Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kitap Önerisi Isteyenler

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm ahkiler.

Önceden biraz sıkıntılı dönemler geçiren bir müslüman kardeşimizin islama gönlü ısınmaya başladı.Ve benden kitap tavsiyesi istedi.bi tane siyer vercem. Özellikle sağlam akide konusu işleyen kitaplar az ve öz olsun istiyorum.Sıkılmaması açısından.tavsiyelerinizi bekliyorum.

Benim için ise : Tamamiyle Sünnet delilli bi fıkıh kitabı arıyorum geniş ve bol detaylı.

Selamun Aleyküm.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Selamun Aleyküm ahkiler.

Önceden biraz sıkıntılı dönemler geçiren bir müslüman kardeşimizin islama gönlü ısınmaya başladı.Ve benden kitap tavsiyesi istedi.bi tane siyer vercem. Özellikle sağlam akide konusu işleyen kitaplar az ve öz olsun istiyorum.Sıkılmaması açısından.tavsiyelerinizi bekliyorum.

Benim için ise : Tamamiyle Sünnet delilli bi fıkıh kitabı arıyorum geniş ve bol detaylı.

Selamun Aleyküm.

aleykum selam, yeni mi islami kitaplar okuyor yoksa daha önce islami kitap okuyupda mı bırakdı. Eğer yeni ise kalbini islama ısındırmak için roman türü islami kitaplar var onları öneririm, diğerleri ağır geleceğinden sıkabilir.

I Çevrimdışı

izminçik

Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam, yeni mi islami kitaplar okuyor yoksa daha önce islami kitap okuyupda mı bırakdı. Eğer yeni ise kalbini islama ısındırmak için roman türü islami kitaplar var onları öneririm, diğerleri ağır geleceğinden sıkabilir.

Selamun Aleykum,
Bu önerdiğiniz roman tipi kitaplardan bir kaç tanesinin ismini verebilir misiniz?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Selamun Aleykum,
Bu önerdiğiniz roman tipi kitaplardan bir kaç tanesinin ismini verebilir misiniz?

Emine Şenlikoğlu, Seyyid Kutub, Mehmet Alagaş, Feyzullah Birışık, Guraba'nın bazı kitapları vs gibi yazarların roman türü eserlerini tavsiye ederim.

Ancak bunların da içinden Emine Şenlikoğlu, Mehmet Alagaş, Feyzullah Birışık, Guraba'nın bazı kitaplarını tavsiye ederim.

Mehmed Alagaş'ın Anlımdaki Işık, Mezar Notları, Şenlikoğlunun Maria, Feyzullah Birışığın Farzet ki Öldün, Tevbe Etmek istiyorum ama nasıl, ve yanında iman ve şirkle alakalı ince kitapları tavsiye edebilirim. Daha yeni okuyorsa seyyid kutub bile ağır gelebilir.

muvahhide sehidan Çevrimdışı

muvahhide sehidan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Feyzullah Birışık Seytan bu sete cok kizacak. Emine senlikoglu Gencligin imanini sorularla caldilar.

Halid el-Kurdi Çevrimdışı

Halid el-Kurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
We Aleykum Selam We Rehmetullahi We Bereketuhu
Akhi kalbi dine ısınan kardeşimize kitap tavsiyesinde bulunmamızı istemişsin. Benim de inşallah bu konuda sizlere tavsiyem olacak. Öncelikle akaid kitaplarına yönelmeni söylerim. Örneğin küçük hacimli kitaplar olarak Guraba Yayınlarının;

1- Önce Tevhid (128s)
Te’lif: Prof. Dr. Nâsır el-Umer
Çeviri: Dr. Ahmet İyibildiren

2- Tevhid Gerçeği (180s)
Te’lif: İmam Muhammed et-Temimî
Şerh: Muhammed es-Sâlih el-‘Useymîn

3-Kitabu't-Tevhid (304s)
Şerh: Abdurrahman b. Nâsır es-Sa’dî

4-Tevhid Bilinci (209s)
Te’lif: Hamed b. İbrahîm el-Harikî
Çeviri: Ömer Temizel

5-Tevhid Gemisi (176s)
Te’lif: Muhammed el-Arifi
Çeviri: Ahmet Dündar

6-Dua ve Tevhid (160)
Te’lif: Macid b. Süleyman er-Ra’si
Çeviri: Ahmet İyibildiren

7-Biz Böyle İnanıyoruz (128s)
Te’lif: Muhammed es-Sâlih el-‘Useymîn
Çeviri: Muhammed Şahin

8-Allah'ın Kulları Üzerindeki Hakları (122s)
Te’lif: Yahya b. Musa ez-Zehrânî
Çeviri: Salih Ercü

9-Peygamberimizin Ümmeti Üzerindeki Hakkı (136s)

10-İslamın Şartları (112s)
Te’lif: Abdullah Yolcu

11-İslam Gençliğine Öğütler (256s)
Te’lif: Muhammed Cemil Ziynû
Çeviri: Cemalettin Kutlu

12-Üç Temel Esas (336)

Polen Yayınlarının Özel Setleri var kardeşim. Sıkılmadan okunabilecek ayrıca günümüz insanları tarafından rahat anlaşılabilecek kitaplar.

Ümmül Kura yayınlarının kitaplarını tavsiye ederim.

Hadis yayınlarının kitaplarını tavsiye ederim.

İnşallah bir faydamız dokunur.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun yardımınız için.

We Aleykum Selam We Rehmetullahi We Bereketuhu
Akhi kalbi dine ısınan kardeşimize kitap tavsiyesinde bulunmamızı istemişsin. Benim de inşallah bu konuda sizlere tavsiyem olacak. Öncelikle akaid kitaplarına yönelmeni söylerim. Örneğin küçük hacimli kitaplar olarak Guraba Yayınlarının;

1- Önce Tevhid (128s)
Te’lif: Prof. Dr. Nâsır el-Umer
Çeviri: Dr. Ahmet İyibildiren

2- Tevhid Gerçeği (180s)

3-Kitabu't-Tevhid (304s)
Şerh: Abdurrahman b. Nâsır es-Sa’dî

4-Tevhid Bilinci (209s)
Te’lif: Hamed b. İbrahîm el-Harikî
Çeviri: Ömer Temizel

5-Tevhid Gemisi (176s)
Te’lif: Muhammed el-Arifi
Çeviri: Ahmet Dündar

6-Dua ve Tevhid (160)
Te’lif: Macid b. Süleyman er-Ra’si
Çeviri: Ahmet İyibildiren

7-Biz Böyle İnanıyoruz (128s)
Te’lif: Muhammed es-Sâlih el-‘Useymîn
Çeviri: Muhammed Şahin

8-Allah'ın Kulları Üzerindeki Hakları (122s)

9-Peygamberimizin Ümmeti Üzerindeki Hakkı (136s)

10-İslamın Şartları (112s)
Te’lif: Abdullah Yolcu

11-İslam Gençliğine Öğütler (256s)
Te’lif: Muhammed Cemil Ziynû
Çeviri: Cemalettin Kutlu

12-Üç Temel Esas (336)

Polen Yayınlarının Özel Setleri var kardeşim. Sıkılmadan okunabilecek ayrıca günümüz insanları tarafından rahat anlaşılabilecek kitaplar.

Ümmül Kura yayınlarının kitaplarını tavsiye ederim.

Hadis yayınlarının kitaplarını tavsiye ederim.

İnşallah bir faydamız dokunur.

Ahi 2 seçenekteki Tevhid Gerçeği kitabı almaya karar verdim.
Afran kardeşin tavsiye ettiği siyer programı elimde mevcut onuda usb atıp verecem inşeAllah.

M Çevrimdışı

mhmet-5

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
makdisi milleti ibrahim..m.b.abdulvehhab tevhid kitabı..şeytan ve allah dostları arasındaki fark ibn teymiyye

L Çevrimdışı

Lalüebkem X

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dostum,Yaratılışın Maksat ve Gayesi,İnsanlığın Tarihi Yürüyüşende İmanına Vurgu Yapan Azık,İnsanın Tarihi ve Toplumsal Sorumluluğu,Bidat ve Hurafelerle Kirlenmiş Ruh,Bilinç ve İman,Taassup,Beyin Kuruluğu ve Donuk Bir Hayatın Tezahürüne Karşı Fikir ve Aksiyom Verecek ADAM;Dr.Ali Şeriati'dir...Tarih bir Benzerini Görecek Midir?.... Ya Rabbi,Bu Entellektüel,Aydın,Aksiyon,Fikir Adam Benzerini Toplumumuza da Bahşet.Öyle ki;Yapısöküm Tekniği İle Emevi Sünniliğine Düçar Olan Halkımızı Uyandıracak,Bilinçaltına,amel ve İmanımıza Sirayet Etmiş Gizli Şirkleri Tedavi Edecek Metodları Öğretecek Bir AYDIN Bahşet Rabbimiz....

M Çevrimdışı

mhmet-5

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
müslüman tevhid kitabından başka ne okuyabilir...müslüman önce tevhidi öğrenmeli..abdest namaz oruç iyilik güzellik bunlar çoğu sofinin kitabında da yazıyor...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
müslüman tevhid kitabından başka ne okuyabilir...müslüman önce tevhidi öğrenmeli..abdest namaz oruç iyilik güzellik bunlar çoğu sofinin kitabında da yazıyor...

Sanırım biz müslümanların en büyük problemlerinden biri karşılıklı oturup konuşamamak. Ben orada size kasıtlı hata yaptığınızı demedim ki gelip sanki ben namaz orucu öğrenmeli demişim gibi karşı cevap yazıyorsunuz.

Siz ve forumdakiler daha iyi anlasın diye daha açık yazım.

Milleti ibrahimi zamanında okuyan koca koca adamlar bile tekfire daldılar, koca koca adamlar diyorum ki daha yeni kalbi islama alışan birine bunu verirsen saatli .... olur önce sizi tekfir eder sonra gelir burada bizi tekfir eder.

Kişi önce Allah'ı tanımalı, Allah'ı birlemeli elbette tevhidi kitapları okuyacak ki benim eklediğim kitaplarda onunla alakalı.

Dipnot: Buraya önerdiğim kitapları bizzat okudum, çevremde denedim. Hepsi kasıtlı eklenen isimlerdir.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Selamun Aleyküm ahkiler.

Selamun Aleyküm.

Daha evvel Müslümanlarla takılan biri ise İZZETLİ VE KORKUSUZCA YAŞAMAK adlı kitabı okutabilirsiniz , bu kardeşimizin tekrar motivasyona ihtiyacı vardır , ve yoldaki işaretler seminerini dinlemeli malumun kitap tanıtımından ziyade genel bir tebliğ usulü uygulamış kardeşimiz. Rabb'ım yardımcısı olsun siz bolca ilgilenin inşaAllah yalnız bırakmamaya çalışın , halka açık sohbetlere götürün ve kardeşlerin ilgilenmesini sağlayın

Rabb'ım yardımcınız olsun ve ecrinizi zayii etmesin inşaAllah ....

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum
1)
Şu an El bidaye ven nihaye ( İbn Kesir ) okuyorum. Değişik kaynaklardan kitabda alıntılar var. Zayıf rivayetler de kitaba alınmış.
Kitapta israiliyattan da bilgiler alınarak bazı bölümlerde belirtilmiş. Daha önceki bilgilerim kafamda bulanık halde olduğundan , okuduğum bilgilerin aklımda yanlış olarak kalmasından çekiniyorum.
Zayıf rivayetler aklımda kalır da sonra bu bilgiyi düzeltemem gibi bir kaygım var.
Bu nedenle Hz Ademin yaratılışından başlayarak anlatan başka bir kitap daha araştırıyorum.

2)Siyer için ( kısa olmayan ) bir kitap arıyorum. Dili sade olmalı. Bilgisayarda okuyabileceğim bir kitap önerisi istiyorum
3)Kuranı Kerimin Kelime Kelime mealini arıyorum. Bilgisayar programı veya pdf vs olabilir.
4)Kuranı Kerimin iniş sırasında (sure sure değil, ) ayet ayet , iniş nedenleri ile birlikte anlatıldığı kısa bir kitap arıyorum
5)Hadis için hangi kitabı tavsiye edersiniz. ( bilgisayarda okuyacak şekilde)
6)tefsir için sade dilli hangisine başlayayım
7)Yakın zamanda Yoldaki işaretleri bitirdim (nihayet elhamdülillah). Bu tarz sosyal yaşantı veya güncel hayattaki konular vs ve islamın işlendiği hangi kitapları önerirsiniz

Cevaplar ile birlikte varsa link verirseniz sevinirim.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1.Polen yayın evinden çıkan ibn kesir r.a peygamberler tarihi
2.İbn hişamın islam tarihi
5.Sahih -i Buhari
6.Mevdudi(büyük boy daha okunaklı) veyahut ibn kesir (kahraman evinin en son baskısını tavsiye ederim)
7.a)el umde ve ek olarak b) el cihad vel ictihad kitaplarını tavsiye ediyorum

Hayırlı okumalar kardeşim :)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun alekum arkadaşlar

Yeni başlayanlar için dili sade , çok uzun olmayan, içinde çocukların anlayabileceği şekilde ifadeler bulunan bir tefsir tavsiye edebilir misiniz.

Üst Ana Sayfa Alt