Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kandil Bidatleri

B Çevrimdışı

Bi-CiHadina

Üye
İslam-TR Üyesi
Sadat-ı Kiram abi bence siz bu meseleyi psikoloji haline getirmissiniz cogu insanin yaptigi gibi.... Kandil kutlamak islamda deilde kulturumuzde asli bulunan bir kutlamadir...
cogunlugu sesi nerdeyse oraya yoneliyorsunuz(GALIBA)... artik bu psikolojiyi birakin... boyle davranislar size hayirli deildir!!! islamida zorlastiriyorsunuz!!
subhanallah sahabeler zamaninda boylemiydi? Bir haber gelice (semi'na ve ata'na) "dinledik, (kabul ettik) emrine itaat ettik"
onlari gozleri boyle kapaliydi.. Bizde onlar gibi olmaliyiz.. dinleyip kabul etmek.. zorluk cikarmadan.. nedenini sorup sorusturmadan... EGERKI BU KUTLAMALAR ISLAMDAN OLSAYDI HIC SUPHESIZ BIR HABER ULASIRDI.. fakat zayifindan hadis bile yok :)
Biz muslumanlar... insanlarin hadiselerine goremi davranmaliyiz.. ibadet etmelimiyiz yoksa muhammed saw hadisleriylemi?
eger insanlar dinlenmis olsaydi ohooo :)

Bu arada biz sorumuza hala cevap alamadik...
ne sekilde davranmak gerek..
mesela hicri yil basini muhammed saw kutlamamistir.. ama kutlayana cevap vermistir...
ama bununda kandille alakasi yokki:/

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kültürümüzü eleştiriyormuyum haşa...ben kendi türk-osmanlı kültürümüzle gurur duyuyorum...

kardeşim kültürüne bağımlı olmana birşey demiyorum. Tamam ben de bir Türk olarak yaratıldım ve bir yere kadar da (tanzimat) Osmanlı Devleti'ni savunurum ama sence kültür "haşa" denilecek kadar eleştirilemez birşey midir?

Kandil olayına gelince, kutlayan kardeşleri de anlayışla karşılamak isterim. Yani, amaçları sadece peygamberi yad etmek falan olabilir ama bunu sistemli hale getirip özel bir gün ve uygulamalar belirlemek bidat olmuyor mu? Tamam peygamberi sev, biz de seviyoruz ama illa ki bu bir gece ve belli bir şekilde uygulamalarda bulunarak mı olmalıdır? 14 değil 13 şubatta peygamberi ansam olmuyor mu? Şunu da belirtmem gerekiyor ki bence bu çok büyük bir tehlikedir -ki Allah muhafaza sonu şirke kadar gidebilir. Daha çok tasavvufçular arasında yaygın olarak gördüğüm peygamberi övme, yüceltme işinin fazla abartıldığını düşünüyorum. Tamam peygamberi sevelim de benim dikkatimi çeken açık konuşmak gerekirse şudur; sanki peygamber Allah'ın önüne geçirilmiş durumdadır. Peygamberin anılıp yüceltildiği kadar Allah'ın yüceltilmediğini düşünüyorum. Sanki şöyle bir durum var; İbadetlerimizde Allah'ı anıyoruz ama peygamberi yüceltiyoruz gibi. Peygamberin sadece kendisine vahyolunan bir elçi olduğunu unutmayalım. Peygamber uyarıyor. Dikkat edelim;

"Hristiyan’ların Meryem oğlu İsa’yı övmede aşırıya gittikleri gibi sizler de beni övmede aşırıya gitmeyin. Ben sadece bir kulum. Benim için ‘ O, Allah’ın kulu ve rasulüdür.” deyin.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hâşâ
Vikisözlük sitesinden
Git ve: kullan, ara
Konu başlıkları [gizle]
1 Türkçe
1.1 Ünlem
2 Osmanlıca
2.1 Ad

[değiştir] Türkçe
[değiştir] Ünlem
Anlamlar
[1] Bir durum veya davranışın kesinlikle kabul edilmediğini anlatır
[2] Dine aykırı görülen bir ihtimalden söz edilirken, zorunlu olarak kullanılır
Köken
[1] (Arapça)
[değiştir] Osmanlıca
[değiştir] Ad
Anlamlar
[1] uzak dursun, hâşa.
Yazılışlar
حاشا
Köken
[1] (Arapça)
Kaynaklar
Türk Dil Kurumu: "hâşâ"

kelime olarak her yerde musait oldugundan kullanilabilir....mesele yapmayin

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sadat-ı Kiram abi bence siz bu meseleyi psikoloji haline getirmissiniz cogu insanin yaptigi gibi.... Kandil kutlamak islamda deilde kulturumuzde asli bulunan bir kutlamadir...
cogunlugu sesi nerdeyse oraya yoneliyorsunuz(GALIBA)... artik bu psikolojiyi birakin... boyle davranislar size hayirli deildir!!! islamida zorlastiriyorsunuz!!
subhanallah sahabeler zamaninda boylemiydi? Bir haber gelice (semi'na ve ata'na) "dinledik, (kabul ettik) emrine itaat ettik"
onlari gozleri boyle kapaliydi.. Bizde onlar gibi olmaliyiz.. dinleyip kabul etmek.. zorluk cikarmadan.. nedenini sorup sorusturmadan... EGERKI BU KUTLAMALAR ISLAMDAN OLSAYDI HIC SUPHESIZ BIR HABER ULASIRDI.. fakat zayifindan hadis bile yok :)
Biz muslumanlar... insanlarin hadiselerine goremi davranmaliyiz.. ibadet etmelimiyiz yoksa muhammed saw hadisleriylemi?
eger insanlar dinlenmis olsaydi ohooo :)

Bu arada biz sorumuza hala cevap alamadik...
ne sekilde davranmak gerek..
mesela hicri yil basini muhammed saw kutlamamistir.. ama kutlayana cevap vermistir...
ama bununda kandille alakasi yokki:/

Değerli Kardeşim yok psikoloji haline getirmedim merak etme , beni düşündüğün için tesekkür ederim degerli insan :)

Fakat , Manası ve özünde caiz olan bir amel , ibadet vs.. şekil yada gün değişikliğine uğradığı zaman bidat olmaz kanaatindeyim..Salat ve selam getirmek Kur'an ayet ve nass'ı ile sabittir..hergün bu ayeti yerine getiririm ama RasulAllah'ın s.a.v doğduğu gün daha çok getiririm...yani ogün daha çok salat ve selam getirmem ne günahtır nede bidattır :)

kaldıki aksine bu dini zorlaştırmak değil kolaylaştırmaktır..Bazı ameller zaman ve mekana göre sadece şekil değiştirebilir ( ama sadece şekil manası değil) , bu değişikliklere bidat demek dini zorlaştırma olur kanımca değerli kardeşim :)

B Çevrimdışı

bilinmeyen0754

Üye
İslam-TR Üyesi
Ezan-ı Muhammediye okumak ibadetmidir? evet ibadettir..
Peki RasulAllah s.a.v yada bilal habeşi r.a ve diğer sahabeler r.a hoparlörlerden yada minarelerden ezan okudumu? Hayır..
Peki bunlardamı bidat?

Manasında ve özünde caiz olan bir ibadetin şekile dönüştürülmesi bidat olmaz ! yani RasulAllah'ı s.a.v anmak ve salavat getirmek mamada ve özünde caiz olduğu için , belirli bir gecede bunu yapmak bidat anlamına gelmez..

Çok doğru söylemşsn kardeşim.Ezan-ı Muhammediye okumak ibadettir.
sorun bende mi bilemiyorum ama ezanın hoperlorda okunmasının İslam ile alakası nedir.?Bu iş dünyevi hayatta insanlar adına kolaylık olsun diye yapılmştr.İslam dinine ekleme-çıkarılma yapılmamıştır. Günümüze bakınca elbetteki ezanın hoparlör ile okunması mantıklı..Ve bidatla alakası yok.
bidat zaten kötü niyetle dinden uzaklaşmak , göze çirkin gelen amellerle yapılmaz.yapılan kötü bir şey değil ama dinde olmayan birşey.
şöylede düşünülebilir diye düşünüyorum.
Peygamber efendimiz(sav) sabahlara kadar,ayakları nasır tutana kadar ibadet yapmıştır,değil mi ? Ama biz ümmetine bulunan tavsiye ''kendinizi zorlamayın,elinizden geldiğince yapın''dır.Düşünün ki Peygamber Efendimizin bizzat yapmış olduğu gece namazlarını bizlere yapın demiyor.Kendinizi zorlamayın deniyor.Ve bizler Peygamber Efendmizin yapmadğı bir şeyi yaparak ne kadar doğru yapıyoruz
evet salavat getirmek,tesbih çekmek sevaptır.Ama belirli gün ve gecelerde yapmak dine aykırıdır.Yani Peygamber Efendimiz(sav)'in,ashabının yapmadığını biz neden yapalım? Sen salavatını getir,nafile namazını kıl.Kuranını oku.Ama bunları özel bir güne indirgemeye gerek yok..

esselamu aleykum

Esselamu aleykum...

Ç Çevrimdışı

çömez

Üyeliği İptal Edildi
Banned
S.A. Eskiden binek hayvanları kullanılırmış, şimdi ise otomobil vs kullanılıyor, ben derimki doğum günü vs kutlamak bidatse eğer bidat olarak gören kardeşlerimizde mübah olan tüm yeniliklerden yararlanmasınlar çünki eskiden bu teknolojik imkanlar yoktu ? develere binsinler sünneti ihya etsinler , o arada kafirler uzayıda keşfetsin , teknolojiyide ondan sonra böyle dar düşünceli kardeşlerimizide o günah bu bidat diyerek kandırsınlar ve parsayı götürsünler öyle değilmi? UYAN KARDEŞİM UYAN....!Karpuzunda kabuğu yeşildir ama içi kırmızıdır, kırmızı blümünü insanyer yeşil bölümünüde hayvan yer, karpuzun kırmızısını görmeyen gözlere neylesin islam...Günümüzde islamın özünü yaşayan bir ülke bütün kafirlere kafa tutarken, bu dar görüşlü zihniyetle yönetilen ülkeler kafirlerin kuklası olmaktan kurtulamıyor ve zengin kaynaklarıda kafirler tarafından sömürülüyor, Allah c.c. tüm ümmeti Muhammed'e a.s. basiret ihsan eylesin, bizlere sıratı mustakiymin çizgisinde birlik beraberlik ihsan eylesin...AMİN.......

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Çok doğru söylemşsn kardeşim.Ezan-ı Muhammediye okumak ibadettir.
sorun bende mi bilemiyorum ama ezanın hoperlorda okunmasının İslam ile alakası nedir.?Bu iş dünyevi hayatta insanlar adına kolaylık olsun diye yapılmştr.İslam dinine ekleme-çıkarılma yapılmamıştır. Günümüze bakınca elbetteki ezanın hoparlör ile okunması mantıklı..Ve bidatla alakası yok.
bidat zaten kötü niyetle dinden uzaklaşmak , göze çirkin gelen amellerle yapılmaz.yapılan kötü bir şey değil ama dinde olmayan birşey.
şöylede düşünülebilir diye düşünüyorum.
Peygamber efendimiz(sav) sabahlara kadar,ayakları nasır tutana kadar ibadet yapmıştır,değil mi ? Ama biz ümmetine bulunan tavsiye ''kendinizi zorlamayın,elinizden geldiğince yapın''dır.Düşünün ki Peygamber Efendimizin bizzat yapmış olduğu gece namazlarını bizlere yapın demiyor.Kendinizi zorlamayın deniyor.Ve bizler Peygamber Efendmizin yapmadğı bir şeyi yaparak ne kadar doğru yapıyoruz
evet salavat getirmek,tesbih çekmek sevaptır.Ama belirli gün ve gecelerde yapmak dine aykırıdır.Yani Peygamber Efendimiz(sav)'in,ashabının yapmadığını biz neden yapalım? Sen salavatını getir,nafile namazını kıl.Kuranını oku.Ama bunları özel bir güne indirgemeye gerek yok..

esselamu aleykum

Esselamu aleykum...

Ve Aleykum selam degerli kardeşim..

Ne yazıkki ben sizin gibi düşünmüyorum , zira ben RasulAllah'ı s.a.v hergün anar ve Salat ederim..ama doğduğu gün daha çok ederim..hatta geçen hafta salı günü ( sayısını vermiyim ) aşırı derecede Salat ve selam getirdim.. ee noldu şimdi ? salı günü aşırıya kaçtım diye , diğer günlerde daha az yaptım diye bidatmi oldu?
dediğim gibi manada yani özünde caiz olan bir ibadetin , gün kalıb'ı içine girmesinin yada girmemesinin bidat olacağını düşünmüyorum..
Ben , RasulAllah'ı s.a.v Allah azze ve cellenin bildirdiği ve gösterdiği şekilde değilde , başka türlü ansam yada salat'ımı farklı bir şekilde yapsam işte o zaman bidat olur ki , bunun nedenide bu ibadetin manasının değiştiğindendir..
Yoksa manası ve özü caiz olan bir ibadetin şekilden yada bir güne mütehas daha çok yapılmasından dolayı bidat olması hem islam ahlakına ters hem dininizi kolaylaştırınız cümlesine terstir...

Acizane Hakkınızın Helalini taleb ederim.. Selamun Aleykum..

Ö Çevrimdışı

Ömer Hattab

Üyeliği İptal Edildi
Banned
S.A. Eskiden binek hayvanları kullanılırmış, şimdi ise otomobil vs kullanılıyor, ben derimki doğum günü vs kutlamak bidatse eğer bidat olarak gören kardeşlerimizde mübah olan tüm yeniliklerden yararlanmasınlar çünki eskiden bu teknolojik imkanlar yoktu ? develere binsinler sünneti ihya etsinler , o arada kafirler uzayıda keşfetsin , teknolojiyide ondan sonra böyle dar düşünceli kardeşlerimizide o günah bu bidat diyerek kandırsınlar ve parsayı götürsünler öyle değilmi? UYAN KARDEŞİM UYAN....!Karpuzunda kabuğu yeşildir ama içi kırmızıdır, kırmızı blümünü insanyer yeşil bölümünüde hayvan yer, karpuzun kırmızısını görmeyen gözlere neylesin islam...Günümüzde islamın özünü yaşayan bir ülke bütün kafirlere kafa tutarken, bu dar görüşlü zihniyetle yönetilen ülkeler kafirlerin kuklası olmaktan kurtulamıyor ve zengin kaynaklarıda kafirler tarafından sömürülüyor, Allah c.c. tüm ümmeti Muhammed'e a.s. basiret ihsan eylesin, bizlere sıratı mustakiymin çizgisinde birlik beraberlik ihsan eylesin...AMİN.......

a.s. kardeşim
bu bidatlerin çoğunluğu neden bizim ülkemizde oluyor. diğer müslüman ülkelerinde bu kadar bidat yok ama onların teknolojileri bizden daha iyi kendi petrollerini çıkarıyor arabalarını üretiyorlar uzaya insan gönderiyorlar ama onlar bu tip bidat olan şeyleri yapmıyorlar.

Amel-i Sâlih Çevrimdışı

Amel-i Sâlih

Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleykum selam degerli kardeşim..

Ne yazıkki ben sizin gibi düşünmüyorum , zira ben RasulAllah'ı s.a.v hergün anar ve Salat ederim..ama doğduğu gün daha çok ederim..hatta geçen hafta salı günü ( sayısını vermiyim ) aşırı derecede Salat ve selam getirdim.. ee noldu şimdi ? salı günü aşırıya kaçtım diye , diğer günlerde daha az yaptım diye bidatmi oldu?
dediğim gibi manada yani özünde caiz olan bir ibadetin , gün kalıb'ı içine girmesinin yada girmemesinin bidat olacağını düşünmüyorum..
Ben , RasulAllah'ı s.a.v Allah azze ve cellenin bildirdiği ve gösterdiği şekilde değilde , başka türlü ansam yada salat'ımı farklı bir şekilde yapsam işte o zaman bidat olur ki , bunun nedenide bu ibadetin manasının değiştiğindendir..
Yoksa manası ve özü caiz olan bir ibadetin şekilden yada bir güne mütehas daha çok yapılmasından dolayı bidat olması hem islam ahlakına ters hem dininizi kolaylaştırınız cümlesine terstir...

Acizane Hakkınızın Helalini taleb ederim.. Selamun Aleykum..

Peki güzel kardeşim, hiçbir ibadetini yapmayıp bu gecelere kendine yeterli gören güruhu ne yapacağız. Böyle bir kapıya varan yolu temizlemeli miyiz, yoksa Peygamberi s.a.v'i unutup bu günlerde hatırlayan insanlara gerçek kapıyı mı göstermeliyiz? Bu yolla uydurulan bidatlerin önüne mi geçmeliyiz?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bidat; Hz. Peygamber ve Ashâb-ı Kirâm dönemlerinde görülmeyip onunla amel edilmeyen, hattâ bir benzeri olmayan ve İslâm'dan olmadığı halde sonradan ortaya çıkan , din ile alâkalı olup bir ilâve veya eksiltme mahiyetinde olarak ibâdet kabûl edilen , göze ve akla hoş gelen dua ,kuran okuma , namaz kılma , zikretme , düşünce görüş ve ameller , sünnete aykırı davranışların adet haline getirilmesidir.

İnsanları bidat konusunda yanılgıya düşüren 2 sebeb :

1. yanılgı din adına yaparken “kuran okuyor , namaz kılıyor , dua ediyorum , kötü bir şey yapmıyorum” yanılgısıdır.
"Yaparsam ne olur , ne kaybederim " savunmasıyla cahil cesur olur tavrıyla hareket edilmesidir. Halbuki bidat zaten kötü niyetle dinden uzaklaşmak , göze çirkin gelen amellerle yapılmaz.

2. yanılgı ise Bidat-ı hasene (güzel bidat) yanılgısıdır. Delil aldıkları ise ; Rasûlullah (s.a.v.) döneminde sekiz rekât olarak münferiden kılınan teravih namazın yirmi rekat olarak bir imamın arkasından kılınmasıdır :

Dikkat :

Nafi (r.a.) anlatıyor; İbni Ömer (r.a)'nın yanında birisi aksırdı ve “elhamdulillah vesselamu ala Rasulillah” (Allah’a hamd Rasûlune selam olsun) dedi.
Bunun üzerine İbn Ömer şöyle dedi:
Ben elhamdulillah vesselamu ala Rasulillah mı diyorum? Rasûlullah (s.a.v.) bize böyle öğretmedi. Bize “elhamdulillahi ala kulli hal” (Her zamanda ve her zeminde Allah’a hamdolsun) dememizi öğretti.”
(Tirmizi (2738); Hakim (4/265) isnadı hasendir)

Görüldüğü gibi bahsedilen şahıs aslında görünüşte kötü bir şey söylememiştir. Fakat sünnette öğretilen dua yerine kendi uygun bulduğu şekilde dua ettiği için, İbni Ömer (r.a.) tarafından tepkiyle karşılanmıştır.

Buna da Dikkat :

Berâ b. Âzib (r.a.)’den rivâyete göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Yatacağında namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ tarafına uzanıp şöyle de;
“Allah’ım irademi sana teslim ettim yönümü sana çevirdim senden korkup seni isteyerek işlerimi sana bıraktım sırtımı sana dayadım senden kaçıp kurtulmak ancak sana dönmekle mümkündür. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere iman ettim.” bunları söylediğin gece ölürsen fıtrat üzere tertemiz ölürsün, sabaha çıkarsan hayır kazanmış olarak sabahlamış olursun";
Berâ diyor ki:
Ben "gönderdiğin Rasûle" dedim… Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.) göğsüme vurdu ve; “Gönderdiğin peygambere” de buyurdu.
(Buhâri, Daavât 7, 9; Tevhid 34; Muslim(2710); Tirmizi (3391); Ebu Dâvud (5046, 5047, 5048))

Burada da görüldüğü üzere, aynı anlama gelen iki kelime arasında dahi bir değişiklilk yapılması caiz görülmemişken, Rasulullah (s.a.v.)’den geldiği sabit olmayan bir dua ile nasıl dua edilebilir?
Rasulullah (s.a.v.)’in sünnetinde bulunmayan dualarla dua edenlerin, Esma ul Husna’dan belirli isimleri belirli sayılarda okuyanların bulunduğu ortamdaki cinleri rahatsız ettiği, cinlerin de bu kimselere musallat olduğu söylenmektedir.

Ashabın yapmadığı bir ibadet ibadet değildir.

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şimdi yanlış mı anlıyorum ben. peygamberimizin(sav) mevlid kandili diye kutlanan günde doğduğu kesin değil ama o gün vefat ettiği kesin.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
şimdi yanlış mı anlıyorum ben. peygamberimizin(sav) mevlid kandili diye kutlanan günde doğduğu kesin değil ama o gün vefat ettiği kesin.

ALLAH sana merhamet etsin akhim :)

daha önce bi akhi dedi ki peygamber efendimiz 63 yıl yaşadı doğum tarihi 571 vefat tarihi 632 632-571 =61 şimdi biz neye göre karar vericez ! :)