Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kadir Gecesi Namazı Var mı?

E Çevrimdışı

Ebu Naim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum ve rahmatullahi ve berakatuh,

Kadir gecesi namazi ve bu namaz ile ilgili hadisler hakkinda alimlerin yazdiklarini buraya aktaran olabilir mi ?

Daha onceleri bir yerlerde bunun bidat ve uydurma oldugunu okumustum, fakat bu bilgileri tekrar bulamadim.

Ves selam

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Arkadaşlar kadir gecesi özel gecedir ve sahihdir. O günün hayr'ı konusunda en ufak şüphe dahi yoktur. O günde bize düşen sabah vaktine kadar o geceyi güzellikle istifade etmemiz bunun içine namaz vs diye daraltmaya gerek yok kuran ve sünnette yapılan tüm ibadete dönük namaz,dua,zikir vs yapılabilir.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ahicim ağzına sağlık güzel açıklamışsın amenne ...tabiki gece sahih kuran ve sünnete göre hertürlü abadet caiz ve bu gecede yapmak eftaldir ve ecri de tabiki büyüktür...Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır."

[2] Buhârî, Îmân 25, 27, 28, 35, Savm 6, Terâvih 1, Leyletü'l–kadr 1; Müslim, Müsâfirîn 173–176. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 1; Tirmizî, Savm 1; Nesâî, Kıyâmü'l–leyl 3, Savm 39–40; İbni Mâce, İkâmet 173, Sıyâm 2, 39.

benim anlatmak istediğim o gece ile özleştirilmiş bir ibadet ve ya namaz yok...27. gece ile ilgili bir delil olsada en kuvvetli deliller son 10 gün veya son yedi gününde bu günlerde de tekli günlerde aranması ile ilgilidir...insanlar ibadetlerine bidat bulaştırdıkları için huşu bulamıyorlar bidatlerden uzaklaşsalar biiznillah ibdatin lezzetini alacaklar allahualem...esselamualykum

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Aleykum selam ahi dikkat ettiysen namazda rekat sayısı gibi birşey vermedim. Ve o güne özel yapılacak herşey kuran ve sünnet dairesi içinde olabilir.

Ama bu gün ve gecelerde 10-100 rekat 10000 salavat vs gibi rakamlarla gelen rivayetler 100 ihlas 1000 fatiha vs gibi şeyler sonradan çıkmış uydurma rivayetlerdir.

Zaten bu tür rivayetleri tasavvufi sitelerde görebiliyoruz ve bu şekilde gelen tüm rivayetlerin ya senedi yok ya da baştan sona uydurma yazılmış kitaplar kaynak gösterilmektedir.

Allah cc Kadir gecesini bulup o geceyi Rabbimizin razı olacağı şekilde ihya edebilmemizi nasip etsin.

Aramaya başlayalım. Bol kuran okuyalım,zikr edelim,dua edelim. Rabbim imanımızı arttırsın.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sanırım pazar günü başlıyor itikaflar allah mubarek etsin hepimize....ahim farkındayım elhamdulillah bizler şuurlu insanların senin düşünceni de ben zeten biliyorum sadece bilinçlendirme amacı ile yazdım neyse...sıkıntı yok inşeallah....insanlar itikaf diye bişi bilmiyorlar ahim ona üzülüyorum biz de 2 - 3 seneye kadar bilmiyorduk ne büyük bir kayıp..biler akhiler de itikafa girmiyorlar...bizim mescitte imkan var elhamdulillah ramazan için şuurlu da bir kardeş geldi ortam müsait ama buna ramen talep düşük...bu kardeşlerin çoğunun işi de müsait...rabbim bize irtica etmeyi nasip etsin....taaa asrı sadete kadar irtica

M Çevrimdışı

mümkündür

Üye
İslam-TR Üyesi
aslında hayatın her anı kadir gecesi gibi olması lazım gibi bakmak lazım ve bu hassasiyette olmak lazım çünkü mümin insan için ,hayatın her anı ALLAH için olmalı ve kuran indirilmeli bu hayata[kuranla yaşanmalı],ve zaten yılın 364 GÜNÜNÜ Allah için geçirmek için cehd eden bir gününüde öyle geçirir bu hassasiyettedir en azından,ama kişi yılın 364 gününü Allah ın rızasınındışında ,islami bir hassasiyeti taşımadan malayani yaşayıp,sadece bir güne veya on güne bağlı kalı bu günüde günah çıkarmaya benzetiyorsa onun kadir gecesi değil,gözyaşı gecesi olur ancak...

enam süresi 162..deki benim namazım,ibadetlerim,ölümüm ve HAYATIM [heranı],alemlerin rabbi içindir.....

yaklaşık 1400 yıl önce kadir gecesinde inen kuranı,hayatona indirenlere selam olsun......

Üst Ana Sayfa Alt