Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kâbeye Yönelmek Putperestlik midir?

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.
Kabeye yönelmek ile putlara yönelmek arasındaki fark nedir?
Kabe yönelmek putperestlik olmaz mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleyküm.
Kabeye yönelmek ile putlara yönelmek arasındaki fark nedir?
Kabe yönelmek putperestlik olmaz mı?
Âleykum selam we rahmetullah;

Müslümanlar için Kâbe'ya tapıyorlar sapkın iftirası; kendileri Haç'a puta tapan muşriklerin sapkın anlayış(sızlık)larıdır. Puta tapmalarıyla eleştirilen muşrikler, böylece sözde aynı ithamı muslumanlara yaparak kendilerinin haklı olduğuna, muslumanların da aynı kendileri gibi putları olduğu anlayışını yaymak isterler. Oysa Putlara yönelen, yöneldiği Puta ibadet eder ve kendisinden dilekte bulunur.

Kâbe'ye yönelmek, İbadette Allah'ın kendisine ibadette dünyada rıdasının olduğu, kıbledeki (yönün) temsili ilk binasıdır. Yöneldiği kıbledeki Kâbe'den bir dileğini yerine getirmesini istemiyor, Kâbe'ye ibadet etmiyor ki kâbe'ye put gözüyle bakılsın. Oysa Kâbe, Allah'a ibadet etmek isteyenlerin, ibadet esnasında kendisine hep birlikte ittifakla yönelmeleri istenilen yön(kıble)deki mâbeddir. Hatta ibadete davet eden ilk Ezan Kâbe'nin tepesinden okunmuştur, Putun (İlah'ın) tepesine çıkmak, ayak altına almak câiz de değildir!

Şubhesiz âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev -mâbed- Mekke’deki Kâbe’dir." (Âl-i İmrân 96)

"Hani, biz Kâbe’yi insanlara toplantı ve güven yeri kılmıştık. Siz de Makam-ı İbrahim’den kendinize bir namaz yeri edinin. İbrahim ve İsmail’e şöyle emretmiştik: “Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rukû ve secde edenler için evimi (Kâbe’yi) tertemiz tutun.” (Bakara 125)

Bundan dolayı Ömer (r.anh) şöyle demiştir:

:عنعابسبنربيعةقال
رَأيْتُعُمَرَرََضِىَاللّهُعَنْهُيُقَبِّلُالحَجَرَوَ يَقُولُ: إنِّى‘عْلَمُأنَّكَحَجَرٌَتَنْفَعُوََتَضُرُّ، وَلَوَْأنِّىرَأيْتُرسولَاللّه # يُقَبِّلُكَمَاقَبَّلْتُكَ . أخرجهالستة. وزادمسلموالنسائىفيرواية : وَلَكِنْرَأيْتُرسولَاللّه
بِكَحَفِيّاً ؛ وَلَمْيَذْكُرْيُقَبِّلُكَ. الحفِىُّ « المبالغفيا“كراموالعناية
Âbis İbnu Rabîa (rahimehullah) anlatıyor: "Ben Ömer (radıyallahu anh)'i Haceru'l-Esved'i öperken gördüm. Onu hem öptü, hem de: "Biliyorum ki sen bir taşsın, ne bir faydan ne de zararın vardır. Ben Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı seni öper görmeseydim, seni asla öpmezdim" dedi."
[Buharî, Hacc 50, 57, 60; Muslim Hacc, 248, 120; Muvatta, Hacc 36, (1367); Tirmizî, Hacc 37, (860); Ebu Dâvud, Menâsik 47, (1873); Nesâî, Hacc 147, (5, 227); İbnu Mâce, Menâsik, 27, (2943).]