Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Konuş Ey Ayşe!!

H Çevrimdışı

hannemeryem

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
1400 YIL ONCE VE BUGUN

YIL 620

1400 sene onceydi. ALLAH'in Resulu (S.A.V)bir meseleden dolayi uzgundu.
Agir adimlarla "hane-i saadetlerine" dogru ilerliyordu.

Bu, gunumuze gore cok fakir saadet evinin kapisini zevceleri Hz Ayse acti.

Yuzundeki tebessumle Peygamberi (S.A.V)iceriye aldi. Selamdan sonra ALLAH'in elcisi (S.A.V)Hz Ayse'ye yanindan ayrilmamasini soyledi.

Hz. Ayse yanina oturdu.

"Konus ey Ayse dedi Peygamber! (S.A.V)Konus da biraz icimiz ferahlasin!"

Ve Ayse konusmaya basladi. ALLAH'in rahmetinden, merhametinden, Peygamberin (S.A.V) sefkatinden, dunyanin faniliginden bahsetti.

O konustukca Peygamberin (S.A.V)uzuntusu dagildi, yuzune bir tebessum geldi, ferahladi.

Rabbine sukretti

Yil 2008

Peygamber (S.A.V)ummetinden Mehmet Bey'in isyerinde cani sıkılmisti. Yeni aldigi Opel marka arabasiyla evinin onune geldiginde park yerinin dolu oldugunu gordu. Cani bir daha sIkildi. Arabayi kaldirimin kenarina park ederken soyleniyordu. Onuncu kattaki dairesine cikarken asansor de cok agir isliyordu. Sonra kapiyi caldi. Sicak bir tebessumle hanimi acti kapiyi. Yemek hazirliyordu. O da ne yine cocuklar ayakkabilarini evin kapisinda birakmislar, dolaba almamislardi. "Nerede bu cocuklar?" diye sordu hanimina. Daha sonra da icerideki cocuklarini cagirip bir guzel fircaladi. Zaten her zaman boyle yapip ayakkabilarini disarida birakiyorlardi. Etraf da hirsiz kayniyordu ve Mehmet Bey o ayakkabilara bir suru para saymisti. Mehmet Bey iceriye girince "kurt gibi acim dedi. Sofrayi hemen hazirla da yiyelim:"

"Ben sofrayi hazirliyorum, on bes dakikaya kadar yemek de piser" dedi hanimi. Mehmet Bey kizginlikla bakti hanimina: " Ben butun gun is yerinde bir suru seyle ugrasiyorum, kac tane adamin derdini cekiyorum, sen bir turlu ben gelmeden su yemegi yetistiremiyorsun" dedi. O lavaboda ellerini yikayip ustunu degisinceye kadar hanimi yemegi yetistirememesi hakkinda pek cok mazeret siraladi. Yemegi biraz da bu fircalar yuzunden kos kos yediler. Sadece cocuklar aralarinda bir iki atisti. Bu cesit cesit yiyeceklerin bulundugu sofrada pek istahlari da kalmamisti. Alelacele televizyonun basina oturdu Peygamber ummetinden Mehmet Bey. Zira ekonomi yine kotu gidiyordu. Borsadaki kucuk yatirimi yuzde otuz deger kaybetmisti. Doviz cikiyordu. Nasil da ekonomideki bahar havasina aldanip dovizdeki parasini borsaya yatirmisti? Isyerinde durmadan borsayi oven arkadasini hatirladi kizginlikla. Neyse ki basbakan her seyin kontrol altinda oldugunu soyluyordu. Mutfakta isini bitiren hanimi elinde cay

tepsisi ile odaya geldi. Cocuklar ders calismaya gittiler. Hanimi az onceki olumsuz havayi dagitmaliydi. Cay icerken biraz havadan sudan bahsetti. Mehmet Bey'in bir kulagi televizyondaydi, bir kulagi haniminda. (Nasil oluyorsa!) Hanimi birkac defa "beni dinliyor musun" diye sordu. "tabi tabi dedi Mehmet Bey, istersen son soyledigini tekrar edebilirim" Biraz sonra yemegin verdigi rehavetle Mehmet Bey iyice uzandi. Televizyonla

hanimi arasinda gidip gidip gelmekten de iyice bikmisti. Onun gevsedigini fark eden hanimi kafasindaki bambayi patlatti:

- Biliyor musun x sirketi buzdolabini, camasir ve bulasik makinesini ayda yuz liraya veriyormus.

- Iyi bizde bunlarin ucu de var.

- Olur mu, bak karsidaki Selda Hanimlar ucunu de degistirdiler. Her seyleri yep yeni oldu. Bizim bulasIk makinasi oldu olecek. Buzdolabi da artik yetmiyor. Cocuklar buyudu. Camasir makinesi da cok enerji yakiyor. Soyle A sinifi bir sey alalim da elektrikten tasarruf edelim. Bunlari da veririz bir fakire, sevap isleriz. Bak zaten .Mehmet Bey'in kafasi karincalasmaya baslamisti. Artik iki kulagi ile hanimini ve televizyonu takip edemez olmustu. Oysa her ikisi de mutemadiyenkonusuyor ve bir seyler anlatiyordu. Kendi kendine soylendi

- Sus be Ayse ya! Sus da biraz icimiz rahatlasin. Ne bu boyle her gun dir dir dir "

Tabii ki bu sozu Ayse Hanim duymadi.

O konusmasina devam ediyordu.

Bu cumleyi 1400 kusur sene once hanimina "Konus ey Ayse!" diyen Peygamber'i duyan melekler isitti.

Sonra da yuzyillar once hanimina

"Konus ey Ayse icimiz ferahlasin, diyen bir Peygamberin (S.A.V)ummetinin bugun nasil olup da, sus ey Ayse, sus da biraz icimiz acilsin"

noktasina geldiklerine sasirip durdular.

Ne erkekler Peygamberimiz (s.a.v) gibiler...

Ne de kadinlar Hz. Ayse gibiler...

NE ACI DEGIL MI?

www.yeniresim.com_-_Kalp_Resimleri_-.jpg

H Çevrimdışı

HiLaFeTiNaSKeRi

Üye
İslam-TR Üyesi
CEzakallahu chayran, evet malesef cok aci.. :üzgünüm
günümüzün insanlari Islami bilmedikleri icin, tek calismak ve para kazanmakla mesgul olduklari icin, haliyle evin halide böyle oluyor malesef.. Rabbim bize, rizasi dogrultusunda Islami yasamayi, dogru yolda yürümeyi nasib eylesin insAllah. Amin

Allah'in selami Islami Allah'in istedigi ölcüde yasamaya caba gösterenlere olsun...

Üst Ana Sayfa Alt