Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Katılım Bankasından Ev Kredisi Almak Caiz mi ?

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Demin bir katılım bankasının müşteri hizmetleriyle telefondan görüştüm.İpotek meselesini ve satın almadaki önemli bir noktayı sordum.

1)Borcun ödenmesi bitene kadar ev ipotekli oluyormuş

2)Tespit edilen evi banka satın alacak müşterinin adına vekaleten alıyormuş ve daha sonra üstüne kar koyarak vekili olduğu adama satıyormuş.

Bu yaptıkları iki iş caiz midir ?İpotek meselesi olmasında rağmen böyle ev alan biri o evi satmalı mıdır ne yapmalıdır ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Demin bir katılım bankasının müşteri hizmetleriyle telefondan görüştüm.İpotek meselesini ve satın almadaki önemli bir noktayı sordum.
1)Borcun ödenmesi bitene kadar ev ipotekli oluyormuş
C 1- Alış verişte satılan mala ipotek konulması câiz değildir. İpotek konulması durumunda alış verişi fasid (geçersiz) kılar. İslamın onay verdiği meşru bir alış veriş meydana gelmediğinden aslen alım satım oluşmamıştır. İslam devleti olsa idi, her iki taraf ta verdiklerini geri iade almak zorunda kalırlardı. Bu kapitalist düzende yapılan yanlışları düzeltecek kurum ve makam yoktur. Kişi geri vermek istese banka da almayacaktır. Bu sefer yapacağı evi satıb yeniden sahih (meşru) bir alış verişle ev almalıdır.

2)Tespit edilen evi banka satın alacak müşterinin adına vekaleten alıyormuş ve daha sonra üstüne kar koyarak vekili olduğu adama satıyormuş.
Bu yaptıkları iki iş caiz midir ?İpotek meselesi olmasında rağmen böyle ev alan biri o evi satmalı mıdır ne yapmalıdır ?
C 2- Vekâleten almak, kendisi adına almamak, muşteri burada yok, o bana vekalet verdi, onun adına alıyorum, musait olunca tapuyu ona aktaracağım manasınadır. Yoksa evi alan muşteri evin ikinci sahibi olmamaktadır. Bu sebeble bu iş aldatmacadır. Oysa banka muşteri ile andlaşsa, banka evi kendisi adına çıkarsa, (gerekirse alım satım masrafını yekün borca yansıtsın) ve ondan sonra muşteriye satsa, (muşteri almaktan vaz geçtiğinde bir şey yapmayacaksa ve ipotek meselesini de hallederse) bu alış veriş câiz olur.

Üst Ana Sayfa Alt