Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kitap tavsiyesi

S Çevrimdışı

Salih63

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler selamın aleyküm. Eğer Rabbim izin verirse inşallah sizlerden kitap tavsiyesi almak istiyorum. Arapçam yok ilim öğrenmeye okumaya yeni başlayan biriyim. Benim gibi bir kardeşiniz için Tefsir,siyer, ilmihal(Hanefi mezhebine tabiiyim) vb. Hangi kitapları tavsiye edersiniz. Tavsiye ettiğiniz yayınevi varmıdır hani tercüme konusunda.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullah ve berekatuh

bu kitabı tavsiye ederim

24975

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler selamın aleyküm. Eğer Rabbim izin verirse inşallah sizlerden kitap tavsiyesi almak istiyorum. Arapçam yok ilim öğrenmeye okumaya yeni başlayan biriyim. Benim gibi bir kardeşiniz için Tefsir,siyer, ilmihal(Hanefi mezhebine tabiiyim) vb. Hangi kitapları tavsiye edersiniz. Tavsiye ettiğiniz yayınevi varmıdır hani tercüme konusunda.
Aleykümselam ahi, tefsir olarak Celaleyn veya Sadi Tefsiri, siyer olarak eğer akademik bir şey istiyorsan Muhammed Hamidulllahın İslam Peygamberi, akademik istemiyorsan İhsan Süreyya Sırmanın kitaplarını öneririm. İlmihal olarak da Ömer Nasuhi Bilmeni öneririm.

S Çevrimdışı

Salih63

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam ahi, tefsir olarak Celaleyn veya Sadi Tefsiri, siyer olarak eğer akademik bir şey istiyorsan Muhammed Hamidulllahın İslam Peygamberi, akademik istemiyorsan İhsan Süreyya Sırmanın kitaplarını öneririm. İlmihal olarak da Ömer Nasuhi Bilmeni öneririm.
Allah razı olsun inşallah. Bu sitede okudum bir kardeş eğer yeni başlıyorsan arapçan yoksa Ali Küçük tefsirini önermişti bir kardeşe Râzî bin tefsirini de öneren oldu bana

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Rahmetli Ali Küçük hocanın hem Kur’an tefsirini hemde hadis tefsirini kesinlikle tavsiye ederim.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Zehebi kardeşim Hamidullah sıkıntılı biraz. İhsan Süreyya Sırma daha sağlıklı olur Allahu alem.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykümselam ve rahmatullah

Dört mezhep fıkhı Vehbe zuhayli
Taberi tefsiri
Sireti ibni Hişam

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
El Muhacir Abi bu tür kitaplar gerçekten kafa karıştırıcı olabiliyor. ilim talebeleri bile bazen bu tür kitapları anlamakta zorluk çekebiliyor

Akhi kafa karıştırıcı bir durum yok,aksine daha açıklayıcı ve anlaşılır bir kaynak Arap üniversitelerin de ders kitabı olarak işleniyor

S Çevrimdışı

Salih63

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm kardeşler Mehmet Emin Akın hocanın tasavvuf şeyhine mektup adlı kitabı elinde olan varmı yada temin edebileceğim bir yer bazı sitelerde stoğu yoktuda

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Selamın aleyküm kardeşler Mehmet Emin Akın hocanın tasavvuf şeyhine mektup adlı kitabı elinde olan varmı yada temin edebileceğim bir yer bazı sitelerde stoğu yoktuda
We aleykum selam we rahmetullah kardeşim şurada maalesef 4 katı civarı fiyatına 1 adet kalmış sanırım;

Son düzenleme:
طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Allah razı olsun inşallah
Amin ecmain akhi.

Allah swt seni hayırla mukâfatlandırsın kardeşim, şu hadisleri de bırakayım;

Ebû Hurayra (Radıyallahu anh)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Sizden biriniz dua ederken: Allahım! (inşaAllah)Dilersen beni bağışla; dilersen bana merhamet et, demesin. Dilediğini kesin bir dille istesin. Çünkü Allah'ı zorlayan hiçbir kuvvet yoktur."
(Buhârî, Daavât 21, Tevhîd 31; Muslim, Zikr, Bab 3, Hadis no: 9 (2678); Ebû Dâvûd, Vitr 23; Tirmizî, Daavât 77)

Muslim'in bir rivayeti şöyledir:
"Fakat kesin bir şekilde istesin ve isteğini büyük tutsun. Çünkü vereceği hiçbir şey Allah'a büyük gelmez."
(Muslim, Zikr, Bab 3, Hadis no : 8)

Enes (radıyallahu anh)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Sizden biriniz dua ettiği zaman kesin bir ifade ile dilekte bulunsun. Allahım! Dilersen(inşaAllah) bana ver, demesin. Çünkü Allah'ı zorlayan hiçbir güç yoktur."
(Buhârî, Daavât 21, Tevhîd 31; Muslim, Zikr, Bab 3, Hadis no : 7 (2679)

Son düzenleme:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
İhsan Süreyya Sırma Muhammed Hamidullah'ın Fransa'dan talebesi, İslam Peygamberi eserine de takdim yazmıştır. M. Hamidullah'ı eleştiren alimler olmuş, haklılardır da mutlaka ama bu eser yine de okumaya değer diye düşünüyorum. İki cilt bir arada, aslı Fransızca gayrımüslimlere tebliğ amaçlı yazılmış. Mesela içinde Resulullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem) savaşlarında ne kadar kafirin öldürüldüğünü gösteren bir tabloya yer verilmiş, Allah Resulü'nün mümkün olduğunca kan dökmemeye, öldürmektense insanları davaya kazanmaya çalıştığını göstermek için. Bu gibi kendine has faydalı üslupları var Hamidullah hocanın. Resulullah'ın ruhbanlık yerine dengeli bir hayat teşvik ettiğini de güzel anlatmıştı hatırladığım.

Suriyeli alim Vehbe Zuhayli'nin 10 ciltlik İslam Fıkhı (el-Fıkhul İslami ve edilletuh) eseri bayağı geniş olsa da anlaşılır bir şekilde tercüme edilmiş ve tüm mezheplerin namazdan cihada her türlü konudaki fetvalarını delilleriyle anlatıyor. Zuhayli doktorasını Ezher'de uluslararası ilişkiler ve İslam'da savaş üzerine yapmış, uzmanlık alanı fıkıh ancak tefsir ve hadiste de eserler vermiş. Onun dışında Hanefi fıkhına özel Yusuf Kerimoğlu'nun Emanet ve Ehliyet adlı iki ciltlik ilmihali var.

Son düzenleme:
طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Allah swt sizi hayırla mukâfatlandırsın, ben de hemen sipariş verdim 🙂
We aleykum selam we rahmetullah kardeşim şurada maalesef 4 katı civarı fiyatına 1 adet kalmış sanırım;
Salih kardeşim hakkını helâl et, inşaAllah zarara girmemişsindir 😔