Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kardeşlerimin Oynadığı The Sims Oyunu Küfür mü?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Bir sorum olacak hocam. Benim kardeşlerim boş vakitlerinde bilgisayardan oyun oynarlar. Kardeşlerim the sims diye bir oyun oynuyor. Bu oyunu oynamak küfür mü yada şirk mi? Yapmayın deyince bizim niyetimiz kötü değil diyorlar. Böyle simulasuon oyunları küfürmüdür?
Şimdiden Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim evvela bu oyuna kufur veya şirk olabilir demenizin sebebini bildirmeniz gerekir, her oyunun mahiyetini bilemeyiz. Bahsettiğiniz oyun bildiğim kadarıyla sanki bir kişi ev hayatı, iş hayatı, süslenib makyaj yapması gibi gayr-ı İslami bir yaşantının oyuna çevrilmiş hali. Tabi bilmediğim, eksik bildiğim yönleri olabilir. Sonuçta bu tür oyunlar bilinçaltında çocukların İslama aykırı giyim kuşam, ve hayatı oyun adı altında önce gözleri daha sonra anlayışları ifsad etmekte, ayrıca zamanın israfı ve haram ve şirklere karşı kayıtsız kalarak İslami tavrı dejenere etmektedir. Bu tür oyunlar en hafif haliyle câiz değildir.

İlgili Konular :

Mitolojik, Küfür Sembol ve Resimleri Kullanmak, Oynamak Câiz mi?

https://www.islam-tr.org/konu/mitolojik-kufur-sembol-ve-resimleri-kullanmak-oynamak-caiz-mi.31984/

Bilgisayar Oyunları Câiz mi?
https://www.islam-tr.org/konu/bilgisayar-oyunlari-caiz-mi.31646/

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam bide caiz olmadığını anladım yani hocam birde harama giriyor bunu öğrendim. Ben bunu bilmek istiyorum oyunda yukardan aşağı bakılıyor, insanları kontor ediyor yani insanlar tasarlıyor, yaşamlarını seçiyor bide onların ihtiyaçlarını karşılıyor. Yani bu bakımdan küfür mü. Oynamak haram ama dinden çıkar mı?
Zahmet olmassa cevaplarsınız inşAllah

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hocam bide caiz olmadığını anladım yani hocam birde harama giriyor bunu öğrendim. Ben bunu bilmek istiyorum oyunda yukardan aşağı bakılıyor, insanları kontor ediyor yani insanlar tasarlıyor, yaşamlarını seçiyor bide onların ihtiyaçlarını karşılıyor. Yani bu bakımdan küfür mü. Oynamak haram ama dinden çıkar mı?
Zahmet olmassa cevaplarsınız inşAllah
Haram kardeşim, illa kâfir olması gerekmiyor, haram olması yeterli. Oynayan çocuk ne yaptığının farkında değil.

Üst Ana Sayfa Alt