Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kandil Bidatleri

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten güzel bir yazı teşekkürler!İşte dünya ve türkiye maaleseff bidatlarla dolmuş!!!

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
çoğu ney kardeşim, bidatlerin hepsi kötü değildir işte, ya da bu tarz şeylerin başka bir adı olmalı, çünkü harekeleme ile kandiller bidatlık bakımından aynı derece bidattırlar, evet dinin insanların aklına sadece belli günlerde gelmesi hiç hoş değil ama bu ayrı bir durum, öbür yandan bakarsak harekeleme sistemi ile pek çok müslüman kuranı daha rahat okuyor bunun kolaylığı göz ardı edilemez muhakkak vardır bu durumun bir açıklaması

enteresan bir kardeş...ne anlatmak istediini ne amaçladığını çözemedim..ama daha zamanımız var inş...kuran harekesi ve bidat :) enteresan bir mantık..hadi minare camiyi anladıkta onu herkes konuşurdu...kuran harekesi ilk defa duydum

I Çevrimdışı

ik1903

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben çözdüm kardeşim olayı burası zekeriya beyaz ın sitesi bu kadar sapkınlık anca onda olur her şeye bidat diyolar bunlar yaw.O zaman camilerde doğalgaz klima seccade tesbih falan hepsi bidat bunlara göre:)

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
dugum cozuyorsan cozme seklini yazmak zorundasin iskembeden cozemezsiniz kardesim abdulhak kardesimiz gayet guzel yazmis dikkatli okursaniz bir cok seyin dinde olmadigini anliyacaksinizi ayrica klimanin, halinin vs.vs. din ile nasil iliskililendirebirlirsinizki oda ayri bir cikmaz akil ISLAM da dogruyu bulmak ve buldugun dogruyu(KUR"AN VE SUNNETTE) icini sagini solunu karistirmadan oldugu gibi iman etmek ile birseylere sahip olabilirsiniz...selametle

B Çevrimdışı

bilinmeyen0754

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum sevgili kardeşim,
Öncelilke camilerdeki doğalgaz,klima vb. gibi eşyaların dinimizi bozma/değiştirme gibi bir vasıfları yoktur.Kur'an-ı Kerim ve Hz.Muhammed(sav) 'in sünnetinde olmayan bir ibadetin yada benzeri şeylerin dinimize uyarlanması(!) bidattır.Eğer bidat kavramını iyice anlayabilirsen bence ne demek istenildiğini anlayacaksın..
Esselamu Aleykum..

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelilke camilerdeki doğalgaz,klima vb. gibi eşyaların dinimizi bozma/değiştirme gibi bir vasıfları yoktur.Kur'an-ı Kerim ve Hz.Muhammed(sav) 'in sünnetinde olmayan bir ibadetin yada benzeri şeylerin dinimize uyarlanması(!) bidattır.Eğer bidat kavramını iyice anlayabilirsen bence ne demek istenildiğini anlayacaksın..
Esselamu Aleykum..

İşte bu! Din ve dünya işini birbirine karıştırmayalım. Tabi burdan kastım laiklik değil. klima, doğalgaz, kalorifer vs. bunlar dünyalık şeylerdir ve dine mal edilmeye çalışıldığı yok ama kandildi, şuydu buydu ise dine mal edilmeye çalışılan şeylerdir. Sen bırak kandili, ışığı falan klimayı dahi dinin bir emri bellersen o da bidat olur. Bidat din adına uydurulan herşeydir.

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Esselamu Aleykum..

Ezan-ı Muhammediye okumak ibadetmidir? evet ibadettir..
Peki RasulAllah s.a.v yada bilal habeşi r.a ve diğer sahabeler r.a hoparlörlerden yada minarelerden ezan okudumu? Hayır..
Peki bunlardamı bidat?

Manasında ve özünde caiz olan bir ibadetin şekile dönüştürülmesi bidat olmaz ! yani RasulAllah'ı s.a.v anmak ve salavat getirmek mamada ve özünde caiz olduğu için , belirli bir gecede bunu yapmak bidat anlamına gelmez..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sadati kiram yorumlarına dikkat et bidatin kelime anlamı ve dindeki anlam var. Ezanın hoparlörde okunmasından nasıl olurda günlere geliyorsunuz bu cahiline tutuma devam ederseniz uzaklaştırılacaksınız.

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sadati kiram yorumlarına dikkat et bidatin kelime anlamı ve dindeki anlam var. Ezanın hoparlörde okunmasından nasıl olurda günlere geliyorsunuz bu cahiline tutuma devam ederseniz uzaklaştırılacaksınız.

Kardeşim , neden hemen tehdit olayına başvuruyorsunuz? benim düşüncem budur..düşündüğüm şeyi ifade etmem en doğal hakkım değilmidir?
bu doğal hakkı insanın elinden almak Kul hakkına girmezmi?
ne bir kötü kelime söylüyen , ne bir hakaret cümlesi eden , nede kardeşlerimin kalbini kıran birisiyim...düşüncelere ket vurarak tehdit etmeniz , bir kardeşiniz olarak beni çok üzmüştür :'(

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hmm... Hakkını helal et kardeş.

Bak meseleyi anlamanı için örneğinizi inceleyelim.

Hopörlörde ezan okuma meselesi. Şimdi camilerde vs yerlerde olsun hatta daha da açalım sohbet verilen tüm mekanlarda mikrofondan seslendirmenin dinle hiç bir alakası yoktur. Mikrofonda konuşmakda aslolan o sesi daha çok müslümana duyurmaktır. Ve bu tamamen kulun ihtiyacından doğan bir bidattir yani kelime anlamında bidattir. İhtiyaca dönük bidattir.

Şimdi bana 1 tane imam ya da sohbet veren 1 tane örnek getirebilirmisin şunu desin, efendim ben mikrofonla ezan okuyarak,sohbet yaparak mikrfonsuza göre bilmem kaç kat daha sevap kazanıyorum. Asla kimse böyle birşey uydurmamıştır. Nasılki eskiden camilerimizde çul seriliydi şimdi yumuşacık yünden halılar seriliyor bunlar kulun ihtiyacından doğan şeylerdir.

Kandillere gelince, bu gecelerde sürüyle hadis uydurulmuştur yok şu gecede şu kadar namaza şu kadar ecir yok bu gecede şu kadar salavata bu kadar ecir. Bunların dinle hiçbir alakası yoktur.

Bak kardeşim Rasul sav bizzat ölmeden hemen önce bizleri hristiyanların adetinde peygamberlere yaptıklarını yapmamamızı söyledi. Rasul sav hayattayken kendisi bu tür geceleri ihya etmedi.
Rasul sav öldü sahabe bu gecelerde hiç bir geceyi ihya etmedi.
Tabiun bu gecelerde hiç birini ihya etmedi.

İlk bu geceler islamın 4. asrında bidatlerle çıktı. Yani biz acizler çok mu biliyoruz da Rasul sav'in, sahabenin,tabiunun ihya etmedikleri günleri ihya ederiz.

Vallahi onlar dinde çok hassasdı böyle birşey dinde olsa onlar buna sımsıkı yapışırdı.

Bak kardeşim sana bir hadis getireceğim bu hadis buhari ve müslimde geçer ve sahihtir.

"Kim bizim üzerinde bulunmadığımız bir ameli işlerse, o amel merduttur".

Bu hadisin devamıda var. Umarım anlamıssındır.

Bu mesele de yani kandili kutlama meselesinde sizi samimi görüyorum, bunu halisane güzel niyetlerle yaptığınızdan şüphem yok ancak meseleye her zaman kuran ve sünnet çerçevesinde bakmak gerek size okuyup burada kardeşlerime tavsiye ettiğim kitabı yazayım.

Lütfen bu kitabı alıp okuyun, bidatin, kandilin gün ve gecelerin dindeki yerine siyasi ve örfi tüm içeriğiyle beraber kaynak bir eser. Bu kitapda Rasul sav döneminden tabiun döneminden ve bozulmuş dönemden ayrı ayrı bahsetmekte meseleyi anlamak istiyorsanız Allah için bu kitabı satın alıp sabrla okuyun.

Kitabın tanıtımı: https://www.islam-tr.org/islami-kit...ve-bin-yillik-yanilgi-muhtesem-bir-kitap.html

Lütfen bundan sonraki yorum ve eleştiriyi getirilen delillere baktıkdan sonra devam edin, hem sizin hem bizim kalbimiz kırılmasın. Amaç HAK'kı aramak ve yaymaksa getirilen delili okumak ve incelemek şarttır değil mi..

Selametle

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
aslında biz türklerde bu kandil olaylarına çok kafa yorulmasının tek sebebi var...biz her önemli şeyleri yılın bi gününü ayırıp 364 gün unutan insanlarız...şimdi sen 364 gün efendimizi ortalama olarak an...sonra bu günde fazladan fazladan ver Allahım ver....önce bi 364 günü hallet sonra bu güne gel...

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
canim kardesim bu tip konularda iran ile okadar benzesiyoruzki onlar bizlerin biraz daaha onde gideni sadece..

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hmmm ülkemiz irana benziyor vs..diyorlar da nereden benziyoruz bende anlamıyorum...iran teknolojiyi buradan götürüyor...yakında bozuluş kültürümüzüde alackalar bizden beter olucaklar :)....nede olsa böyle karman çorman ...bu kadar eskisine nazaran bozulmuş kültür bizde var.

kültürümüzü eleştiriyormuyum haşa...ben kendi türk-osmanlı kültürümüzle gurur duyuyorum...

ancak bu kültürü şimdi nerelerde görüyoruzki

tv yi açın bu saatlerde..(biraz bekle öğlen saatini geçsin :))

mügen anlıyla acı tatlı müge:inanmıyorum size ..beyfendi bu küçük kıza bunu nasıl yaparsınız :)

evleniyoruz..evlendiriyoruz..döşüyoruz...kısmetinizi buluyoruz
yaşlı bir amcanın biri çıkar...bekarlık canıma tak etti...evlenecem ben :)

daha neler var neler ya

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hmmm ülkemiz irana benziyor vs..diyorlar da nereden benziyoruz bende anlamıyorum...iran teknolojiyi buradan götürüyor...yakında bozuluş kültürümüzüde alackalar bizden beter olucaklar :)....nede olsa böyle karman çorman ...bu kadar eskisine nazaran bozulmuş kültür bizde var.

kültürümüzü eleştiriyormuyum haşa...ben kendi türk-osmanlı kültürümüzle gurur duyuyorum...

ancak bu kültürü şimdi nerelerde görüyoruzki

tv yi açın bu saatlerde..(biraz bekle öğlen saatini geçsin :))

mügen anlıyla acı tatlı müge:inanmıyorum size ..beyfendi bu küçük kıza bunu nasıl yaparsınız :)

evleniyoruz..evlendiriyoruz..döşüyoruz...kısmetinizi buluyoruz
yaşlı bir amcanın biri çıkar...bekarlık canıma tak etti...evlenecem ben :)

daha neler var neler ya

hamdolsun yok olmadigi icin bilmiyorum..radyo yetiyor..

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
aslında biz türklerde bu kandil olaylarına çok kafa yorulmasının tek sebebi var...biz her önemli şeyleri yılın bi gününü ayırıp 364 gün unutan insanlarız...şimdi sen 364 gün efendimizi ortalama olarak an...sonra bu günde fazladan fazladan ver Allahım ver....önce bi 364 günü hallet sonra bu güne gel...

Söylediklerinize katılmamam mümkün değil...Çok haklısınız..