Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kozmetiklere Dikkat !!

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
image.jpeg
Kozmetik denilince akla hemen makyaj malzemeleri gelir. Oysa cilt, saç, sakal, diş, tırnak bakım ve temizliği için hazırlanan ürünler, kremler, losyonlar, şampuanlar, diş macunları, deterjanlar v.s. gibi kişisel bakım ve temizlik ürünlerinin hepsi kozmetik ürünüdür. Vasat bir kimse hergün en az birkaç kozmetik ürünü kullanmaktadır. Kozmetiklerin üretiminde kullanılan ham ve katkı maddelerinin uzun araştırmalar sonucu bugün ortaya çıkan tabloda astım, alerji, cilt döküntüleri ve cilt, meme, rahim ve yumurtalık kanseri riski oluşturduğu görülmüştür.

İşte uzmanların kozmetik ürünleri ile ilgili tespitleri;
Ingiliz uzmanlar makyaj malzemelerinin şampuan ve parfümlerin içindeki kimyasalların deriden kana geçip tüm hücrelere ulaştığını ve yıllar sonra kansere neden olduğunu belirtiyor.

ABD'de kozmetikler üzerinde çalışan bir Enstitü'nün 3000'e yakın kozmetikte kullanılan katkı maddelero üzerinde yaptığı araştırmaya göre;
884'nün zehirlenme yaptığı,
146'sının tümör oluşturduğu,
218'inin üreme bozukluğuna sebep olduğu,
314'unun mutasyona sebep olduğu,
376'sının da deri ve göz rahatsızlıklarına sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Ticari ihtirasların alabildiğine kamcıladıgı reklamların yaldızlı parıltılari altında masum görüntüdeki kozmetik ürünlerin gerçek yüzü Dermatoloji kliniklerinde ve labaratuarinda ortaya çıkartilmaktadir. Bütün bunlara ek olarak kozmetiklerde kullanılan katki madderinin önemli bir kısmının hayvansal kökenli olmaları sebebi ile deli dana riskinin bulunması, bunun yanında Müslümanlar için haram olma riskinin de bulunması gözardı edilmemelidir. Daha da ileri boyutlara götürdüğümuz takdirde, insan ve hayvan ceninleri, doğum artıklar, plasentalar ve sperm hücreleri v.s. nin de kullanıldığı bu müstahzalara Müslümanların çok dikkatle yaklaşmalari gerekir.

Yeniden Gıda Raporu - Hüseyin Kami Büyüközer

Üst Ana Sayfa Alt