Izzetli Ve Şerefli Olmak!

hamza01

Yeni Üye
Üye
İzzetli Ve Şerefli Olmak, Allah-u Teâlâ’dan Başkasına Boyun Eğmemek

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer mü’min iseniz en üstün sizsiniz.” (Âli İmran: 139)

“İzzet
(aziz olmak), Allah, rasulü ve mü’minler içindir.” (Münafikun: 8 )

Kişinin kâfirlere boyun eğmesinin sebebi, ya korkudan ya da makam, mevki ve rızık gibi menfaatler elde etmek istemesindendir. Mü’min, yalnız Allah-u Teâlâ’dan korkar ve menfaati de yalnız Allah-u Teâlâ’dan bekler. Böyle olmayan kişi, mü’min değildir.

Mü’minler, her zaman kâfirlerden üstün olduklarını bilmelidirler. Çünkü kâfirlerde akıl yoktur. Kâfirler belki zeki olabilirler ama akıllı değildirler. Bu sebeple mü’min, kâfirlere yalvarmaz, onlar karşısında küçüklük göstermez ve onlara boyun eğmez. Kâfirlere boyun eğen, mü’min olamaz.

Ubeyd b. Umeyr şöyle dedi:

“İmanlı olan kişiden, mü’minler hariç herkes korkar, çekinir.” (İbn Ebi Şeybe-İman’da no: 11)

Kâfirlerin mü’minlerden korkmalarının sebebi, mü’minlerin yalnız Allah-u Teâlâ’dan korkmalarıdır. Allah-u Teâlâ’dan korkanlar ise hiçbir yaratılmıştan korkmaz. Bu sebeple çok cesaretli olurlar ve herkes onlardan korkar.

Aynı Firavun'un sihirbazları gibi... Onlar, Musa aleyhisselam ile karşılaşmak için geldiklerinde hakkı gördüler ve hemen iman ettiler. Bunun üzerine Firavun onları işkence ve ölümle tehdit etti. Fakat onlar; “sen dünyada en fazla canımızı alırsın” dediler. İşte, gerçek iman budur!
 

Benzer konular

Üst Alt