Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kitaplardan Alıntılar

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alıntı yaptığın kitabın yazarını umarım sürekli okumuyorsundur. Zira kendisi hakkında fikir sahibi değilsen özelden yaz seninle biraz hasbihal edelim.
Kitabı çok beğendim. İnşAllah diğer kitaplarını da okuyacağım. Zaten okuduğum kitabın öyle bir şahıstan çıkabileceğine ihtimal vermiyorum.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Alıntı yaptığın kitabın yazarını umarım sürekli okumuyorsundur. Zira kendisi hakkında fikir sahibi değilsen özelden yaz seninle biraz hasbihal edelim.

Kitabı çok beğendim. İnşAllah diğer kitaplarını da okuyacağım. Zaten okuduğum kitabın öyle bir şahıstan çıkabileceğine ihtimal vermiyorum.

Kardeş ile özelden bu konu hakkında hasbihal ettik. Mesajları okuyup da merak edecek olan kardeşlerim için bu açıklamayı yapma gereği duydum. Kitabın yazarı günümüz bel'amlarından olan Adnan Oktar. Kitabının adı da Allah akılla bilinir.

H Çevrimdışı

Hafsa binti Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
unnamed.jpg

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Konusu nedeniyle, Fatiha ile Kur'an arasındaki ilişkinin, bir giriş ve kitap ilişkisi değil, bir dua ve ona cevap niteliğinde bir ilişki olduğu açığa çıkmaktadır. Fatiha, kulun duası, Kur'an ise Yüce Allah'ın kuluna verdiği cevaptır. Kul, kendisine doğru yolu göstermesi için Allah'a yalvarır; Allah da duaya cevap olarak, tüm Kur'an'ı onun önüne koyar ve sanki ona şöyle der: "İşte, benden dilediğin Hidayet!"

Ebu'l- A'lâ Mevdûdî Tefhimul Kur'ân, cilt 1. s. 39.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Konusu nedeniyle, Fatiha ile Kur'an arasındaki ilişkinin, bir giriş ve kitap ilişkisi değil, bir dua ve ona cevap niteliğinde bir ilişki olduğu açığa çıkmaktadır. Fatiha, kulun duası, Kur'an ise Yüce Allah'ın kuluna verdiği cevaptır. Kul, kendisine doğru yolu göstermesi için Allah'a yalvarır; Allah da duaya cevap olarak, tüm Kur'an'ı onun önüne koyar ve sanki ona şöyle der: "İşte, benden dilediğin Hidayet!"

Ebu'l- A'lâ Mevdûdî Tefhimul Kur'ân, cilt 1. s. 39.
Fatiha tefsiri için bir kaç tefsire göz atmıştım ama Mevdudi rahimehullah ın tefsirine takılı kalmıştım. Muhteşem bir bakış açısı ve düşünveye sahib. Hayran kalmıştım..

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Fatiha tefsiri için bir kaç tefsire göz atmıştım ama Mevdudi rahimehullah ın tefsirine takılı kalmıştım. Muhteşem bir bakış açısı ve düşünveye sahib. Hayran kalmıştım..
Bende bugün tekrar ettim. 4 tefsir kitabından okudum. En çok Hasan el-Benna'nın ve bu paragrafın etkisinde kaldım.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Hasan el benna mı Mevdudi mi?
Prof. Dr. Muhammed Ali Sabûni Saffetû't Tefasir adlı tefsirinde Hasan el-Benna'ın Mukaddime fi't-tefsîr adlı risalesindeki Fatiha suresi tefsirini alıntılamış. Yukarıda okuduklarım arasında en çok etkisinde kaldıklarım olarak, Hasan el-Benna'ın bu tefsiri ve Mevdûdi'nin paylaştığım paragrafı olarak izah etmek istedim. Sanırım çok açıklayıcı olmamış. Hakkınızı helal edin.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Bu tür paylaşımları okuyunca kendi hayatıma çok üzülüyorum çünkü herşeyimiz var elhamdulillah ama bu kadar nimetin hesabını nasıl vereceğiz:(
Vallahi abla insan ne kadar dünyaya battığını görüyor. Onlardan amel bakımından asırlarca gerideyiz ve hala onlar ile aynı mukafatlara talibiz..

MuratKARADEMİR Çevrimdışı

MuratKARADEMİR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu
aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Allah Teâlâ’nın benden önceki her bir ümmete gönderdiği peygamberin, kendi
ümmeti içinde sünnetine sarılan ve emrine uyan ihlâslı ve seçkin yakın çevresi ve ashâbı
vardı. Bu samimi çevre ve ashâbından sonra, yapmadıklarını söyleyen ve
emrolunmadıklarını yapan kimseler onların yerini aldı. Böyle kimselerle eliyle cihad
eden mü’mindir, diliyle cihad eden mü’mindir; kalbiyle cihad eden de mü’mindir. Bu
kadarcığı da bulunmayanda hardal tanesi ağırlığında bile iman yoktur.” Müslim, Îmân 80
Hadisten Öğrendiklerimiz
1. Şeriatın emir ve yasaklarına uymayanlar, Peygamber’in sünnetini terkedenlerle yapılan
mücadele cihaddır. Bu cihad elle, dille ve kalble yapılır.
2. İslâmî bir yönetimde idareci, inanan insanları dinin emirlerine uymaya zorlayabilir.
3. Dinin münker, haram, günah, yasak kabul ettiğini, kalben böyle kabul etmeyenin imanı
gider.
4. İyiliği emir ve kötülükten nehiy de bir cihaddır.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
"bu adam,' diye düşündüm, 'okula gitmediği için beyni bozulmamış. çok şeyler yapıp çok şeyler görmüş ve çekmiş; açılmış, kalbi ilkel cesaretini kaybetmeden genişlemiş. bizim için dallı budaklı ve çözülmez olan bütün sorunları o, hemşehrisi büyük iskender gibi bir kılıç vuruşuyla çözüveriyor. onun açık vermesi zordur. çünkü tabanlarından başına kadar, bütünüyle toprağa dayanıyor. afrika vahşileri yılana tapar, çünkü bütün vücutları toprağa değer ve böylece toprağın bütün sırlarını bilirler. bu sırlara karnı, kuyruğu, edep yeri ve başıyla varmıştır o. biz okumuşlar, havadaki sersem kuşlar gibiyiz."

Nikos Kazancakis / Zorba

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu sıralar Zeyneb Gazali'nin Zindan Hatıraları kitabını okuyorum. Kitapla ilgili birkaç alıntı paylaşayım inşaAllah.

Zeyneb el Gazali eşi Muhammed Salim'den evlilik arifesinde şart olarak ne mehir talep etmiş nede düğün eşyası hiçbir şey talep etmemiş. Tek talebi Allah yolunda çalışmadan alıkoymamak olmuş.

Zeyneb Gazali zindanda öyle işkencelere maruz kalıyor ki ellerini, vücudunu ısıran köpeklerden korumak için koltukaltina saklıyor. Hücresinde iken su veriyorlar. Su o kadar pis ki ancak gözlerini yumup ve burnunu sıkarak içiyor.