Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kafirin Elini Öpmenin Hükmü Nedir?

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum ve rahmetullah.

kafirlerin elini öpmek küfürdür diye bi şey duymuştum. bunun herhangi bi delili var mıdır?

el öpmek ile ilgili mezhep müçtehidlerinin görüşleri mevcuttur. bu görüşleri bu sitede okudum. ancak kafirlerin elini öpmekle ilgili görüşlerini bulamadım. alimler kafirin elini öpenler hakkında bi şey demişler mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullâhi we berakâtuh;

Ey mûminler, mûmin olmayan kâfirlerle dost olmayın! (Âl-i İmran 118)

Kâfir olduğu kesin bilinen kimselere tâzim ve saygı duyma anlamına gelecek hurmetlerde bulunmak, dinlerini meşrûlaştırıcı iltifat ve davranışlardan sakınmak gerekir. Onlarla meşru olan bir uslub ve metod ile görüşmek gerekir.

Esma Bintu Ebî Bekr
(radıyallahû anha) anlatıyor:
"Henüz muşrik olan annem yanıma geldi, nasıl davranmam gerekeceği hususunda Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'den sorarak : "Annem yanıma geldi, benimle (görüşüp konuşmak) arzu ediyor, anneme iyi davranayım mı?" dedim.
"Evet" dedi, "ona gereken hürmeti göster. "
(Buharî, Hibe 28, Edeb 8; Muslim, Zekat 50 (1003); Ebu Davud, Zekat, 34 (1668)

"Tâzim (hurmet) edilmesi emredileni tahkir (aşağılamak) ve tahkir edilmesi emredileni de tâzim etmek küfürdür."
(Birgivi vasiyetnamesi şerhi)
"Munafık (ve her çeşit kâfir) ile konuşurken, efendim demeyin" buyuruldu. Zâlime, kâfire hurmet etmek, saygıyla selam vermek, ustadım demek, küfür olur. (Berika)

Bir muslumanın, Allah'a şirk koşan bir necise hurmeten elini öpmesi câiz değildir. Hele ki eli öpülen kâfir, bir din adamı sınıfından ise kesinlikle câiz olmayıb, duruma göre kufur seviyesine de varabilir. Fakat bir musumanın, dünyaya gelmesine sebeb olan kâfir olan anne babasının elini öpmesi kufur değildir.

İlgili Konular:

El Öpmek Caiz mi?

Üst Ana Sayfa Alt