Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kosgeb Girişimci Desteği ile İş Yeri Açmak Câiz mi?

K Çevrimdışı

KÜBRACAN

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.A, merhaba değerli arkadaşlar ben KOSGEB Girişimci Desteği ile yorgan dikim atölyesi kurmak istiyorum.

Bu konu hakkında bilgisi ve deneyi olan var mı ?

KOSGEB Girişimci Desteği alıp iş yeri kuranlar kimler ?

Bu desteği nasıl aldınız ?

Benim bu desteği almak için ne yapmam lazım ?

Ben bu desteği almak için geçen yıl bir yere başvurdum 789 tl ödeme yaptım fakat beni arayan var ne soran gitti o para dolandırıldım galiba çünkü arıyorum fakat kimse telefona bakmıyor.

Benden 790 tl alanlar meğer dolandırıcıymış dün haberlerde çıktı 2 ayda 2 milyon tl vurgun yapmışlar benim gibi insanları size kredi ve hibe desteği çıkaracağız diyip dolandırmışlar.
http://beyazgazete.com/video/webtv/...-1-milyon-829-lira-dolandirmislar-515804.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Kosgeb; Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur.

Devlet, vatandaşlarından esnaf olanları teşvik etmek kastıyla faizsiz olarak para veriyor ve belli bir süre sonunda verdiği paranın aynısını veya daha az miktarını geri alması bir nevî dindeki karz-ı hasen hükmünde olub câizdir.

Fakat devletin haram - helal hassasiyeti olmamakla beraber haram olan faizi yasal kılmış ise bu tür ilişkilerde muslumanların hassas davranmalıdır.

Bildiğimiz kadarıyla devlet, Kosgeb adı altında esnafa teşvik kredisi verirken her ne kadar verdiği paradan fazlasını istemese de komisyon ve dosya ücreti dışında ayrıca bir de hayat sigortasının bazı durumlarda şart koşulması mevcuddur. Eğer bu durum kat'i ise Câiz değildir. Bu bakımdan bu krediyi almak için illaki hayat sigortası şart koşuluyorsa o takdirde sakınılmalıdır.
Yine Kosgeb, vatandaşa teşvik kredisi verirken devlet (kamu) bankasından değil de özel bankadan para (kredi) çektirib, size ana parayı ödetiyor, fakat faizini kendisi (Kosgeb) ödüyorsa, böyle de olsa faize alet olunduğu için yine câiz değildir.

Kosgeb:

http://www.kosgeb.gov.tr/

Üst Ana Sayfa Alt