1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Site iletişim adresimiz islamtrforumu(at)gmail.com dur. İstek, eleştiri, ban sorunları ve hak sorunları ile alakalı yazabilirsiniz. HAYIRLI RAMAZANLAR
    Duyuruyu Kapat

Makale Kısa Kısa Notlarla Hasan Karakaya Hocanın Hayatı

Konu, 'Makaleler' kısmında Hatve tarafından paylaşıldı.

1. Hatve

Hatve İyi Bilinen Üye Üye

Hasan Karakaya Hocanın (rahimehullah) hayatını okudum. Çıkardığım kısa notları burada paylaşacağım. Atladığım bir yer olmuşsa konunun altına ekleme yapacağım inşaAllah.

• 1943 yılında Hasan Hoca, Erzurum'un İspir/Pazaryolu ilçesinde doğuyor.

• 11 yaşında hafız oluyor.

• Diyarbakır'da Ramazan ayında Anayasanın 163.maddesine aykırı vaaz verdiği için gözaltına alınıyor yaşı +18'den küçük olduğu için serbest kalıyor. (Bu olay ileride hukuk okumasında etkili oluyor.)

• 17 yaşında ilim okumak için mayınlı Suriye sınırını kaçak geçerek Şam'da bir mescidde üç yıl eğitim alıyor.

Suriye yada Lübnan'da ''aç kaldığında ve yiyecek bir şey bulamadığında sabahları kargalar için insanların yüksek yerlere bıraktıkları ekmek ve simit gibi yiyecekleri onlardan önce kapmaya'' çalışırmış.

• 20 yaşında ilim okumak için yine Lübnan sınırını kaçak geçerek Beyrut'ta bir Cami odasında iki yıl eğitim alıyor.

Gündüz hocasından ders alırken gecede kendi elbiselerini yıkarmış, kuruturmuş (bu olayı hüzünle hatırlarmış).

Beyrut'ta kaldığı dönemler hafızlık yarışmasına katılıyor birinci oluyor.

• 22 yaşında ilim okumak için yine kaçak yollardan gemiyle Mısır'a gidiyor.

Ezher Üniversitesi ''Arap Dili ve Edebiyatı'' ve Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesini okuyor.

Ayrıca Arapça, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dil öğreniyor.

Kitap masraflarını çıkarmak için birkaç kez kaçak işçi olarak Almanya'ya gidiyor.

• 33 yaşında Türkiye'ye dönüyor.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine başlıyor.

Sağ-Sol kavgalarında yaralanıyor.

Tavuk Çiftliğinin duvarına ''Besmelesiz kesilen tavuklar yenmez'' yazdığı için yaklaşık üç ay hapis yatıyor.

• 38 yaşında İlim Yayma Vakfında müdürlük yapıyor.

Medrese mezunu Binnaz hanımla evleniyor.

• 41 yaşında Arapça'dan Türkçe'ye çevirdiği Hasan El Benna'nın ''Risaleleri'' nedeniyle 16 yıl hapis istemiyle iki kez sorguya alınıyor. Bu davadan beraat ediyor.

• 47 yaşında Türkiye'deki cemaatleri birleştirmek, Müslümanların birliğini sağlamak için İslami önderlerle görüşmek üzere şehirlerarası ziyaretlere çıkıyor fakat arzuladığı hususlar gerçekleşmiyor.

• 52 yaşında talebe yetiştirmeye yöneliyor.

• 75 yaşında vefat ediyor. Allah rahmet eylesin...

Ek:

Kitaplardan çıkardığı notları para kasasında saklarmış ev yanarsa notlar yanmasın diye...
    1181 sayfalık İslam Akaidi kitabını tuttuğu 1270 sayfalık notlardan yazıyor.

Hasan el Benna gibi kitap yazmak yerine kitap okuyacak öğrenci yetiştirmiş.
    Allah ondan razı olsun. Konuyu çok sevdiği neşidle sonlandırayım...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Ocak 2019
  2. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

CezakAllah hayran kardeşim

Rabb'im hocama rahmetiyle muamele etsin.
  3. Ebu_musab

Ebu_musab Üye Üye

Allah swt rahmet eylesin hasan hocam çok değerli bir alimidir bu ülkenin, islam akaidi kitabını da her müslümanın evinde olması gereken bir kitap oldugunu düşünüyorum zira bu kitap kendi düşüncesini dikte eden değil konularda tüm islam aleminin düşüncelerini ve cumhurun düşüncelerini de sunan ender kitaplardandır
  4. ebuyusuf

ebuyusuf İyi Bilinen Üye Üye

Rabbimiz hocamıza merhamet etsin O’nu şehidlerin makamına eriştirsin. Amiiin Ya Rabb
  5. Hatve

6. UmmRevaha

UmmRevaha Aktif Üye Üye

Hocamız yaşarken ne yazık ki yeterince tanıtılmadığı için, olması gereken kadar çok insanın onun ilminden faydalanamadığını düşünüyorum ve buna üzülüyorum. Rabbim kendisine rahmetiyle muamele etsin...

Hasan hocanın hayatını nereden okudunuz acaba?
  7. Hatve

Hasan hocanin medyayla arasi iyi değil hatta internette poz vermiş fotoğrafını bulamadım zaten fotoğraf çekilmeyide sevmiyormus. Konunun altında belirtmiş olduğum birinci linkten ulaşabilirsiniz.
  8. UmmRevaha

UmmRevaha Aktif Üye Üye

Medyayla arasının iyi olmadığını biliyordum ancak hayatının hususi özel bir kitap olacak kadar yoğun geçtiğini de biliyorum fakat bazı şeylerin anlatılması hayatta iken bazı problemler oluşturacağı için saklandığını duymuştum. Siz hayatını okuyorum yazınca öğrencileri ardından onu anlatan bir kitap çıkardılar sandım. Yanlış kanaate varmışım.

Teşekkürler.
  9. Ademoqlu

Ademoqlu Sözünde duranlar; durdular sözünde.. Üye

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş