Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kredi Kartıyla Satış Olan Yerde Çalışmanın Hükmü ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah .

bu gün iş buldum iş yerinde inşaat malzemeleri satılıyor . Kredi kartı kullanılabilen yerdeki işçiye vebal var mı ?

Alt satıra alamadım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Daru'l harbde ticarethaneler ve işyerleri faizli kapitalist sistemin haramzade kurumları olan bankalarla ister istemez içli dışlıdır. Günümüzde kredi kartı oldukça yaygınlaşmış bilhassa ürün satan ticarethaneler banka aracılığına bir nevî mahkum olmuştur. Bunda insanların yoğun kredi kartı kullanma alışkanlığı ve israf düşkünlüğü etken sebebdir.
İşçilerin, emeklilerin maaşı dâhi banka üzerinden ödenmektedir, bundan kaçınılması çok çok zordur. Kart - Post makinası kullanmayan, kredi kartlı alışveriş yaptırmayan esnaf; satış yapamamakta, müşteri bulmakta zorlanmaktadır. Bu tür sıkıntılar ve endişeler sebebiyle ister istemez kredi kartlı alışverişe mahkum olarak post makinası koymak zorunda kalanlar olmuştur. Küçük esnafın içerisinde hâla kredi kartı - post makinası kullanmayanlar olsa da yekün esnafın yanında kullanmayanların oranının pek kıymeti harbiyesi olmayacak kadar cûzi bir oranı teşkil ederler.
Hal böyle olunca, işçi olarak çalışan insanlar da ister kredi kartıyla alış veriş yapılan yerlerde çalışıyor olsun, ister devlet tarafından gerek çalıştırdığı işçilerin ve gerek alınacak verginin belirlenmesinde etkin rol oynayan bankalarla ilişkide olan küçük, orta ve büyük iş yerleri olsun (zaruret durumu olduğu sürece) bankalar aracılığıyla iş yapan, yaptıran, kredi kartı kullandıran iş yerlerinde zarurat dolayısıyla çalışabileceği kanaatindeyim.

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Şimdi iş yerinde satış ya kredi kartıyla ya nakitle ya irsaliye imza atılan bir şeyle oluyor. Ben bu işle ilgilenmiyorum ben sadece gelen müşteriye malzeme veriyorum ve sadece bunun için para alacağım kredi kartıyla satış yaptığım için değilde emeğim için o malzemeleri taşıdığım için vercekler ödeme kısmına patronlar bakıyor yada sekreter. Durum böğle olunca kredi kartıyla satış haram olsa bile beni ilgilendiren bir şey var mı ? para biriktirim bir an öncr hicret etmem lazım. sigortasız işci çalıştıramadıkları için sigortada yapıyolar zaruriyetten kabul ettim. Kazandığım para yapacaağım bazı amellerime zarar verir mi

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum. Şimdi iş yerinde satış ya kredi kartıyla ya nakitle ya irsaliye imza atılan bir şeyle oluyor. Ben bu işle ilgilenmiyorum ben sadece gelen müşteriye malzeme veriyorum ve sadece bunun için para alacağım kredi kartıyla satış yaptığım için değilde emeğim için o malzemeleri taşıdığım için vercekler ödeme kısmına patronlar bakıyor yada sekreter. Durum böğle olunca kredi kartıyla satış haram olsa bile beni ilgilendiren bir şey var mı ? para biriktirim bir an öncr hicret etmem lazım. sigortasız işci çalıştıramadıkları için sigortada yapıyolar zaruriyetten kabul ettim. Kazandığım para yapacaağım bazı amellerime zarar verir mi
Kredi kartı ile alış veriş yapan yerde çalışmak, domuz eti veya alkollu içki satan yerde çalışmak gibi mota mot aynı günahta olmadığı kanısındayım. Bahsettiğiniz şartlar sebebiyle daha düzgün şartlarda bir yer bulana kadar çalışabileceğinizi düşünüyorum.

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Zaruriyetler haramları mubah kılar diye bir kaide var mı ? Benim için geçerli mi ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum gittiğim bütün yerlerde pos cihazı var sigorta zorunlu pos cihazı olmayan dükkan yok denecek kadar az başkentte yada ben görmüyorum. Sigorta yapmayan bir yer var orada hak ettiğin parayı vermiyor ama sonuçta imal ettiğin koltuğu kredi kartıyla sata bilme seceneği var buradada. Yılmaz boru die bir iş buldum iş görüşmesine gittim 5 vakit namaza cuma ya bir şey demiyolar sakalını kes filanda demediler. Sigorta yapıyolar kredi kartı secenekleri var yani benim yapcağım iş demir boruları kamyona yüklemek. Ödeme yerine muhasabe bakıyor nasıl ödenecekse nakitse nakit, senetse senet, kredi kartıyla yada .. Şimdi çalışsam benim kazandığım para helal mi

Üst Ana Sayfa Alt