Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Katkı Yaptığım Ortak Paranın Bir Kısmının Haram İşlere Harcanmasında Mesuliyetim Var mı?

Nuayman bin Amr Çevrimdışı

Nuayman bin Amr

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu,

Bütün aile fertlerim gibi maaşımın belli bir kısmını aileme veriyorum. Kalanı kendi harcamalarıma. Ay boyunca genel harcamalar o ortak paradan yapılıyor. Bazen katkı yapan bazı aile üyeleri ortadan aldıkları parayı caiz olmayan işlere harcayabiliyorlar. Ben katkı yapmaya başlamadan önce de böyle idi. Ancak artık ortada benim de kazancım var. Bu durumda harama destek/ortak olmuş oluyor muyum, bir mesuliyetim var mı?

Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Aile ferdlerinin ortak gelirden harama ayırdıkları pay, sizin katkınızdan sonra artmışsa mesûliyetiniz olması muhtemeldir. Böyle bir durumda yapmanız gereken eğer mumkunse bu haramdan radı olmadığınızı, Allah (c.c.)'nin de haram kıldığı ve lânet ve gazabına muhatab olacaklarını, bu haramı terk etmelerini tatlı bir uslub ile anlatmaya çalışmanız gerekir. Devam etmesi durumunda, ortaya kattığınız kazancı kendilerine teslim etmeyin ve bizzat aynı miktarı meşru işlere harcamayı kendiniz yapınız veya yapılması için adını koyarak (ihtiyaç, harcama listesi) alınması için kendilerine teslim edebilirsiniz.

Diğer ihtimal yâni aile ferdlerinin ortak gelirden harama ayırdıkları pay, sizin katkınızdan sonra artmamış, aynı veya daha azalmışsa bu durumda mesûliyetinizin sadece haramdan sakındırmak yani emr-i bi'l mâruf ve ehy-i ani'l munker gereğince hareket etmenizdir.

Üst Ana Sayfa Alt