Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Konya Saldırısı Ve Irkçılık Sorunu

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...
Şanı azim olan, her şeye ve herkese gücü yeten, bizi İslam dininde kardeş kılan, biz birbirimize düşman iken kalplerimizi birleştiren, dili ve kavmi farketmeksizin kafirleride bize düşman kılarak vaadinin hak olduğunu gösteren, alemlerin rabbi olan Allah'a hamdolsun.
Salat ve Selam onun şanlı peygamberi, bizim gözümüzün nuruna hidayet güneşimiz, komutanımız, sevgilimize, bizim ve tüm kainatın efendisi olan; Milliyetçiliği ayakları altına alan, bize hepimizin Adem'den, Ademin'de(A.S) topraktan olduğunu öğreten Muhammed Mustafa'ya; tertemiz ailesine ve her kavimden olan cesur ashabına olsun.
Konyadaki Kürt aileye yönelik yapılan ırkçı saldırı şu an sosyal medyanın gündeminde, ben ise herşeyden evvel bir Müslüman olarak mesele hakkındaki kanaatlerimi İslam'ın ve Müslümanların menfaati için paylaşmak istiyorum.

Konya yaklaşık üçte biri Kürt olan bir ildir, bende bir Konyalıyım ve memleketim insanını tanırım. 2 Milyonluk bir şehirden her cins adam elbetteki çıkar ama genel olarak Konya'da yapılan bu saldırının bir neonazi eylemi olduğunu düşünmüyorum.
Şayet eylemin mağduru olan aile -mesela- Alevi bir aile olsaydı bu konudaki kanaatim farklı olabilirdi, o zaman yüksek ihtimal bu saldırıyı gerçekten Konyalılar yapmış diyebilirdim. Ama bu şekilde bir etnik temelli eylem yapma potansiyeli hiç yok denemez ama düşük bir şehirdir Konya.
Konya 2 milyonluk bir şehirdir, her cinsten adam bulunabilir. Eğer bu gerçekten iddia edildiği gibi bir ırkçı saldırı ise bunun faili ya iktidar ortağı partinin köpeklik ocakları yada İYİ günde kötü günde ortaklığı kurulan ittifakın iki büyük üyesinden birine yakın isimlerdir, bunların dışında türedi bir neo nazi örgütüde olabilir, bu ihtimalide değerlendirmek lazım.

Ama kanaatimce olay üç beş tane faşist it kopuk işi değil, bu işin arkasında daha derin bir akıl ve daha kirli eller var, işin ocunun bir Türk-Kürt meselesine getirilmesi amaçlanmakta, ülkede şu anki ekonomik kriz ve pandemi sorununa birde etnik çatışma eklenmek istenmektedir.
Hayır, asla iktidarı savunmuyorum, hatta savunmak bir tarafa olayın arka planının açıklanmaması durumunda bu tezgaha birinci hizmeti onlar yapmış olacaklar. Ve bunu yapacaklarından nedense fazlasıyla eminim!
Bununda kendilerine siyasal bir takım çıkarlar sağlayacağı muhakkak, neyse konuyu değiştirmeyelim.

Burada bize düşen ise dikkatli olmak ve aynı dine inanan, aynı peygamberin ümmeti olan, aynı kıbleye dönen bu iki kavmin arasına fitne ve nefret tohumları ekilmesine engel olmaktır. Bu İslam kardeşliği için elzem ve olmassa olmaz bir şeydir, Müslüman kardeşine kavminden dolayı kin besleyemez!

Son olarak şunuda ekliyeyim: Bu saldırı bize cahiliyetnin karanlığını ve rejimin zulmüne bir kez daha göstermiştir. İnsanları birbirine düşman eden bu batıl rejim ve zihinlerdeki cahiliye kazınmadan bu sorun her ne kadar kısık ateştede olsa devam edecektir
Vesselam!

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçek sebebini Allah bilir ama annem az önce bu haberi okudu şaşırdık üzüldük. Irkçı saldırıymış dedim bu mesajı okuduğumda ama annem kan davası benzeri bir şeymiş önceden de çatışmışlar belediye başkanı da açıklama yapmış dedi. Her ne olursa olsun kimsenin bunu provakasyon olarak kullanmasına müsade etmemek gerek. Şu can ataklının yangınlar hakkında söylediklerinden sonra yani herşey olabilir resmen ülke üzerine oyun oynanıyor (her zamanki gibi) ama şimdi karadenizden doğalgaz çıkmasıyla bu gergin ortamların artmasının aynı döneme gelmesi tesadüf olmayabilir. Ne zaman bi ülke enerjide bağımsız hale gelecek illa bi darbe vb tezgah kurulur zaten batılı lanetler tarafından.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçek sebebini Allah bilir ama annem az önce bu haberi okudu şaşırdık üzüldük. Irkçı saldırıymış dedim bu mesajı okuduğumda ama annem kan davası benzeri bir şeymiş önceden de çatışmışlar belediye başkanı da açıklama yapmış dedi. Her ne olursa olsun kimsenin bunu provakasyon olarak kullanmasına müsade etmemek gerek. Şu can ataklının yangınlar hakkında söylediklerinden sonra yani herşey olabilir resmen ülke üzerine oyun oynanıyor (her zamanki gibi) ama şimdi karadenizden doğalgaz çıkmasıyla bu gergin ortamların artmasının aynı döneme gelmesi tesadüf olmayabilir. Ne zaman bi ülke enerjide bağımsız hale gelecek illa bi darbe vb tezgah kurulur zaten batılı lanetler tarafından.

Ben bu işin batılı asli kafirlerin değil, yerel şer odaklarının işi olduğuna inanıyorum.
Karadenizdeki doğalgaz ile pek alakalı olduğunuda düşünmüyorum, dediğim gibi bu işin arkasında yerel şer odaklarının olduğuna inanıyorum.
Allahu Alem

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Bende bu konuda ve yangın konusunda tamamen siyasi bir çıkarın gozetildigini zannediyorum hem yangınlar hemde bu katliam haberinin belirli çıkar odaklarının ve siyasilerin işine geldiği açıktır.

Nitekim Rabbimiz ayeti kerime de şöyle buyuruyor.

Hâkimiyeti ele aldığında ise ülkede bozgunculuk çıkarıp ürünleri ve nesilleri yok etmeye çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.

(Bakara-208)

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Lise zamanımda küfür ettiği için metin diye bir çocuğu sopalamıştım, müdür odasında "kürt olduğumuz için bizi dövüyorlar" gibi saçma sapan bir cümle kullanmıştı. Bir kürt çocuk sevdiği kızı istiyor ve ailesi vermeyince "kürt olduğumuz için vermiyorlar" diyordu. Ailesi kızı ondan önce isteyen bir çok kişiye de vermemiş. Bu tür şeyler o kadar çok yaşandı ki bir ara çok fazla mizahı yapıldı. Türkiye'nin her yerinde her ırktan insan çeşitli sebeplerden şiddet görüyor.

Ayrıca funker, reddit gibi yerlerde pkk videolarını görüyoruz. Müslüman kanı akıtan bu insanlar gayet kürt yani. Bu ülkede kürdün yaptığı ayıp bile ermenilere yamanıyor. Kürtler aslında çok iyide pkk ermenidir gibisinden yani. Kürtlere uygulanan pozitif ayrımcılık artık mide bulandırıyor. Ölenlerin geride kalanları var, bu tür polemiklerle onlara da travmalar yaşatılıyor. Mahşer gününün tek sahibi Allah'tır. O en doğrusunu bilir.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Lise zamanımda küfür ettiği için metin diye bir çocuğu sopalamıştım, müdür odasında "kürt olduğumuz için bizi dövüyorlar" gibi saçma sapan bir cümle kullanmıştı. Bir kürt çocuk sevdiği kızı istiyor ve ailesi vermeyince "kürt olduğumuz için vermiyorlar" diyordu. Ailesi kızı ondan önce isteyen bir çok kişiye de vermemiş. Bu tür şeyler o kadar çok yaşandı ki bir ara çok fazla mizahı yapıldı. Türkiye'nin her yerinde her ırktan insan çeşitli sebeplerden şiddet görüyor.

Ayrıca funker, reddit gibi yerlerde pkk videolarını görüyoruz. Müslüman kanı akıtan bu insanlar gayet kürt yani. Bu ülkede kürdün yaptığı ayıp bile ermenilere yamanıyor. Kürtler aslında çok iyide pkk ermenidir gibisinden yani. Kürtlere uygulanan pozitif ayrımcılık artık mide bulandırıyor. Ölenlerin geride kalanları var, bu tür polemiklerle onlara da travmalar yaşatılıyor. Mahşer gününün tek sahibi Allah'tır. O en doğrusunu bilir.

Kürtlerin "Biz Kürdüz onun için..." muhabbetini abartanları oluyor, doğrudur. Bir sefer burda bir kavga çıkmıştı, bende "Beni tutanın anasını avradını..." deyince banada "Konyalı, Kürtlere küfür atıyor" demişlerdi :D
Ancak Kürtlere pozitif ayrımcılık falan uygulandığı yok, PKK'nin Ermeniliğe nisbet edilmek istenmesinin sebebi Kürtlerin PKK'ye yönelmesinin önünü almak.
Öte yandan TC güçlerinin bölgede yaptığı zulümlerde çok gizli şeyler değil, iki taraftanda zalimler pek tabi çıkmıştır, önemli olan hlkların genel durumudur

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Kürtlerin "Biz Kürdüz onun için..." muhabbetini abartanları oluyor, doğrudur. Bir sefer burda bir kavga çıkmıştı, bende "Beni tutanın anasını avradını..." deyince banada "Konyalı, Kürtlere küfür atıyor" demişlerdi :D
Ancak Kürtlere pozitif ayrımcılık falan uygulandığı yok, PKK'nin Ermeniliğe nisbet edilmek istenmesinin sebebi Kürtlerin PKK'ye yönelmesinin önünü almak.
Öte yandan TC güçlerinin bölgede yaptığı zulümlerde çok gizli şeyler değil, iki taraftanda zalimler pek tabi çıkmıştır, önemli olan hlkların genel durumudur
Tsk içindeki zalim zümreden çekmeyen kalmadı. Kürtlerde bundan nasibini aldı. Onlardan en çok etkilenem Müslümanlardı. Babannem, Artvin’de köyde Kur’an okumayı öğretirken nöbet tutan olurmuş. Jandarma kontrole geldiğinde nöbetçi ıslık çalarmış ve Kur’an’lar saklanıp nakışlar çıkarılırmış dikiş kursu süsü verilirmiş. Demem o ki bu zulüm herkese dokundu. Ülkede asayişin yerlebir olduğu zamanlarda Bulgaristan’dan silah getirip kürtlerin eline tutuşturup Müslüman Türk halkının kanı akıtıldı. Derine inersek anlatacak çok şey çıkar.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tsk içindeki zalim zümreden çekmeyen kalmadı. Kürtlerde bundan nasibini aldı. Onlardan en çok etkilenem Müslümanlardı. Babannem, Artvin’de köyde Kur’an okumayı öğretirken nöbet tutan olurmuş. Jandarma kontrole geldiğinde nöbetçi ıslık çalarmış ve Kur’an’lar saklanıp nakışlar çıkarılırmış dikiş kursu süsü verilirmiş. Demem o ki bu zulüm herkese dokundu. Ülkede asayişin yerlebir olduğu zamanlarda Bulgaristan’dan silah getirip kürtlerin eline tutuşturup Müslüman Türk halkının kanı akıtıldı. Derine inersek anlatacak çok şey çıkar.

Bölgede 90'lı yıllarda özellikle -hatta yakın zamndaki çatışmalarda- bölge halkı askerden çekti. Türkleri o dönemlerde askerden bu denli bir baskı asla görmedi, buradan anlatırsam uzun gider.
Diyarbakır cezaevi olayları, Kürtçenin yasaklanması vs diye listeyi uzatabiliriz
İki taraftanda birbirine zulmeden illaki olmuştur, kendine muvahhid ve Müslüman diyen bizlerin en azından bu tarz ayrışmalardan uzak durması gerekir. PKK tarafından öldürülen sivillerin ezici çoğunluğunun Müslüman Türk değil Müslüman Kürt olduğunu unutmamak gerekir.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu azınlık psikolojisi olabilir. Bana da yapılan her şey başörtüm yüzünden yapılıyor gibi gelir misal.

T Çevrimdışı

toprakmisali

Üye
İslam-TR Üyesi
İşin içinde çok psilik şeyler var. Bu aile de hırsızlık, esrar ve çok kötü işler yapıoyrmuş deniliyor....

Üst Ana Sayfa Alt