Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Karabasanın Bilimsel Açıklaması

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

ABARTIYOMUŞUZ YAWWW..

O KADAR DA KORKULACAK BİŞİ DEĞİLMİŞ

esedullah1230 Çevrimdışı

esedullah1230

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş karaban cindir cin ifritlerin insanı rahatsız etmek için üzerine çullanmasıdır...dua ve rukeyelerle korunaibliriz inş

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu bilimsel açıklama teori bile olamaz. Hadi üstümüzde ağırlık hissetmemiz ve zor soluk alıp vermemizi anladık eyvallah, peki o gördüğümüz ve duyduğumuz şeylerin açıklaması nedir? Bilim daha insan beynini tam çözememişken bu konuya asla açıklık getiremez.
Dini olarak baktığımızda mesele gayet açık. Dua ve ayet okumak da işe yarıyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Şu da minyaturlerde anlatila gelen
Insani uyurken basan ağırlık adli karabasan çizimi.

VYnEjV.png

Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Psikoloji dersinde görmüştüm galiba bu konuyu. Öğretmenim dini bir inanışı çürütmenin heyecanı içinde anlatmıştı ayrıntılarıyla. "Zaten bunlar hep hurafe, bilim çok mühim bir tırt, sizi ahmaklar, hede hödö..."

Bilimsel bir açıklamasının oluşu, diğer açıklamaya da tezatlık göstermiyor zannımca. Cinler insan fizyolojisine, rüyalarına etki edebiliyorlar.

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Psikoloji dersinde görmüştüm galiba bu konuyu. Öğretmenim dini bir inanışı çürütmenin heyecanı içinde anlatmıştı ayrıntılarıyla. "Zaten bunlar hep hurafe, bilim çok mühim bir tırt, sizi ahmaklar, hede hödö..."

Bilimsel bir açıklamasının oluşu, diğer açıklamaya da tezatlık göstermiyor zannımca. Cinler insan fizyolojisine, rüyalarına etki edebiliyorlar.

S.a Ayşe Hangi Bölümde okuyorsun ?

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Ben bitirdim :) Allah zihin açıklığı versin Aişe :):)

Üst Ana Sayfa Alt