Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kıymadan Yaprak Döner Yapımı

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Kıymadan Yaprak Döner Yapımı

8380958479_ff08ceab2c_c.jpg

“Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.” (Buhâri, Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizi, İbni Mâce)

Vaktiniz hayr olsun canım kardeşlerim,

Hayır demenin bir sanat olduğunu söylüyorlar. Mutlaka yapmamız gerektiğini telkin ediyorlar. Bazen hayır demek zorunda olduğunuz zamanlarda bütün gücünüzü toplayıp “HAYIR!” diyorsunuz. Ya da içinizden geçenleri dürüstçe fakat kırmadan söylemek istiyorsunuz. Çünkü herkes dürüstlükten dem vuruyor. Açık sözlüleri sevdiklerinden bahsediyorlar. Hayır demenin ve açık sözlü olmanın hoş görülmediğini işi icraate döktüğünüz zaman anlıyorsunuz…
Kimse gerçekleri duymak istemiyor sanki. “Hayır” cevabına çoğu kişi anlayış ve tahammül gösteremiyor. Bence bugün kendimize şu soruyu soralım: Biz gerçekten karşımızdakinin bize doğruları, içinden geçenleri yalansız söylemesini istiyor muyuz? Yoksa hep toz pembe yalanlar duyarak, sürekli avunmak mı istiyoruz?

Bazen hayır deyip, kendimiz için iyi bir şeyler mi yapmalı, yoksa hep başkaları için mi yaşamalıyız?

KIYMADAN YAPRAK DÖNER TARİFİ
Malzemeler

• 1 kg. orta yağlı dana kıyma
  • 4 yemek kaşığı irmik
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 orta boy soğan
  • 2.5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 silme tatlı kaşığı şeker
8381701128_5ded414100_z.jpg

Bu döneri Kurban bayramından hemen sonra yapmıştım ama bir türlü yayınlamaya fırsat bulamadım. O zamanlar pazarda tarla domatesi, biberi bol miktarda mevcuttu. Daha kış yeni gelmişken, ben yazı özledim iyi mi?

Daha evvel parça etle yapılan döner tarifini vermiştim. Bu kez daha kolay yapılabilecek, pişmesi de daha çabuk olan bir döner tarifi vereyim. Dolabınızda aylarca durabilir. Dar vakitlerde ani misafir geldiği zamanlar hemen hazırlayabileceğiniz can simidi niteliğinde ki tarifimizin yapımına geçelim:

Kıymayla Yaprak Döner Nasıl Yapılır?

• Malzemelerin tümünü mutfak robotuna koyup 3-4 dakika kadar karıştırın. Soğanı ayıklayıp sadece 4 e bölüp atın. Kıymayla beraber macun gibi oluyor. Robotunuz yoksa soğanı rendeleyin. iki kez çekilmiş kıymayla harcı iyice yoğurun.
  • Döner harcını bir kaba koyup üzerini örtün ve en az 6 saat dolapta bekletin. Daha sonra harcı streç film veya geniş bir poşete rulo şeklinde koyup sıkıca sarın.
  • Derin dondurucuya veya buzluğa koyup donana kadar bekletin. Pişirmeden önce dışarı çıkarıp 10 dakika kadar bekletin. Çıkarır çıkarmaz dilimlemeye kalkarsanız çok zorlanırsınız. Eğer elektrikli bıçağınız varsa, dilimlemeyi daha rahat yaparsınız.
  • Tavaya bir kaç kaşık yağ koyup kızdırın. Döner dilimlerini koyup hızlı bir şekilde, tavayı sallayarak arkalı önlü pişirin. En çok 2-3 dakikada pişiyor.
  • Pişirdiğiniz döneri lavaş ekmeklerin veya yufka ekmeğinin içine koyup yerleştirin. Söğüş doğranmış soğan, maydanoz ve arzuya göre acı biberle beraber dürüm yapıp servis yapın.
  • Közlenmiş biber veya domatesle porsiyonda da servis edebilirsiniz.
  • Afiyet olsun. Şükrümüz bol olsun…
8381713236_ed5609d097_z.jpg

Lavaş ekmeklerini nasıl yaptığımı merak ediyorsunuz biliyorum. Onu da ilk fırsatta ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum inşaAllah.

8381689172_262250f00d_z.jpg

Bakırları seviyorum. Resimde görülen iki küçük kâse, Kızıltepe’den çok sevdiğim Hatice Abla’mın hediyesiydi. Her elime alışta hayırla yad ediyorum kendisini. Her ayrıldığım yerde yüreğimden bir parça bırakıyor, bir parça yürek alıyorum kendime. Her ayrılışımda özlemenin ve çıkarsız sevmenin ne demek olduğunu bir kez daha anlıyorum…Ben her yerde güzel insanlarla tanıştım. İnsanlar biriktirdim, yarınlar için. Onlar ki; tecrübelerimin mimarlarıydı…

Cahide