Küçük Çocuklara Selâm Vermek

cephetunnusre

Yeni Üye
Üye
Küçük Çocuklara Selâm Vermek


Enes -radıyallâhu anh- dedi ki:
'' Rasûlullah s.a.w.s. çocukların yanından geçer ve onlara selâm verirdi. ''

Buhârî, 11/37; Muslim, 7/5, 6


Açıklama:

Bu unutulmaya yüz tutmuş sünnetlerdendir. Onların yakınından büyük birisi geçip selâm verdiğinde, çocuklar buna şaşırmakta ve garip karşılamaktadır.

-Bu sünnet ihmâl edilip terkedildi ve sonucunda Müslüman toplulukların çocukların ağzında, yahûdi ve hristiyanların tâbirleri dolaşmaya başladı.

 

Muzzammil

Yeni Üye
Üye
Jazakhallahu khair kardeşim.

Ne yazık ki toplumumuzun genelinde unutulmuştur bu sunnet. Memleketi kasıp kavuran batı hayranlığı da en çok çocuklar ve gençlerimizi etkilemekte, onları hergün biraz daha vurmaktadır.
Nebevî selâmlama şekli yerine ağızlarda yabancı dillerin kelimeleri dolaşmaktadır. Bunda biz büyüklerin kabahati de büyüktür, Rabb'im bizleri avfeylesin.

" Kim bir kavmin (topluluğun) karartısını (sayısını) çoğaltırsa o da onlardandır. Ve kim bir kavmin amelinden râzı olursa onların amellerinde ortaktır. "

İbni Kesir Câmi’u-Mesânid ve's-Sünen, 27/308, Hadis no: 589
 

KAYA

İyi Bilinen Üye
Üye
Benim evlada eve girdiğim zaman cevap verene kadar selam veririm oda bana başka derdini anlatmaya çalışır fakat ben ısrarla onun selamı alıp cevap vermesini isterim oda yarım yamalak dili ile cevap verir beni çok mutlu eder yaşı ufak dilide dönmüyor daha hoş oluyor.
görünce bu sünneti hoşuma gitdi :)
 
Üst Alt