Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadınlardan Altı Kimse Ile Evlenmeyin

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Araplardan birisi derki: kadınlardan şu altı kimse ile evlenmeyin.
-Ennane
- Mennane
- Hannane
- Haddeke
- Berrake
- Şeddake

Ennane = Çokça inleyen, şikayette bulunan ve daima başı agriyormus gibi başını sarmak suretiyle naz yapan kadın demektir. Binaenaleyh hastalıklı olan veya yapmaciktan kendisini hasta gösteren bir kadının evlenmsinde hayır yoktur.

Mennane = kocasına karşı " ben senin için şunu yaptım, bunu yaptım" demek suretiyle minnette bulunan hatun demektir .

Hannane = başka bir kocanın aşkıyla yanıp tutuşan veya başka bir kocadan olan evladının aşkıyla yanan hanim demektir.

Haddeke = herseye goz dikip ve istekli bulunan hanim demektir. Böyle bir hanımın oburlugu kocasini gücü yetmeyeceği yüklerin altına sokar.

Berrake =bütün gün yüzünü süsleyen ve bezenen veya sofrada oturup kızan hanim manasina gelir.

Şeddake =çenesi düşük ve çokça konuşan kadın demektir. .

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Hikaye ediliyor ki , Salih el ezdi bir seyahatinda İlyas as ile bir araya geldi. İlyas as Salih e evlenmesini emredip evlilikten kaçıp ibadete dalmayi yasakladiktan sonra kendisine şöyle dedi.

Dört grup kadın vardır onlarla sakin evlenme. .
1. Muhtelie
2. mubariye
3. ahire
4. naşize

Muhtelie =her zaman sebebsiz bir şekilde kocasından para mukabilinde talakini satın alma teklifinde bulunan kadın demektir.

mubariye = kendi nefsiyle değil de baska şeylerle ve dünyevi sebeplerle kocasına karşı boburlenen kadın demektir.

ahire = dostlu (sevgilisi olan) olarak bilinen fasik kadın demektir.

naşize = fiil ve sözleriyle daima kocasindan yüksekte görünmeyi arzulayan kadın demektir

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Bu konuda forumda bulunan

Muvahhid aileye giden yolu tavsiye ediyorum

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında Ömer ra kadınları üçe ayırmış.
Bir kadın vardır ki yumuşak huyludur, namusludur, Müslüman'dır. Hayatın zorluklarını kocasıyla paylaşır. Kocasına karşı yapılan kötülüklere yardımcı olmaz.

Bir başka kadın vardır, o da çocuk doğurmaya yarayan bir kaptır.

Üçüncü türü de hırçındır, masraflıdır. Allah onu istediği kimsenin boynuna geçirir."

Sanırım yukarıdaki maddeler üçüncü maddenin alt maddeleri oluyor.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bir de zalimlerin elinde maddi-manevi eziyet gören mazlum kadınlar var ki, ah ki ah..

Zalimlere burdan sesleniyoruz: o mazlum kadınlarla evlenmeyin, yukarıda anlatılanlarla daha iyi geçinirsiniz..

Üst Ana Sayfa Alt