Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Korunmak Isteyen Var Mı?

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
KORUNMAK İSTEYEN VAR MI?

'.. Allah'ı koru ki Allah'ta seni korusun. Allah'ı koru ki Onu önünde bulasın.' ( imam Ahmed, Tirmizî )

Allahı korumak; Onun hadlerini, haklarını, emir ve yasaklarını muhafaza etmektir. Bu muhafaza da Allah'ın emirlerini yerine getirmek, yasaklarından kaçınmak ile gerçekleşir.

Ey müminler bilin ki, cennetin yolu Allahın hududlarını korumaktan geçer.. Allahın hududlarını koruyan kimse ise takva ehlindendir. Takva ise günahlardan sakınmak demektir.

'... Azık temin ediniz. Azığın en hayırlısı takvadır. Ey akıl sahipleri benden korunun.' (Bakara /194)

'Onlar tevbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rüku edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allahın hududlarını (sınırlarını) koruyanlardir. işte o müminleri müjdele' (Tevbe /112)

' İşte size vaad edilen cennet! Ki o daima Allah'a yönelen, (onun buyruklarını) koruyan, görmeden Rahmân'a saygı gösteren ve Allah'a yönelmiş bir kalp ile gelenlerin mükafatıdır.' (Kaf/32-33)
Ayette geçen 'koruyan' ifadesi; 'Allah'in emirlerini yerine getiren ve sürekli ona yönelerek kendini günahlardan koruyan kimse' şeklinde tefsir edilmiştir.

Kim Allahın hududunu korur ve haklarına riayet ederse Allah da onu korur. Allahın hududlarını koruyanları Allah, hem bu dünyada hemde şahidlerin şahidlik edeceği o büyük günde yardım edip koruyacaktır. Allah swt şöyle buyurur:

' Şüphesiz ki peygamberlerimize ve müminlere hem bu dünyada hemde şahidlerin şahidlik edeceği günde yardım edeceğiz. ' (Mümin /51)

Allahın dünyevi meselelerde kullarını koruması demek; Onun sıhhatini, kuvvetini, aklını ve malını korumasıdır. Seleften bazıları şöyle der;
' Kim Kur'anı hıfz eder ve onunla amel ederse Allah'ta onun aklını korur.' Buna şu ayeti delil getirirler;

' Sonra da onu aşağıların en aşağısına çevirdik. Fakat iman edip salih amel işleyenler için eksilmeyen devamlı bir ecir vardır.' (Tin/5-6)

Et-Taberî 100 yaşını geçtiği halde gücü ve aklı yerindeydi. Hatta bir gün büyük bir gemiden yere atladı. Onu görenler şaşırdı. O bu durumu hissedince şöyle dedi; " Biz gençliğimizde vücudumunuzu ve organlarımızı Allah'a isyan etmekten koruduk, Allah da yaşlandığımızda onların gücünü korudu. "

Gençliğinde islami çalışmalarda mücadele vermiş nice kimselerin, ihtiyarladıklarında da aynı mücadeleyi ve hatta daha büyük bir mücadele verdiğini görmekteyiz. Basiretlerinin ve ferasetlerinin gençliğine oranla daha fazla olduğuna da çoğu zaman şahidlik edilmiştir. Hasan Basri şöyle der;
'Gençliğinde Allah'a hakkıyla ibadet edene, ihtiyarladığında Allah hikmet verir.'

Ey müslümanlar! Hikmet, basiret, feraset ve furkan isteyenler bilmelidirler ki, bunları elde etmek Allahın hududlarını korumaktan geçer ve bilinmesi gerekir ki, gençliğinde Allahın hududlarına riayet edenler, ihtiyarladıklarında ümmetin en basiretli ve ferasetli kişilerinden olacaklardır biiznillah.

Kişinin salih bir kimse olup Allahın hududlarını korumuş olması onun korumasını sağladığı gibi, çocuklarının ve torunlarının da korunmasını sağlar. Allah şöyle buyurur:

' Duvara gelince... şehirde yaşayan iki yetim çocuğa ait idi ve altında onlara ait bir hazine vardı. Onların babası salih bir kimse idi.. '(Kehf /82)

iki yetim çocuk, babalarının salih bir kimse olması sebebiyle Allah tarafından korunmuştur.

Said b. Museyyeb oğluna; 'Ey oğul! Senin Allah tarafından korunman için fazlaca namaz kıldım.' demiş ve ' Onların babası salih bir kimse idi.' âyetini okumuştur.

Ömer b. Abdulaziz şöyle der; Bir mümin vefat ettiği zaman Allaha onun çocuklarını hatta onların çocuklarını da korur.

Ey Allahın kulları bilin ki, Allahın kullarının dinini ve imanını koruması ise en değerli ve şerefli koruma şeklidir. Böyle kişi iman üzere ruhunu teslim eder.
Namazlarına devam eden her namazda Allah'tan doğru yol üzere olmayı ister.. O namazlarini koruduğu müddetçe doğru bir istikamet üzerinde olur. Nihayet ölüm gelir ve doğru bir yol uzerindeyken canını alır.
Allahın kullarının dinini korunmasının bir başka şeklide şöyledir. Kul yöneticilik, ticaret veya daha başka dünyalik işlere dalar gider. Ancak Allah kulunun hayrini diler, onu bu işlerinde başarısız kılar ve ahirete yonlemesini sağlar. İbn Mesud şöyle der.
' Kul ticaretten veya inşaat işinden birsey yapmaya azmeder hatta o iş kendisine kolay kılınır. Allah o kula nazar eder ve meleğe ' O kulumu bu işten uzaklastirin. eğer ona bu işi kolay kilarsam onu ateşe atarım.'der ve o iş kuldan uzaklastirilir . Ancak kul ' Filan kişi bana engel oldu veya filan kişi bana tuzak kurdu. ' der durur. Halbuki bu Allahın ikramindan başka birşey değildir.

Allah buyuruyor ki. . Kullarından oyleleri vardır, imanlarini ancak fakirlik düzeltir. Eğer onlara zenginlik verecek olursam onun imanınin bozulmasına sebeb olur. yine kullarim arasında öyle kimseler de vardır ki zenginlik onların imanlarini düzeltir. Eğer onu fakir kilarsam onun imanınin bozulmasına sebeb olur. Kullarimdan imanını ancak sağlığın duzelttigi kimseler vardır. Eğer onu hasta kilarsam onun imanınin bozulmasına sebeb olur. Kullarimdan imanıni ancak hastalığın duzelttigi kimseler de vardır. Eğer ona sağlık verirsem bu onu bozar. Kullarimdan bazılarıda ibadete kendini verip abid olmak ister. kendi nefsini beğenmesin diye ona engel olurum . Ben kullarının kalplerini en iyi bilir ve islerini düzene koyarım. Çünkü ben herseyi bilen ve haberdar olanım. '(ibni Ebî dünya, el'evliya, 1; Ebu nuaym, hilyetul evliya, 8/318-319)

Allahın hududlarını koruyanlar , koruduğunu farketmeseler bile korunduğunu unutmamalidirlar. Ey Allahın hududlarını korunmaya gayret eden kişi bunu bilmelisin!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
sübhanALLAH cazakALLAHul hayr

Üst Ana Sayfa Alt