Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Köpeğin Gezdiği Yerde Namaz Kılmak Caiz midir?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Bazen dışarıda olduğum ve yakında camiinin bulunup bulunmadığını bilmediğim için namazımı dışarıda kılıyorum, sokaklarda köpeğin gezmesi muhtemeldir, ''yeryüzü bana mescid ve temiz kılındı'' hadisine dayanarak ve peygamber döneminde de insanlar taşta, toprakta, çamurda namaz kıldığı için, alternatifin de olmaması nedeniyle bu konuda kolaylık olduğunu düşünmüştüm, bu gibi yerlerde seccadesiz namaz geçersiz olur mu yoksa ağır necaset görülmediği sürece namaz geçerli hükmünde midir? (Yurtdışında yaşıyorum)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim meskun mahalde yani insanların yerleşik olarak yaşadığı kent düzeni ve şehir içlerinde seccadesiz, ayakkabılarla vs. namaz kılmak doğru değildir. İnsan ve evcil- yabani hayvan necasetlerinin bulunmasının kuvvetle ihtimal olduğu bölgelerdir buralar. Fakat şehirden, insanlardan uzak, arazide, ormanda, dağda vs kılınabilir.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim meskun mahalde yani insanların yerleşik olarak yaşadığı kent düzeni ve şehir içlerinde seccadesiz, ayakkabılarla vs. namaz kılmak doğru değildir. İnsan ve evcil- yabani hayvan necasetlerinin bulunmasının kuvvetle ihtimal olduğu bölgelerdir buralar. Fakat şehirden, insanlardan uzak, arazide, ormanda, dağda vs kılınabilir.

Allah razı olsun hocam, bir daha yanımda seccade bulundurmaya dikkat edeceğim. Hocam yani doğru değildir derken namaz batıl olabilir anlamında mı söylediniz yoksa hoş karşılanmamakla birlikte geçerlidir anlamında mı? Ben bunu videolarda bazen görüyordum bir grup müslüman cemaat oluşturup yolda seccadesiz ve ayakkabılarla namaz kılıyorlardı.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Necaseti ğaliza olma ihtimali munkun olabilecek yerlerde namazı ihtimale veya riske sokmamak gerekir.
Temiz olduğuna kuvvetli delil, zannın olan yerlerde kılınmalı.
Kanalizasyon , köpek vs pislikleri, sanayi artıkları olabilecek yerlerde ayakkabı ile veya ayakkabısız toprak üzerinde kılmaktan sakınılmalı.

Üst Ana Sayfa Alt