Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Korsan Yayın - İslami Eserlerde Kul Hakkı Olmaz

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Kardeşim öncelikle hoşgeldin önce selam verseydin keşke

Tamamen meseleyi yanlış anlayıp bu anlayışın üzerine tutarsız yorumlar yapmışsın..Burada Kimse satılan bir eserin değerini vermeyip hırsızlığı savunmadı bu senin kuruntun, Yazıda dikkat edersen zaten telif hakkı iddiaları boştur deniyor yani paylaşılmasında bir sorun yoktur fakat sen olayı; İslam'a ait olan bir kitabı, satılıyor olsa dahi karşılığını vermeden alabiliriz şekline çevirmişsin.
Satılan yazılımlar da aynı şekilde eğer islama aitse içerik her şekilde paylaşabilirsin kişi programı satın aldıktan sonra kendi malı hakkında hükmetme hakkına sahiptir.Yani kişinin islami eserlerse te'lif hakkı yoktur,Fakat islami olmayan herhangi bir kitapta veya yazılımda hak söz konusu olur

Diyanet itibar edilmemesi gereken, Tağuti yapılara arka çıkmak için kurulmuş Bel'am bir kurumdur Allah ve resulüne tabi olun bir kişi söyledi diye bu doğru olamaz İslam hakkında konuşuyorsan iddianı Kur'an ve sünnete dayandırmalısın diyanet bu gün sapıklıklarıyla meşhur! bu laik ve demokratik düzenin bir parçası krala fetva veren bir kurum!

Yani bu ülkede fetva veren bir kurum vs. var ise uymak zorundasın.

Öncelikle bu ülkenin islam ülkesi olması gerekir demokratik ve laik bir devletin dini şeytanın dini olabilir ancak ve böyle bir ülkenin hiç bir kurumuna boyun eğmemek grekekir.Size Tağut,Bel'am gibi kavramları iyi öğrenmemenizi öneririm bunlar islam düşmanlarının tahrif etiği en önemli kavramlardandır tevhidin gerçekleşmesi tağutun reddine bağlıdır...

https://www.islam-tr.org/konu/tagut-ve-tagutlardan-beri-olmak.37312/

https://www.islam-tr.org/konu/muvahhid-kitap.7215/

https://www.islam-tr.org/konu/alimlerin-tagut-hakkindaki-sozleri.10861/

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gidin o zaman, kitapçıları yağmalayın. Kuranı Kerim piyasada 30TL felan. Basılması için kağıt satın alınması lazım, mürekkebi, işçiliği vs... Burada bir emek sarfediliyor, masraf yapılıyor. Sizde hadisleri ayetleri kendinize göre yorun. Ben gittim Kuran'ın kapağını ahşaptan yaptırttım oyma işçiliği vs. 500 tl sırf kapak tuttu, 1000tl ye satıyorum dedim, uğraştım emek verdim, Diyanet bedava Kuran dağıtıyor ordanda alabilirsin, forumlarda paylaşılıyor internette her bilgi mevcut, ben bu iş için özel emek harcadım, bu hizmeti farklı şekilde sunuyorum, İSTEYEN ALSIN PARASI BUDUR, İSTEMEYEN DİYANETİN BEDAVA DAĞITTIĞINDAN ALIR İNTERNETTEN ARAŞTIRIR.
BU DÜPEDÜZ KUL HAKKIDIR. Burada satılan Allah'ın ayetleri vs değildir, sunum şekli satılmaktadır,

Kardeşim aha php dreamweaver sql photoshop illustrator flash orda duruyo yıllarını ver emek harca okul oku masraf yap, yaz kodlarını yap tasarımını bedavaya dağıt sende. Ne kadar beleşçisiniz ya, utanma yokmu, hırsızlıktır bu, mantık yokmu sizde beyin yokmu? Adam yıllarını vermiş Murşid programını yazmış hazırlamış, oradaki bilgiler yenimi? git camiye ihtiyacın varsa öğren hocadan. Ayıp

"Bu sorumluluk ise söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. İslam, emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kur’an-ı Kerim’de 'İnsan için ancak çalıştığı vardır' (Necm, 53/39) buyurulur. Hz. Peygamber de (sas) emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde 'Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi' (Buhari, Büyu’, 15) buyurmuşlardır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, internet ortamına geçirilmiş olan her türlü içeriği ilgililerin izni olmadan indirip kullanmanın caiz olmadığına hükmetti.

Yani bu ülkede fetva veren bir kurum vs. var ise uymak zorundasın.

bu şekildeki üslubunla kimse seni ciddiye almaz.Burada ilmi bir konuya böyle cevap yazılmaz.Üstelik haksızsın.Biz burada hırsızlığı yağmacılığı savunmadık.Ama dini eserlerde kul hakkı olmaz.Satın alınmış bir dini eserin istenildiği gibi çoğaltıp dağıtma ve tebliğ yapma hakkı vardır.Eserin sunuluş biçimini satıyoruz diye bahane olmaz.sadece kapağını satsan içeriği olmasa kim alır?din üzerinden para kazanmak kadar iğrenç bir şey olamaz.Benim inancıma göre kuranı kerimin veya herhangi bir dini eserin,islami içeriği olan herhangi bir yayının parayla satılması iğrenç birşeydir.Bunu kesinlikle tasvip etmem ve sevmem.Sadece bu bile değil imamların para-maaş almasına bile karşıyım.Ayrıca diyanet işleri başkanlığı tağutun övücüsüdür.Ve destekçisidir.Onun uyduruk fetvasına uymak zorunda değiliz.

G Çevrimdışı

gülnisa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
s.a , siz insan emeğinden ve kul hakkından bahsederken , kullandığınız kırıcı ve itici cümleler yüzünden , haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz.

yoksa , normal durumda çok haklısınız,

“Emek” Kur’an’da yegane insani değerdir; “İnsan için emeğinden başkası yoktur.” (Necm; 39) der Kur’an.
Yeryüzünde bundan daha yüce, bundan daha büyük bir dava var mıdır?

Öte yandan “emek” kelimesi de eski Türkçe’de (7. yy) zahmet ve sıkıntı çekmek anlamına gelen “emgemek” sözcüğünden geliyor. Şu halde emek ve alın teri sözcükleri, koşturma sonucu terlemek, başkasından almamak için kendisi çalışmak, koşturmak, ter dökmek, bunun için zahmet ve sıkıntı çekmek, böylece kendi şahsiyetini oluşturmak manasında sa’y kelimesinin tam karşılığı olur.

Demek ki emek ve alın teri (s’ay) insan hayatının yegâne değeridir. Bunun dışındaki tüm “almalar” başkasına ait olanı “çalmalar” demek olur. Hiçbir emek sarf etmeden başkasının sırtından geçinenler, tek damla alın teri olmadığı halde hesapsız para kazananlar, çalanlar, çırpanlar, soyanlar… Bunların hepsi emek hırsızları olup, yaptıklarının hesabını vermeden varlık âleminden çekilemeyeceklerdir. Mezara girerek kendini unutturduğunu sananlar yanıldıklarını anladıklarında iş işten çoktan geçmiş olacaktır.

M Çevrimdışı

mrzyrt zyrt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslami eser olması ve aslına sadık kalınması şartıyla; Kitab, Kaset, Cd, Mp3 gibi dökümanları, Orininalı pahalı olduğu veya bulunamadığı vb. sebeblerden dolayı, satın alamayanların, Korsanlarını (yan sanayi) alabilirler (indirebilirler vs.) .

Bu yazı sizin, korsan satın almak indirmek HIRSIZLIKTIR. Müslümanları hırsızlığa teşvik ediyorsunuz ne üslubundan bahsediyorsunuz siz? Bir bilgisayar yazılımın telif hakkını geçin, usülsüz internetten bedava indirebilirsiniz demişsiniz, 30 tl'lik bir malın 29 TL'sini telif hakkı diyelim örneğin, geri kalan 1 TL işçilik, emek, maliyet. Yine haramdır, Kul hakkıdır.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bilenin bildiğini bilmeyene anlatması yükümlülüğüdür. Yani bundan mesüldür. Ha bunu sözle anlatmış . ha yazı yazmış.
Bundan sadece para kazanmak istemesi onun bu konudaki yanlışı olur. zAten dini konularda yazan kişilerin bunu ticari kaygı ile yazdıklarını ben düşünemiyorum.
Ayrıca mesela ben yoldaki işaretleri önce PDF den okudum. Ama sonra gittim2 tane aldım. Eserin kıymetini idrakinde olan imkanı olunca verir. imkanım olsa 100 lercesini alıp hediye etmek isterim hatta.

Şimdi vitrinde yatan okunmayan kitaplar mı daha güzel, okunup da tavsiye edilenler mi?

Merak etmeyin. kimse diğerinin hakkını çalmak peşinde değil.

Kütüphanelerden de insanlar kitap okuyorlar. O da aynı şekilde bedelsiz okunabiliyor. ?

M Çevrimdışı

mrzyrt zyrt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bu şekildeki üslubunla kimse seni ciddiye almaz.Burada ilmi bir konuya böyle cevap yazılmaz.Üstelik haksızsın.Biz burada hırsızlığı yağmacılığı savunmadık.Ama dini eserlerde kul hakkı olmaz.Satın alınmış bir dini eserin istenildiği gibi çoğaltıp dağıtma ve tebliğ yapma hakkı vardır.Eserin sunuluş biçimini satıyoruz diye bahane olmaz.sadece kapağını satsan içeriği olmasa kim alır?din üzerinden para kazanmak kadar iğrenç bir şey olamaz.Benim inancıma göre kuranı kerimin veya herhangi bir dini eserin,islami içeriği olan herhangi bir yayının parayla satılması iğrenç birşeydir.Bunu kesinlikle tasvip etmem ve sevmem.Sadece bu bile değil imamların para-maaş almasına bile karşıyım.Ayrıca diyanet işleri başkanlığı tağutun övücüsüdür.Ve destekçisidir.Onun uyduruk fetvasına uymak zorunda değiliz.

Ben kitap, program bastırıyorum yaptırıyorum, sen beni tanımıyorsun bilmiyorsun, elde edilen gelirin hepsini Kuran kursu yaptırtmada, daha yeni eserlerin araştırılması için çalışmalara, afrikadaki müslüman ülkelere gıda yardımında, müslüman okuyamayan maddi desteğe ihtiyacı için öğrenciler için harcıyorum desem, SEN KİTABIN KORSANINI ALARAK YETİM HAKKIDA YEMİŞ OLMUYORMUSUN? Cevap verirmisin?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben kitap, program bastırıyorum yaptırıyorum, sen beni tanımıyorsun bilmiyorsun, elde edilen gelirin hepsini Kuran kursu yaptırtmada, daha yeni eserlerin araştırılması için çalışmalara, afrikadaki müslüman ülkelere gıda yardımında, müslüman okuyamayan maddi desteğe ihtiyacı için öğrenciler için harcıyorum desem, SEN KİTABIN KORSANINI ALARAK YETİM HAKKIDA YEMİŞ OLMUYORMUSUN? Cevap verirmisin?
neyin kaygısını duyuyorsun madem öyle.
Ha orda birine yardım etmişsin. Ha burda biri faydalanmış?
Bakış açınız ilginç.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kimmis bu hayir sever? Merak ettim.Art bi niyetim yok bu soruda.

Bazi kitap evleride kitaplarin fiyatlarini yuksek tutarak fakir olup cahillerin hakkina girmiyor mu ustad...

M Çevrimdışı

mrzyrt zyrt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
neyin kaygısını duyuyorsun madem öyle.
Ha orda birine yardım etmişsin. Ha burda biri faydalanmış?
Bakış açınız ilginç.

Açınızı biraz genişletin, Zaten ben bir bilgisayar programı ile internette google ile araştırmalar sonucu kolayca varılabilecek bilgilerden bir derleme yaparak bir program hazırladım, bu bilgiler yeni değil derledim sundum, arkadaş onu para ile alsa İlahiyat fakültesi öğrencisine burs gidecek, Afrikada kurban kesilecek dağıtılacak, ama arkadaş burada onu bedavaya alarak afrikadaki kurbanın, öğrencinin yemek yol kitap parasını yiyecek, bide bu açıdan bak.

Birde biri demiş ki imamlar para almasın. Git kardeşim para almadan Nişantaşında Kadıköyde Ankara çankayada imamlık yap, nasıl yaşayacaksın merak ediyorum, nerde yaşayacaksın, ?? azcık akıl mantık Allah aşkına

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cami imamlarin ucreti olarak imam serahsi olmasi lazimdi bunu caiz gormuyordu.Ama caminin temizligi tamirati gibi islerle ugrasiyorsa o zaman bazi alimler caiz gormuslerdir.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Açınızı biraz genişletin, Zaten ben bir bilgisayar programı ile internette google ile araştırmalar sonucu kolayca varılabilecek bilgilerden bir derleme yaparak bir program hazırladım, bu bilgiler yeni değil derledim sundum, arkadaş onu para ile alsa İlahiyat fakültesi öğrencisine burs gidecek, Afrikada kurban kesilecek dağıtılacak, ama arkadaş burada onu bedavaya alarak afrikadaki kurbanın, öğrencinin yemek yol kitap parasını yiyecek, bide bu açıdan bak.

Birde biri demiş ki imamlar para almasın. Git kardeşim para almadan Nişantaşında Kadıköyde Ankara çankayada imamlık yap, nasıl yaşayacaksın merak ediyorum, nerde yaşayacaksın, ?? azcık akıl mantık Allah aşkına
İslamı da materyalist yaptınız ya. Diyecek laf bırakmıyorsunuz insana.

benim ciddi miktarda borcum var. ( gerçektir) Borcuma yardım edermisiniz . madem para toplayıp ihtiyacı olana yardım ediyorsunuz.

Şu anda kendi kendini tekfir etmiş durumdasın kardeş.
yaw sayenizde dedektifçilik oynuyoruz.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bizim halk Camide ki imam kavramini,4 yil ilahiyat bitiren,seriat ilmine vakif olup...yanlizca diyanetin maasla atatigi kisi olarak algiliyor.Halbuki cami imamlarinin cogu farz,vacib...nedir bilmez.Kafalarina gore ictihat edip millete fetva verenleri cok.Nasil olsa onlar diyanetin imami.
Bu arada ankara nisantasindaki imam hadis,siyer,fikih usul dersleri veriyor mu namazdan sonra bos zamanlarinda...yoksa namazi kilar kilmaz evinemi gidiyor...
Turkiyede evine giden cokta.Almis oldugu maasi da hak etmiyorlar gibime geliyorlar.Normal bir memurun calisma vakti 8 saattir Bir imamin bir namaz vaktine ayirdigi zaman diliimi 45 dk olsun bunu 5le carparsak 5 saati bulmaz.Demek oluyor ki 3 saat hakki geciyor millete sonucta millet vergi veriyor.Her imamda cecenistan,afrika...daki muslumanlara yardim etmedigine gore bu 3 saat haram mi oluyor?
Neyse fazla kafa yormuyayim...

M Çevrimdışı

mrzyrt zyrt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mevlana Celaleddin-i Rûmî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” der.

Ben diyeceğimi dedim, isteyen gider beleşe alır, isteyen o eserin arkasındaki emeği görür verir istenileni, tüm bilgiler internette var Gazali, Arabi, Mevlana, Kuranı Kerim, ve binlercesi telif haksız pdf doc formatlarında bedava var zaten, gidip inadına emek verileni, kul hakkı olmaz der almazsınız. Ben giderim bu iş için photoshop illustrator flash bilen dinsiz birini çalıştırırım, o adama bu işi yaptırabilmek için para vermem maaş ödemem gerekir, benim değil o adamın hakkını yersiniz olur biter.

Selametle

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mevlana Celaleddin-i Rûmî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” der.

Ben diyeceğimi dedim, isteyen gider beleşe alır, isteyen o eserin arkasındaki emeği görür verir istenileni, tüm bilgiler internette var Gazali, Arabi, Mevlana, Kuranı Kerim, ve binlercesi telif haksız pdf doc formatlarında bedava var zaten, gidip inadına emek verileni, kul hakkı olmaz der almazsınız. Ben giderim bu iş için photoshop illustrator flash bilen dinsiz birini çalıştırırım, o adama bu işi yaptırabilmek için para vermem maaş ödemem gerekir, benim değil o adamın hakkını yersiniz olur biter.

Selametle
Zaten ben bir bilgisayar programı ile internette google ile araştırmalar sonucu kolayca varılabilecek bilgilerden bir derleme yaparak bir program hazırladım, bu bilgiler yeni değil derledim sundum,

cevap vermeden mi ??

M Çevrimdışı

mrzyrt zyrt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslamı da materyalist yaptınız ya. Diyecek laf bırakmıyorsunuz insana.

benim ciddi miktarda borcum var. ( gerçektir) Borcuma yardım edermisiniz . madem para toplayıp ihtiyacı olana yardım ediyorsunuz.

Şu anda kendi kendini tekfir etmiş durumdasın kardeş.
yaw sayenizde dedektifçilik oynuyoruz.

Süpersin Sharlock . Şu an tüm dini yazarların, mürşid vs gibi program hazırlayanlara Haşa vahiy ile yeni bilgiler geliyor, onlar sunuluyor. Bravo ayakta selamlıyorum seni

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Süpersin Sharlock . Şu an tüm dini yazarların, mürşid vs gibi program hazırlayanlara Haşa vahiy ile yeni bilgiler geliyor, onlar sunuluyor. Bravo ayakta selamlıyorum seni
yazık sana. git yat.

M Çevrimdışı

mrzyrt zyrt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ç
Zaten ben bir bilgisayar programı ile internette google ile araştırmalar sonucu kolayca varılabilecek bilgilerden bir derleme yaparak bir program hazırladım, bu bilgiler yeni değil derledim sundum,
cevap vermeden mi ??

Çok pis köşeye sıkıştırdın beni, örnek vereyim Mursid programının içindeki herhangi bir bilgi göster bana google'de olmasın,

yazık sana. git yat.

dur ya konuşuyoruz niye yatayım, mükemmel tespitlerin var adamı köşeye sıkıştırıp öldürücü darbeler vuruyorsun

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ç

Çok pis köşeye sıkıştırdın beni, örnek vereyim Mursid programının içindeki herhangi bir bilgi göster bana google'de olmasın,

Mürşidi bilmem. Emeğinin karşılığını nasıl alıyor.
Başka örnekten gidelim. Mürşidde olmayan bir kitabı googledan arayıp bullup okumak günah mı oluyo? kul hakkı mı oluyor şimdi

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ç

dur ya konuşuyoruz niye yatayım, mükemmel tespitlerin var adamı köşeye sıkıştırıp öldürücü darbeler vuruyorsun
Ben iki soru sordum ustad bi cevap verseniz sevinirim

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bizim halk Camide ki imam kavramini,4 yil ilahiyat bitiren,seriat ilmine vakif olup...yanlizca diyanetin maasla atatigi kisi olarak algiliyor.Halbuki cami imamlarinin cogu farz,vacib...nedir bilmez.Kafalarina gore ictihat edip millete fetva verenleri cok.Nasil olsa onlar diyanetin imami.
Bu arada ankara nisantasindaki imam hadis,siyer,fikih usul dersleri veriyor mu namazdan sonra bos zamanlarinda...yoksa namazi kilar kilmaz evinemi gidiyor...
Turkiyede evine giden cokta.Almis oldugu maasi da hak etmiyorlar gibime geliyorlar.Normal bir memurun calisma vakti 8 saattir Bir imamin bir namaz vaktine ayirdigi zaman diliimi 45 dk olsun bunu 5le carparsak 5 saati bulmaz.Demek oluyor ki 3 saat hakki geciyor millete sonucta millet vergi veriyor.Her imamda cecenistan,afrika...daki muslumanlara yardim etmedigine gore bu 3 saat haram mi oluyor?
Neyse fazla kafa yormuyayim...
Bi imam hikayesi anlatayım
Hikaye dedim. Çünki başka birinden dinledim.

Bi imamla birlikte başka bir şehre seyahate gitmişler. Ezan okunmuş. Bizimki imama ezan okundu. hadi şu camiye girelim demiş.
İmamdan cevap:
"Ben bugün izindeyim"

Üst Ana Sayfa Alt