Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Küçük Çocuklara Selâm Vermek

C Çevrimdışı

cephetunnusre

Üye
İslam-TR Üyesi
Küçük Çocuklara Selâm Vermek

Enes -radıyallâhu anh- dedi ki:
'' Rasûlullah s.a.w.s. çocukların yanından geçer ve onlara selâm verirdi. ''

Buhârî, 11/37; Muslim, 7/5, 6

Açıklama:

Bu unutulmaya yüz tutmuş sünnetlerdendir. Onların yakınından büyük birisi geçip selâm verdiğinde, çocuklar buna şaşırmakta ve garip karşılamaktadır.

-Bu sünnet ihmâl edilip terkedildi ve sonucunda Müslüman toplulukların çocukların ağzında, yahûdi ve hristiyanların tâbirleri dolaşmaya başladı.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Jazakhallahu khair kardeşim.

Ne yazık ki toplumumuzun genelinde unutulmuştur bu sunnet. Memleketi kasıp kavuran batı hayranlığı da en çok çocuklar ve gençlerimizi etkilemekte, onları hergün biraz daha vurmaktadır.
Nebevî selâmlama şekli yerine ağızlarda yabancı dillerin kelimeleri dolaşmaktadır. Bunda biz büyüklerin kabahati de büyüktür, Rabb'im bizleri avfeylesin.

" Kim bir kavmin (topluluğun) karartısını (sayısını) çoğaltırsa o da onlardandır. Ve kim bir kavmin amelinden râzı olursa onların amellerinde ortaktır. "

İbni Kesir Câmi’u-Mesânid ve's-Sünen, 27/308, Hadis no: 589

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim evlada eve girdiğim zaman cevap verene kadar selam veririm oda bana başka derdini anlatmaya çalışır fakat ben ısrarla onun selamı alıp cevap vermesini isterim oda yarım yamalak dili ile cevap verir beni çok mutlu eder yaşı ufak dilide dönmüyor daha hoş oluyor.
görünce bu sünneti hoşuma gitdi :)