Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kitaplardan Alıntılar

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Algı Yönetimi ve Manipülasyon
Mücahit Gültekin

bkL9kV.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bizi dünyaya sepette leylekler getirmedi, bacadan bir evin içinede atmadılar haliyle hepimizin bir annesi, babası var. Sağ yada vefat etmiş. Biz bu satırları okurken belki annemiz yan odada TV İzliyor, babamız parti haberlerini takip ediyor, kardeşimiz namazını aksatıyor olabilir. Biz bu satırları okurken beden olarak onlarla aynı odada olup ama fikren tevhid dünyasına hicret etmiş olabiliriz. Ben tevhidi Allah ondan razı olsun başlangıç olarak Şeyh Makdisi'nin kitaplarından sonra daha iyi kavramak için Türkiyeli hocalardan öğrendim (hâlâda öğreniyorum). Bizler kalabalık satırların arasında gezinip dururken dört kişilik belki sekiz kişilik ailemizin arasında tek başımıza yalnız kaldık. Ailemizi, ırkımızı, dilimizi seçme imkanımız yoktu. Allahu teala dilediği aileye dilediği topraklarda dilediği bebeği verdi. Biz yalnız kaldık ama bizden sonrakiler yalnız kalmasın...

9gm0nk.jpg

Kitap adı: Gençlerle Tevhid Dersi
Yazar: Mehmed Göktaş

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
..Sahabeler hakkında cereyan eden şu olay da bu anlamı desteklemektedir: Sahabelerin cihadla meşgul olup kendilerini cihadı eda etmeye adamaları, daha önce uğraştıkları birçok dünya işlerini yitirmelerine neden olmuştur. Dinin otorite olması, direğinin saglamlaşması, yüklerinin hafifleyip askerlerinin çoğalması, nurunun yayılıp gönüllü olarak ya da istemeyerek birçok insan topluluklarının İslam’a girmesinden sonra bazı sahabeler aralarında gizlice 'işlerini düzeltmeye ve mallarıyla ilgilenmeye zaman ayırmaları gerektiğinden’ bahsettiler. Bununla birlikte onlardan hiçbirisi birbirlerine cihad ibadetini külliyen terk edeceklerinden bahsetmemişlerdir. Bunun üzerine Allah-u Teâlâ şu buyruğunu indirmiştir: 'Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın. "1

Ebü Eyyüb el-Ensârî (radıyallâhu anh) şöyle der: “Bu ayet, ensar olarak bizim hakkımızda nâzil olmuştur. Allah-u Teâlâ nebisine yardım edip İslam’ı galip kılınca, bizler “gelin mallarımızı düzeltip işlerimizi yoluna koyalım” dedik. Bunun üzerine Allah-u Teâlâ 'Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın.” buyruğunu indirdi. Kendi ellerimizle tehlikeye atılma, mallarımızı düzeltip, işlerimizi yoluna koyarak cihadı terk etmemizdir.”2

1. Bakara: 195

2. Ebu Davud, Tirmizi, Nesai ve İbn Hibban rivayet etmiştir. İbn Hibban hadise şu başlıgı koymuştur “Cihada kol sıvayanlar yeterli olsa da kişinin Allah yolunda cihada kol sunmayı terk edip arazisini imar etmeye ve işlerini düzenlemeye bağlanmasıyla ilgili haberler? Peki, cihada kollarını sıvayanlar yeterli olmadığında durum nasıl olur?

Kaynak:Şehid Ebu Yahya el-libi - Cihad, Şüphelerle savaş,
Küresel Kitap

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eyvallah abi zaruri açıklaman için.

O vakit bu gizli bilgiye bende ulaşabilirim.

Teşekkürler ıslam tr !

Amaaaan ne gizlisi yahu işte normal bir yazı normal bir kitap :)

Sen ne okuyon bu aralar ondan haber ver bakalım öneri bekliyorum şuan.

Alaaddin Palevi'nin Mühim Soruların Cevabını aldım okumak istiyorum ama başkada önerebilirsin..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Amaaaan ne gizlisi yahu işte normal bir yazı normal bir kitap :)

Sen ne okuyon bu aralar ondan haber ver bakalım öneri bekliyorum şuan.

Alaaddin Palevi'nin Mühim Soruların Cevabını aldım okumak istiyorum ama başkada önerebilirsin..

Benim elimde en son okuduğunuz kitap kısmına atmıştım
Osmanlı da ilim ve fikir dünyası deyu. Çok beğendim özellikle eğitim öğretim sistemini.
Dönemsel atamaları. Mesela bir öğretmen mezun olduktan sonra atamaları yapılırken
En alt seviye bir mektepden başlatıyorlar
Yanı sen mezun oldun hadi bakalım ne çıkarsa bahtına değil çok sistemli.
Son kısımda da tezler var çok iyi.
Milli eğitim bakanı olursam el atacam bu işe.)))