Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Kandil Geceleri Bid'atçi Niceleri (kitap)

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sayın site yöneticileri insaf lütfen,
bu ilk ve son yazım olacaktır. tesadüfen girip okuduğum konu hakkında halkı saçma sapan düşünce ve gururunuz yüzünden hataya sürüklediğiniz içindir.
yazdıklarınıza katılmak mümkün deyil mesela İmam Gazali sizin gözünüzde bidat ehlinden mi? yapmayın. sadece işinize gelen ayetleri hadisleri cımbızlayarak ne amaç güttüğünüz belli olmaksızın işinize gelmeyenleri silmek sizin haddinizemi, BİRİNİ ELEŞTİRMEK İÇİN ÖNCE EN AZ ONUN SEVİYESİNE GELEBİLMİŞ OLMANIZ GEREKİR.... yaptığınız şeyler insanı dine çağırmakmı yoksa dinden uzaklaştırmakmıdır. bırakında hiç deyilse insanlar bu belli gün ve gecelerde yapmaya çalıştıkları ibadetler sayesinde hiç değilse camiye gitmiş olsunlar, bu gruplar içerisinde caminin yolunu bilmeyen işte hiç olmazsa bu vesile ile camiye giden insanlar var. siz daha iyisini yapın onları dahada uzaklaştırma çabası içinde olmak yerine.

imamın biri bir köy camisine tayin edilir. bakarki hiç kimse namaz kılmak için camiye gelmiyor, araştırır, insanların köy işleri yüzünden sürekli çamurlu ayaklarını çıkarıp camiye girmek zor geliyor olduğunun cevabını alır. derki ayakkabılarınızı çıkarmadanda gelip namaz kılabilirsiniz. bir müddet sonra tüm halk camide namazını düzenli kılmaya başar. imam gidip yerine başka birisi atanır. adam bakar bütün millet ayakkabılarıyla camiye giriyor ya bu ne biçim iş der, önceki hocayı bulur durumu sorur. oda. ben bu şekilde camiye onları getirdim. sende ayakkabılarını çıkarmayı öğret der.

Allah cümlemizi düğru yola iletsin hatalarından dönebilen kullarından eylesin.

eskiden bende sizin gibi düşünüyordum belki sizin ifadelerinizden daha sert ifadelerle bu konuları açanları eleştirmişliğim vardı...ancak ve ancak..kadir gecesindeki ibadetlerinizi artırın ifadesinden başka sahih bir delil bulamadım..ve işittim iman ettim dedim

aslında bu konu çok "kaşar" bir konu...neden se üstünden zaman geçtikçe daha değerleniyor..fransız kaşarı gibi vs.vs.

ifadelerim biraz değişik olabilir ama ...eleştiriden önce sahih kaynaklı reddiyenizi yazmanız lazım...ben kandil ve cevşen haricindeki çoğu konuda sitenin genel görünümüne muhalifim...ama dediğim gibi sahih kaynaklı delil olmadan konuşmak boşuna..ve zararlı..çünkü yanlışında ısrar etmek bizim imanımza faydadan çok zarar getirir...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
sayın site yöneticileri insaf lütfen,
bu ilk ve son yazım olacaktır. tesadüfen girip okuduğum konu hakkında halkı saçma sapan düşünce ve gururunuz yüzünden hataya sürüklediğiniz içindir.
yazdıklarınıza katılmak mümkün deyil mesela İmam Gazali sizin gözünüzde bidat ehlinden mi? yapmayın. sadece işinize gelen ayetleri hadisleri cımbızlayarak ne amaç güttüğünüz belli olmaksızın işinize gelmeyenleri silmek sizin haddinizemi, BİRİNİ ELEŞTİRMEK İÇİN ÖNCE EN AZ ONUN SEVİYESİNE GELEBİLMİŞ OLMANIZ GEREKİR.... yaptığınız şeyler insanı dine çağırmakmı yoksa dinden uzaklaştırmakmıdır. bırakında hiç deyilse insanlar bu belli gün ve gecelerde yapmaya çalıştıkları ibadetler sayesinde hiç değilse camiye gitmiş olsunlar, bu gruplar içerisinde caminin yolunu bilmeyen işte hiç olmazsa bu vesile ile camiye giden insanlar var. siz daha iyisini yapın onları dahada uzaklaştırma çabası içinde olmak yerine.

imamın biri bir köy camisine tayin edilir. bakarki hiç kimse namaz kılmak için camiye gelmiyor, araştırır, insanların köy işleri yüzünden sürekli çamurlu ayaklarını çıkarıp camiye girmek zor geliyor olduğunun cevabını alır. derki ayakkabılarınızı çıkarmadanda gelip namaz kılabilirsiniz. bir müddet sonra tüm halk camide namazını düzenli kılmaya başar. imam gidip yerine başka birisi atanır. adam bakar bütün millet ayakkabılarıyla camiye giriyor ya bu ne biçim iş der, önceki hocayı bulur durumu sorur. oda. ben bu şekilde camiye onları getirdim. sende ayakkabılarını çıkarmayı öğret der.

Allah cümlemizi düğru yola iletsin hatalarından dönebilen kullarından eylesin.

Ebu asma Nuh b.Ebi Meryem’e denildi ki
Kuranı Kerimin sure sure faziletiyle ilgili hadisi nereden buldun da,ikrime yoluyla İbni Abbas,tan rivayet ediyorsun.Halbuki İkrime’den rivayette bulunanlar böyle bir şey zikretmiyorlar.
Bunun üzerine şöyle cevap verir ;
‘’Ben insanların Kuranı bırakıp Ebu Hanife’nin fıkhıyla,İbni İshak’ın megazileri ile meşgül olduğunu gördüm bundan dolayı ALLAH rızası için bu hadisi uydurdum.’’Bunu Hakim senediyle Ebu Ammar el-merveziden rivayet etmiştir.

İbni Hibban da ed-duafa eserinde İbn Mehdi’den şunu rivayet eder dedi ki;
Meysere b.Abdurabbih’e dedim ki ;şunu okuyana şu kadar ecir vardır…Bunlarla ilgili hadisleri nereden çıkardın.Dedi ki ;İnsanları teşvik için bunları uydurdum.

Ebu davud en-Nehai de insanlar içinde geceleri uzun uzun namaz kılanlardan,gündüzleride en fazla oruç tutan biriydi buna rağmen hadis uydururdu.

kardeş iyi niyet bile olsa bidat olan bir ameli uygulanamaz.verdiğim delillerde gördüğün gibi (ALLAH rızası için uydurdum diyor) kötü bir niyeti yok.nasıl olucak şimdi

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kenan25 standar sofi savunması hep aynı şeyler...biraz akledin ve ''BIR KONUDA IHTILAFA DÜŞTÜĞÜNÜZ DE, ONUN ÇÖZÜMÜ IÇIN ALLAH'A VE PEYGAMBER'E BAŞVURUNUZ'' şuara suresi 10. ayet

evet kardeşim...konuyu Rasulullah ve onun hadisleri üzerinden araştırdınmı....bidat olan şeylerde şeytan insanı rahatsız etmez çünkü nefse hoş gelir o şeyler camlerde anlatılan bidatler insanın hayatına müdahale etmiyorki...tamam dediğin doğru insanlar ayakkabıyla da olsa mescitlere gelsinler yeterki gelsinler ama sonra...hikayenin sonu gerçekleşiyormu yani ayakkabı ile camiye girenlere din anlatılıyormu ? tabiki hayır , peki ne anlatılıyor? hiçbirşey, biraz kuran dinliyor maneviyatını hafiften doyuruyor, eee okunan ayetlerin hükümleri nerede kalı sadeece kulaklarda güzel bir nida ve dinletti olarak hoş bir seda ile belki birazda gözler yaşardı....eee onra ....sonra ne oldu...yıllardır ne oluyor...ne değişti....dışarda rezillik dahamı fazla yoksa azaldımı....15 sene önceye bak şimdiye bak...kapalıların sayısı arttı değilmi...ama açıklar daha da açıldı kapalılar farklı kapanma yöntemleri ile açıklardan daha fazla tahrik unsuru oldu...rasulullahın şu iki şişi cennetin kokusunu bile alamaycak dediği başlarını deve hörgücü gibi yapan kadınların sayısı ne durumda görmiyormusun...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Günün anlam ve önemine binaen ....

S Çevrimdışı

Sebuhi

Üye
İslam-TR Üyesi
azdıklarınıza katılmak mümkün deyil mesela İmam Gazali sizin gözünüzde bidat ehlinden mi? yapmayın. sadece işinize gelen ayetleri hadisleri cımbızlayarak ne amaç güttüğünüz belli olmaksızın işinize gelmeyenleri silmek sizin haddinizemi, BİRİNİ ELEŞTİRMEK İÇİN ÖNCE EN AZ ONUN SEVİYESİNE GELEBİLMİŞ OLMANIZ GEREKİR.... yaptığınız şeyler insanı dine çağırmakmı yoksa dinden uzaklaştırmakmıdır.

GAZALİ SOFİLYE , filosofluğa, kelam ilmine bulashib.onun kitaplari zayif hadislerle ,bidatler dolu olub.cok sayida alim onun hakkinda muslumanlari uyariplar.Onu hatda tekfir edenler de olub ,zindiklada ihtiham edenlerde olub.

Hafiz ibn Kesiir: Ve onu Ebul Ferec ibnul Cevzi ,ibn Sahlan onu cok eleştiribler.Hatda al-Mazari onun İhya Ulumud-Din kitabini yakmağa teşvik edip.,Mağrib alimleride eleşdiripler.Onlar boyle dediler:bu kitap onu dininin ilmi bilincindendir,bizim dinimizin ilmi bilinci ise Kuran Ve Sunnetdir.(el Bidaye vel-Nihaye,12-214)

Ebul Ferec ibnul Cevzi boyle dedi-onun bazi sözleri batinilrin sozleridir (kafir firka) bak.(as-Siyar,19-340)

S Çevrimdışı

selefi bin mesut

Üye
İslam-TR Üyesi
selamin aleykum we rahmetullah we berekatuh

abdulhakem izzetli kardesim, ALLAH(c.c.) sen'den bu verdigin amel'den dolaysi senden ve senin gibi selef'lerden ALLAH(c.c.) razi olsun ins'ALLAH

bu kadar kolay ilmi yillarca islami okullarda, camilerde, vsl. okuyan kardeslerimiz bile bilmezken oysa biraz dusunseler hersey ortada'dir, emegin cok tekarra ALLAH (c.c.) razi olsun ins'ALLAH.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Konu güncelleme,

Arkadaşlar bu konuda çok şiddetli olmayalım, bugünlerde insanların kalpleri yumuşaktır, bugünler vesilesi ile insanlara peygamberimizin getirdiği tevhidi anlatalım.

Bu anlayışta olacağınızı umuyorum.

E Çevrimdışı

enfal_musab

Üye
İslam-TR Üyesi
Konu güncelleme,

Arkadaşlar bu konuda çok şiddetli olmayalım, bugünlerde insanların kalpleri yumuşaktır, bugünler vesilesi ile insanlara peygamberimizin getirdiği tevhidi anlatalım.

Bu anlayışta olacağınızı umuyorum.

ilkdefa bunu anlayanı gördüm ALLAH razı olsun, ama gel görki yeni kişilere anlatın iki kitap okuyorlar birkaç hadis ayet sonrası ...

A Çevrimdışı

allahın kulu_

Guest
mübarek gecelerde bidat olmuş maşaALLAH sırada ne var
ramazan
sonra kurban biz barbarız dersiniz herhal:cihad:

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kandil gecelerinde bil cümle müzikli ilahiler,zikirler v.s yapılması zannımca yanlış,ama zan dan ziyade Allahın evlerinde kıbleye sırtlarını dönerek ilahi okuyanların yaptıkları daha büyük yanlış,şeytan insanları öyle bir yerinden yakalıyorki,dinin azı yarar çoğu zarar fikrinde günümüz kendine müslümanım diyenlerin çoğu,işlerine geldikleri gibi herşey kabul ettikleri için

hatta bir misal var,almanyada komünist lerden bir adamın dediği kelime sanırım,hitler başa geldikten sonra,önce çingeneleri alıp götürdüler kamplara,sonra solcuları,sonra yahudileri,sıra bize geldiğinde iş işten geçtiğinin farkına yeni varmıştık gibi birşeydi yanlış hatırlamıyorsam

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mübarek gecelerde bidat olmuş maşaALLAH sırada ne var
ramazan
sonra kurban biz barbarız dersiniz herhal:cihad:

o kadar ilmi yazmisinizki nasil cevab verecegimi sasirdim ..

arkadasim bize bidat tanimini yapip bizim meseleyi anlamamiza yardim edermisin .. bidat nedir? mesela RAMAZAN ile KANDIL geceleri neden ayni seviyede ikiside neden bidat degil butun bunlari yazarsaniz inanin allah katinda iyi bir ecir islemis olacaksiniz .. yoksa biz Allah muhafaza ramazan ayinada bidat diyecegiz ...

insaallah yardimci olursunuz bizde bu konuda dogru yolu buluruz .. insaallah bekliyorum ..

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
eğer bu bir bid'at ise bid'ati hasene olur olur ancak...ama sen şu bi gerçek on numara nifakçısın,emin bir gece namazına dahi kılmaktan acizsin ve insanların hiç olmazsa mübarek gün ve gecelerde ibadet etmelerini böyle savsatalarınla ikna etmeye engellemeye çalışan acizin tekisin... sana kulan veren yoktur inşallah...

en çok okuduğunuz mektubatlarda bile delil mevcut ama siz anlamadıktan sonra yapacak bişey yok

İmam-ı Rabbani, Mektubat isimli eserinde:

“Bid’atın hasenesi olmaz. Hepsi mezmundur.” Dedikten sonra güzel bir misal verir.

“Ulemadan bazıları namazda niyet için kalben dileyerek dille söylemeyi bidatı hasene diye anlatmışlardır. Halbuki Resulullah (s.a.v.) efendimizden, ashabı kiramdan, tabiini izamdan niyetin dille yapıldığına dair hiçbir şey anlatılmadığı gibi bu manada sahih ve zayıf bir rivayet dahi yoktur. O kadar ki, onlar ayağa kalkar kalkmaz (yani kametten sonra) ilk tekbiri almışlardır. Bu durumda niyeti dille söylemek bidat olur. Bunun içinde bidatı hasene demişlerdir. Ama bu manada bu fakir (İmam Rabbani) der ki: Bu bidat sünnet bir yana farzı dahi kaldırmaktadır. Şundan ki; insanların pek çoğu bu durumda niyet işinde yalnız dille olanı ile yetinecekler ve kalplerini hazır edemeyeceklerdir. İşte o zaman namazın farzlarından biri olan kalple niyet, tamamen bırakılacak, namaz dahi fesada girecektir”
(İmam Rabbani- 186.mektup)

Mahmutçuların en çok üstünde durduğu mektubatlarda bile bu geçiyorsa daha başka ne denir ki !