Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kafirlerle Arkadaş Olunabilir mi?

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

Kafirlerle arkadaş olmak ve onlarla sohbet etmek günah mı?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam

İmanı bozan kafirleri dost edinmekten maksat; İslam’a karşı olan, İslam’ı yoketmeye çalışan, tağutu destekleyen kişileri dost edinmektir. Bunlar en yakın akraba olsa bile mûmin, onlara dostluk göstermez. Fakat bunların dışındaki kişilere; onları İslam’a ısındırmak için iyi muamelede bulunmak İslam’ın yasaklamadığı bilakis tavsiye ettiği şeylerdir.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
Allah, din uğrunda sizinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz. Doğrusu Allah adil olanları sever.” (Mumtahine: 8)

Esma binti Ebu Bekir şöyle dedi:
Rasulullah (s.a.v) zamanında muşrik olan annem ziyaret etmek için bana geldi. "Anneme iyi davranabilir miyim?” diye Rasulullah’a sordum.
Rasulullah: “Evet” dedi. Bunun üzerine Mumtahine: 8 ayeti indi.
(Buhari: hibe, 29/2, 3. 142 (edeb) 8/1, 7,71; Muslim, Zekat bahsi; Ebu Davud, 1668, Hişam b. Urvenin an ebihi an Esma asl-i senedi ile tahriç ettiler; Tac: C.5, S.10, İyilik ve Ahlak bahsi; Cem'ul Fevaid: C.4, S.308, Sib-i Rahime iyilik bahsi)

Ömer b. Hattab (r.anh) mescidin yanında çok güzel bir ipek elbise gördü. Rasulullah (s.a.v.)’a şöyle dedi:
Bu elbiseyi cuma günü ve heyetleri karşılamak üzere giymek için alsaydın.’
Rasulullah, Ömer’e şöyle dedi:
Bu elbiseyi ancak kıyamet gününde hüsrana uğrayacak kişiler giyer.”
Sonra Rasulullah’a bu elbiselerden ganimet olarak geldi. Rasulullah bir tanesini Ömer (r.anh)’e verince, Ömer (r.anh) şöyle dedi:
Daha önce bu elbiseyi giyenler hakkında iyi şeyler söylemediğin halde bana niçin veriyorsun?
Rasulullah (s.a.v.) Ömer ‘e: Ben sana giymen için vermedimbuyurdu.
Ömer sonra bunu Mekke’de bulunan müşrik kardeşine hediye etti.
(Cem'ul-Fevaid: C. 3, Sf: 114, Elbise ve zinet bahsi; Muvatta: Libas bahsi, C. 18, Sf: 9, 17-8; Buhari: Cumua bahsi, 7.1, 214, ideyn I-II, 2 buyu, III, 16 hibe bahsi; Muslim, Libas bahsi, No 6-9, Sf: 1688-40; Ebu Davud, Hadis No: 4041-1; Nesei: Zinet bahsi, 84-86-97, VIII, 196-8; İbni Ömer an ömer senedi ile tahric etti)

İlmi Konu - Muvahhid (kitap)

Üst Ana Sayfa Alt