Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kredi Kartına Vadeli Sattığım Ürünün Parasını Bankaya Komisyon Vererek Hemen Teslim Almam Faiz mi?

H Çevrimdışı

Habbab89

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum.

Kardeşler, ALLAH(s.v.t) bana 1 kapı açıyor. Ama 1 imtihan mı ve ya rızık mı olduğunu anlayamıyorum.

Mesele şöyle. Ben televizyon, mutfak aletleri, bilgisayarlar filan satışına giricem ALLAH izin verirse. Bilindiyi üzere bunlar fiyatı yüksek olan ürünler. Yani nakid olarak satış çok düşük olucak diye tahmin ediyorum. Az önce 1 adamla konuşdum. Bana dediki, sen krediyle satış yap (bizde kredi deniyor. Yani nakid olarak deyil ay-ay ödeme). Dedimki kredide faiz var, haram. Dediki hayır. Faizi sen vermiyorsun ve ya almıyorsun. Sen elindeki ürünü helal yolla bankaya satıyorsun. Banka sana ürünün deyerini ödüyor, ondan sonra adama ister faizle verir ister vermez, o seni bağlamaz.

Yani 1 şeyler kafama dank etdi bunları duyunca. Tabii mutmain olmadım, bu yüzden sizlere sorayım dedim

1ci sorum

Böyle satış yapmam benim faize bulaşmama ve haram satış yapmama, haram yememe neden olurmu?

2ci sorum

Faiz kredinin neresindedir?

Önceleri ben kredide faizin, kreditle mal satıldığı zaman her ay malın üzerine belirlenmiş fiyatın gelmesi diye bilirdim. Sonra, eger bu zaman ödenecek paranın miqdarı önceden bilinirse bu faiz olmaz diye duydum. Mesela: 100tl olan ürünü 3 ayda her ay 100tlnin 10faizi kadar ilave ödemekle almak. Sonuç olarak ben yekun paranın ne olduğunu anlıyorum.
Burda faiz olmadığını anladım. Türkce yanılmıyorsam buna taksid deniyor

Sonra kredide faizin ne olduğunu arayınca, eğer paranı zamanında ödemezsem benden ilaveten alınan para olduğunu anladım. Tabi eğer doğru anlamışsam.

Şimdi sorum buki, Eğer önceden, aylarda geciktirilen para zamanı, her güne önceki günün faizini deyilde her güne belirli 1 mebleğ danışılırsa bu faiz olurmu. Mesela. Geciken her güne ilave 1tl. Ceza babından.

Lütfen cevabı kısa yazınız. Çünki okumaya çok hevselem olmuyor.

Selamunaleyke.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam ;
Bahsettiğiniz alış veriş şekli, yani sattığınız ürünü, muşterinin kredi kartından vadeli - taksitle çektikten sonra müşteriyi bankaya satmanız;
Yani kredi kartıyla sizden taksitle ürün aldıktan sonra, müşteri daha dükkandan çıkmadan, sizin bankadan gidib taksitli olan parayı belli oranda bankaya komisyon vererek nakit olarak almanız câiz değildir. Ayrıca bu durum daha farklı sakıncaları da vardır ki alışverişte üçüncü şahıs alışverişi fasid kılar.

Parayı parayla (cins birliği olan) farklı miktarda ödenmesi faizdir.
Bir malı alırken peşin şu fiyat, vadeli şu fiyat denmesi faiz değildir. Müşteriye seçenek sunuyor olduğunuzdan, hem daha akid yapılmadığından ayrıca mal verib para almanız faiz kapsamına girmez.

Üst Ana Sayfa Alt