarafından yanlış anlaşılan bi sünnet

sahi zaten tevhid dini yanlış anlaşılmış

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ibn Abbas'dan rivayet olduğuna göre RasulUllah s.a.w.s ;

'' Elbisenizi beyaz ( renkli kumaşlardan ) seçiniz.Çünkü o elbiselerin en hayırlısıdır.Ölülerinizi beyaz renkli kefenlere sarınız.
Sürmelerin en hayırlısı da İsmid taşıdır.O gözün nurunu arttırır, kirpikleri besler. '' buyurmuşlardır.

Buhari, libas, 24
Muslim, libas, 33
Tîrmizî, cenâiz I8 libas 22,23 Tıb 9;I8
Nesaî, cenaiz 38, Zine 28
Ahmed bin Hanbel, III 134, 184, 251, 291
Ebû Davûd, Tib 14. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi : 14/135

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mucahidlerin de pek kullandigi bir surmedir :)
Istanbul'da Misir Carsisi'nda bulunabilmektedir, ama farkli kalitede olanlari mevcut.
Kaliteli olanlarin kucuk bir kapsulu 4-5 lira arasindadir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:) türkiyeyi bilmem ama medinede satılıyor... Gidenler varsa ısmarlayın derim ben