Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kandil Geceleri Islam'da Yoktur !!!!

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sizin Rasul sav'e saygınız yoksa yapacak birşey yok. Diyanet hocaları diyebilir onların demeleri dinde delil değildir.

Bende size

1- Kuran
2- Rasul sav
3- Sahabeler
4- Dört büyük mezhep imamı

bunların hiç biri kandileri kutlalamış ve rivayet etmemişlerdir. Biz hocaefendicikleri karşımıza alıyorsak siz de bu saydıklarımı karşınıza alıyorsunuz.

Çok mu zor yani dediğim kitabı alıp hadisin sihhatine bakmak. Ordan burdan söylentilerle dininizi yaşamaya çalışıyorsunuz ben de size gelin söylemiş olduğunuz hadisin sıhhatine bakalım diyorum.

Ayrıca o kitabı alıp direk söylediğiniz hadisi istediğiniz diyanet yetkilisine götürebilirsiniz sanmıyorum ki bu kez de hakkı gizleyecekler.

Çoğu diyanet yetkilisi bunu biliyor ancak makamları itibarı ile (hüsnü zan ediyorum) bunu anlatamıyorlar.

Bundan seneler önce Fettullah Gülen bile kandilin bidat olduğunu bizzat kendi gazetesinde bir ek ile duyurmuştu bunu siteden bir yetkiliye de gösterdim o da şaşırmıştı. Ancak o gazete bidat kandileri kutluyor.

Onu bunu şunu bırakıp dinimizi araştırmamız gerek.

Diyanet ya da proflara bakarsanız işin içinden çıkamazsanız adamlardan bazıları kurban farz değil önemli olan yardım diyebilecek kadar cüretkar.

Evet sizin içdünyanıza kalmış,getirdiğiniz delil uydurmadır ve biz bunu size aktardık inanmanız için size kaynak kitapda önerdik artık kör olup olmamak size kalmıştır.

Selametle.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Recihi arkadım Bizim için nas yani delil ilahiyat profösörlerimi....bir şeyi savunan kişilerin sayısının çok olması onun doğru olduğu anlamına gelmez....kandil yok demediler çünkü ekserisi belam dır..söylemeye kalkanların ipinin çekildiğine de biz çok şahit olduk...eğer onlara inanıyorsanız bu setede vaktinizi harcamayın derim zira araştırmak yerine yani yemeği pişirmek yerine birilerinin size sunduğu ile yetiniyorsunuz...kitapları karıştırın...hadis kitaplarını kuran sayfalarını bi karıştırın bi bakın....Atatirk gelinde bir insan sarığı yasak kılan kanun çıkaracak kadar nasıl islama düşman olabilir...burada bir karalama yok hakikatın bu olduğunu anlatmaya çalışılıyor...peygamber sa dinde sonradan çıkan herşey bidat her bidat sapıklık her sapıklık da ateştedir demiyormu....

demişsinki kandiller yok diye bir ayet bir hadis getir ....olmayan birşeyin delili nasıl getirilsin....o halde sen olduğuna dair tutarkı bil delil getir....ayet hadis.....eğer bu dini yaşamak istiyorsak araştıracağız biz galu bele den beri müslümanız deyip sıyrılmak ahmaklığın ta kendisi....selametler

R Çevrimdışı

recihi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için bende araştırıcam...

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
fethulah gülen fıkhını anlamak kitabı faruk beşerin sanırım onda bidat olduğunu söylüyor. diğer profesörlerden de bi çok söyleyen var. ararştırısanız daha rahat öğrenirsiniz inş.

sahabeerkam Çevrimdışı

sahabeerkam

Üye
İslam-TR Üyesi
Kadir gecesinin zamanı belli değildir.Laik-demokratik-kapitalizm dini bu geceyi bildirmektedir.Allah c.c nin bildirmediği bir geceyi kendi heveslerine göre verip insanları yanlış yönlendirmektedirler.zamanının verilmediği bir geceyi verilmiş gibi kabül etmek bidattır.insanlara yanlış bilgi verilmesi , doğru islam bilgisi verilmediği için bidattır.kadir gecesi vardır.ama zamanı belli değildir.burada anlatılmak istenen inşallah budur.

F Çevrimdışı

fatihan41

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kan beynime çıkıpta tansiyonum yükselince fazla okuyamadım. Bid'at haramdır kabul. Ancak; nice insanlar var ömründe sadece böyle mübarek gün ve gecelerde cami, ibadet, oruç vs. aklına geliyor. Hiç değilse ömründe belli günler kulluğunu hatırlıyor Rabbine yöneliyor, dua ediyor, anlını secdeye koyuyor. Yani fena mı oluyor. Niçin bir gayret , bir ihtisar gayreti, hep ihtisar mali ibadetlerde, bedeni ibadetlerde bir çok nafile veya vacip ibadetlerde bazı hocalarımızda sürekli bir ihtisar gayreti. NEDEN???

Ben bir müslüman olarak kandil akşamları insanların ibadetlerini arttırması, gençlerin diğer akşamların aksine camilere koşması, hocaların vaaz etmesi, kur'an-ı kerim okuması belli bir heyecan yaşanması beni mutlu ediyor sevindiriyor. Niye şimdi bunlara mani olalım. Belki ilmi bir cevap veremiyorum yazdıklarınıza, ama bu suallere bir cevap verme nezaketinde bulunursanız sevinirim.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
insanlarin alnini secdeye gunde bes defa ve zamaninda koymasini ALLAH celle celaluhu emretmistir.
hic degilse omrunde belli gunler lafi bir anlam ifade ediyormu sizce?
farzlarin yapilmadigi yerde nafilelerinin ne anlama geldigini izah edebilirmisiniz?
size istanbula calismaya gidin deniyor siz hayir antalyada denize girecegim diyorsunuz ornegi ile bire bir ayni degilmidir?

A Çevrimdışı

ahmed_aftirhanov

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
zaten ömründe bikere camiye gidip dini vecibleri yerine getirdiğini zannedip insanlar tatmin oluyor dini duyguları köreliyor. İlahi dinleyince şöyle kabarır ya öyle. İlahi dinliyorum ben müslümanım(!) bu günler olduğu için adam kandilde camilere gidiyoruz ya diyor. Arada birde olsa camiye gidince üzerinde oluşan dini vecibeleri yerine getirmeme boşluklarını atıyorlar. Böylece dinsizleşmiş hayatlarına motive olup devam ediliyor. Neuzubillah

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
herkesin bir dini vardır ve insanlar kendilerini o sahip oldukları dinde huzurlu hissederler ve kendilerini o dine adarlar. söylediğin kişilerin dini kandil gecesi denen gecelerde ibadet etmek ve diğer günlerde normal yaşamaktır. bu onların dinidir. kandil gecelerinde yaptıkları şey(islamın istemediği şey) onları tatmin eder ve bu din üzerine değişmeksizin yaşarlar eğer onların elinden bu bidat dini alırsak dinsiz kalırlar ve işte o zaman kendilerine yeni bir din ararlar belki o zaman islama geçerler.aksi takdirde sahip oldukları din onları uyutmaya devam edecektir

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Farzlari terkedip, nafilelere dalan;
Dinin Aslini terkedip, teferruati ile ugrasan;

... villa ZAN ettigi bir evi, cürük tahtalar üzerine kuran birisi gibidir.

Yine, ...

Sirke dalip, haramlarin terki ile avunan;

... karsisinda yirtici bir aslan bulundugu halde, burnuna konmus bir sinekle mesgul olan bir insanin misalidir.

A Çevrimdışı

ahmed_aftirhanov

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Beş vakit namaz kılmayıpta cumaya gitmek gibi! Allah cumayı emretmiştir! Doğrudur! Beş vakit namaz kılıyonmu yok ama her cumaya mutlaka giderim! Cumaya gidince beş vakit namazın hükmünü hayatlarında neshediyorlar! Fakat cumaya gitmeleri arada bir kandili kutlamaları onlar için (Allah bizi korusun ve hidayet etsin) muhteşem bir müslümanlık gibi motive oluyorlar.

Fakat müslümanlığın şartı tağutu inkar ediyormusun desek tavuğu niye inkar edelim diyip bırak inkar etmeyi söylenişi bile bilinmiyor. Oysa İmanın şartından olan Allah'a imanın şartıda tevhidi yerine getirmektir. Tevhid ve cihad olmazsa bidatte olur hurafede olur

Kalpleri çeviren Allah'ım kalplerimizi yoluna çevir<!-- google_ad_section_end -->

I Çevrimdışı

iftihar

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamu aleykum kardes ben azerbaycandanim su kandil geceleri hakda yazdiklarin cok guzel ama o kadar bidatlar cikmiski bu onlarin yaninda bir hic gibidir ALLAH bizleri bidatlardan korusun AMIN/.

U Çevrimdışı

Ummu Ubeida

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Salamu Alaikum, Biz de onu diyoruz ya kardeşim..! nereden çıkartıyorlar.. böyle sapık uydurma hurafeleri? delilsiz kafadan uydurma, kutlama tebrikleri ? ...Saçma bir sapıklıqa, dine sonradan eklenen bir bid'at'a, açıkça hakkı söyleyip.. sapıklık oldugunu meydana çıkartmak mıdır sapıklık olan? SubhanAllah...

B Çevrimdışı

burukanlar65

Üye
İslam-TR Üyesi
"Rasulullah (s.a.v.) Ramazanda mescitte gece bir namaz kıldı. Sahabenin çoğu da onunla birlikte o namazı kıldı. İkinci gece yine aynı namazı kıldı. Bu kez O'na tabi olarak aynı namazı kılan cemaat daha fazla oldu. Üçüncü gece Hz. Muhammed (s.a.v.) mescit'e gitmedi. Orayı dolduran cemaat onu bekledi. Resulullah (s.a.v.) ancak sabah olunca mescide çıktı ve cemaata şöyle buyurdu:

"Sizin cemaatla teravih namazını kılmaya ne kadar arzulu olduğunuzu görüyorum. Benim çıkıp, size namazı kıldırmama engel olan bir husus da yoktu. Ancak ben size, teravih namazının farz olmasından korktuğum için çıkmadım" (Buharî, Teheccud, 57).
Ebû Hureyre (r.a)'nın naklettiği bir başka hadiste de Rasûlullah (s.a.v)'in Ramazan ayında, ashabtan bir grubu, Ubey b. Kab (r.a)'ın arkasında cemaatle namaz kılarken gördü ve "Doğru yapıyorlar, yaptıkları şey ne güzeldir" diyerek tasvip ettikleri haber verilmiştir (Ebû Dâvud, İkâmetu's-Salâ,190)

Peygemberimizin teravih adı altında bir namaz kıldığı görüşü tamamen bir hayal ürünüdür.

Bidat konusu çok önemli bir konudur,fakat konun içerisine fazla dalarak asıl anlaşılması gerekn konun kaybolması kötü olmuş.

hasene-i bidat adı altında özellikle mel'un tasavuf ehl-i tarafından dinin nerdeyse bir misli kadar daha din adına olan şeyleri dinin içiresine katmışlardır. Bu bidatelerden biride teravih namazıdır.

Bazı arkadaşlar hz. Ömerin nisbet edilen bu bidat ne ne güzel bidattır sözünü tevil yoluna giderek hz. Ömer bu sözü sözlük manasında kullanmıştır yorumu tam faciadır.Ben şahsen hz. Ömerin böyle bir söz diyebiliceğine ihtimal dahi vermiyorum.Varsayalım ki demiş olsun bu sözü hz. Ömer dahi söylemiş asla kabul etmem.

Hz. Ömerin Rasulullahtan sonra teravih namazı kıldırığı sözüde tamamen uydurma bir haberdir,islam dininin ruhuna aykırıdır.Bidat bidattır eğer iyi bidat kötü bidat diye kapıyı aralarsak ki aralamışlar işte o zaman bütün tarikat ehl-ine meydanı bırakmış oluruz.

Hz.Ayşe annemizin rivaytine gelince aslında teravih namazı diye birşeyin olmadığı o rivayettende net bir şekilde anşalışmaktadır.

Peygamberimiz mescidde idi gece namazı vakti geldi,nebi talimat verdi ve mescidin ortasına hasırladan oluşan kapalı bir alan oluşturuldu peygamberimiz mescidde namaz kılmaya başladı,bunu gören ashab onlarda bu mescidne içerisinde namaz kılmaya bşladılar,bu haber ertesi gün medine sokaklarında yayıldı,o akşam mescidde herzamanınkinden biraz daha kalabalık oldu,peymaberimiz bu durumu görünce o gece mescide gelmedi,Hz. Ömer kalabalığı görünce onlara namaz kıldınız neden dağılmıyorsunuz diye söyledi cemaat peygamber gelmeyecekmi namaz kılacağız onunla birlikte dediler Hz.Ömer haber gönderdi ve nebi gelmeyceğini bildirdi.

Hz.Ömerde ömerde bu kalabılağa dönerek mademki toplanmışsınız içinizden bir imam tayin edelim,size namaz kıldırsın dedi ve namaz kılnmaya başlandı.

Şimdi arkadaşlar müslüman dilediği kadar farzların dışında ibadet edebilir namaz kılabilir bu islamda caiz olan birşey hiç bir sakıncası yoktur.Fakat kendisi bunu fazladan yaptığı bu ibadeti islamda bu bir emirdir herkes bunu yapacak derse bu işte bidat olur müslüman tarafından kabul edilmez velevki Hz.Ömer demiş olsun.
mealen

""...Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm'ı seçip..""
Maide/3

B Çevrimdışı

burukanlar65

Üye
İslam-TR Üyesi
Alimlerin çoğunluğuna göre , tasavvufçuların "bid'at-i hasene" kapsamına soktukları şeyler haddi zatında bid'at değildir. Onlara bid'at ismini vermek yanlıştır. Çünkü bu gibi şeylerin Kur'ân ve Sünnet'te dayanakları vardır. Bunlara sonradan çıkmış şeyler nazariyle bakılamaz.

!slam4ever adlı üyeden alıntı

Bu cümle tam olarak bir faciadır.İSLAMA AYKIRIDIR.

Hz. Ömer (r.a) bu sözü insnaları teravih namazı için topladığı zaman söylemiştir. Teravih namazı ise bid'at değil sünnetin ta kendisidir. Rasulullah’ın teravih namazı kıldığı sahih hadislerle sabittir. Yani sonradan ortaya çıkmamıştır ! Bunun delili Aişe(r.a)nin rivayet ettiği olaydır:

Hz.Ömerin insanları teravih namazı için topladığı sözü gerçekle hiç bir alakası yoktur.hz. Ömer bu bidat ne güzel bir bidattır sözünü bazı arakadaşlr tevil ederek sözlük anlamında söylenmiştir iddasıda çok sakıncalı ve islama aykırıfır.

Hz.Ömer öyle bir sözü söyleme ihtimalı çok zayıftır,velevki o sözü söylemiş olsun müslüman hz. ömer dahi o szöü söylemiş olsa o sözü red eder. Bende red ediyorum

Bidat bidattır iyisi kötüsü olmaz.

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
Din adına uydurulan her şey bid’attir, her bid’at sapıklıktır; her sapıklık da cehennemdedir.

[Buhari, Müslim, İbni Mace, Nesai]

Bu hadise inanmayanlar daha neye inanacaklar ki? ya da soruyu sormak gerekir: ALLAH'ın resulüne uymayanlar daha neye uyacaklar?

el-cevap: kendi hevalarına!

(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

6,7. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil. (amin)

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Alimlerin çoğunluğuna göre , tasavvufçuların "bid'at-i hasene" kapsamına soktukları şeyler haddi zatında bid'at değildir. Onlara bid'at ismini vermek yanlıştır. Çünkü bu gibi şeylerin Kur'ân ve Sünnet'te dayanakları vardır. Bunlara sonradan çıkmış şeyler nazariyle bakılamaz.

Bu cümle tam olarak bir faciadır.İSLAMA AYKIRIDIR.

Hz. Ömer (r.a) bu sözü insnaları teravih namazı için topladığı zaman söylemiştir. Teravih namazı ise bid'at değil sünnetin ta kendisidir. Rasulullah’ın teravih namazı kıldığı sahih hadislerle sabittir. Yani sonradan ortaya çıkmamıştır ! Bunun delili Aişe(r.a)nin rivayet ettiği olaydır:

Hz.Ömerin insanları teravih namazı için topladığı sözü gerçekle hiç bir alakası yoktur.hz. Ömer bu bidat ne güzel bir bidattır sözünü bazı arakadaşlr tevil ederek sözlük anlamında söylenmiştir iddasıda çok sakıncalı ve islama aykırıfır.

Hz.Ömer öyle bir sözü söyleme ihtimalı çok zayıftır,velevki o sözü söylemiş olsun müslüman hz. ömer dahi o szöü söylemiş olsa o sözü red eder. Bende red ediyorum

Bidat bidattır iyisi kötüsü olmaz.

arkadaş sen alıntı dediğin yerleri kimden aldın !slam4ever öle mesaj atmamıştır...başka birinin mesajıyla karıştırmışsın kontrol edip gerekli düzeltmeleri yap...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH razı olsun ahi gereken herşeyi anlatmışsın kaynak ve delilleri ile

şu söz işi bitiriyor

Huzeyfe b. el-Yamân'ın rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte: "ALLAH bid'at sahibinin orucunu, namazını, sadakasını, haccını, umresini, cihadını, sarfını (maddi yardımını), şehadetini kabul etmez. O, kılın yağdan çıktığı gibi İslâm'dan çıkar. " (İbn Mace, Mukaddime, 7/49).
Bu ikaz karşısında müslümanların dikkatli davranacakları ve bid'atın ne olduğunu araştıracakları muhakkaktır. Abdullah b. Abbâs (r.a.)'dan rivâyet edilen bir hadiste şöyle buyrulur: "ALLAH, bid'at sahibinin amelini, bid'atından vazgeçinceye kadar kabul etmez." (İbn Mâce, Mukaddime, /50).