Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kız Arkadaşla Gezip Flört Etmek Caiz mi?

M Çevrimdışı

MustafaBih

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum,

Ben 16 yaşındayım ve lise öğrencisiyim.Allah'a şükür Namazımı kılar,Kur'an ımı okurum,orucumu tutarım.Ancak şöyle bir sorum olacak şu günlerde bir kızla konuşuyorum ve bilindiği gibi çıkma diye bir olay var kız ile çıkmam yada herhangi birşey yaşamam caiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşcağızım, yaptığınız sünnete aykırı olduğu gibi harama düşülen bir iştir.

Bu noktada sizin için zaruret olanı, nikah niyetinde iseniz onu görmeniz, yanınızda her ikinize mahrem olan biriyle ailelerin haber ve onayıyla nikah konusunu görüşüp sözleşmenizdir. Bundan sonra nikah kıyılana kadar zaruret dışında görüşmeniz uygun olmaz. Allah Teala'nın ve Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)'in bize tanıttıklarına göre şeytan, sizi küçük ya da büyük günaha düşürmedikçe yakanızı bırakmaz. Bu konuda ona kapıyı siz açmamalısınız. Aşağıdaki hadislerden payımızı alalım inşeallah :

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Sizden kim Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla başbaşa kalmasın. Zira bunu yaparsa üçüncüleri şeytan olacaktır."
(Buharî, Nikâh: 111)

"...... ez-Zuhrî şöyle demiştir: Bana Alî ibnu'l -Huseyin Zeynelâbidîn- haber verdi. Ona da Peygamberin eşi Safiyye haber vermiştir.
Peygamber ramadânın son onunda mescidindeki i'tikâf yerinde iken, Safiyye (r.anha) O'nu ziyaret etmek üzere Rasûlullah'ın (s.a.v.) yanına gelmiş ve huzurunda bir saat konuşmuş. Sonra evine dönmek üzere ayağa kalkmış.
Rasûlullah da Safiyye'yi evine geçirmek üzere onunla beraber kalkmış. Nihayet Ummu Seleme'nin oda kapısı önündeki mescid kapısına ulaştığında Ensâr'dan iki kimse oradan geçmiş ve Rasûlullah'a selâm vermişlerdi.
Peygamber onlara: — "Yavaş olun durun! Yanımdaki bu kadın eşim Huyey kızı Safiyye'dir" buyurdu.
O iki Ensârî zât: — Yâ Rasûlallah! Allah'ı tesbîh ederiz, dediler ve bu iş (Peygamber'in Safiyye'nin huviyetini ta'yîne mecburiyet duyması) ken*dilerine ağır geldi.
Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.): — "Şubhesiz şeytân, insan vücûdunda kanın ulaştığı yere ulaşır (yânı kan deveranı gibi deveran eder). Ben sizin (temiz) gönüllerinize şeytânın (kötü) bir şubhe atmasından endîşe ettim" buyurdu.
(Buhari, İtikaf, Bab 8, Hadis no : 10)

Bu hadisten çıkan faydalardan bazıları şöyle:

1- Ne kadar güvenilir bir kimse ve ne kadar güvenilir bir ortam olursa olsun, ithama sebeb olabilecek şaibelerden uzak durmak gerekir.

2- Kişinin mahremi olmayan biriyle görüşmesi - ki sizin nikahınız olmadığına göre o sizin için namahremdir - caiz değildir.

3- Şeytan herkesin damarlarında dolaşmaktadır. Her ne kadar toplum içinde görüşseniz de size yabancı olan bir kadınla konuşmanız caiz değildir.