Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kudretullah - Krem Karamelli Kek

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
***Kudretullah-Krem- Karamelli Kek***

kudretullah3.jpg

Kudretullah adlı bu muhteşem keki ilk kez yedi sekiz yıl önce denemiştim.Aslında sonucu tam hatırlamıyorum.Ya olmamıştı yada istediğim gibi değildi.Sofra dergilerinden not almıştım ve defterimi karıştırırken yeniden aklıma geldi.Kudretullah ismi sütlü kısımla kek kısmının pişme esnasında ayrışmasından dolayı verilmiş yani Allah’ın kudreti demek, araplar böyle derlermiş.Özellikle portakal kabuğunun lezzeti ile birleşince tadına doyulmaz bir kek ortaya çıkıyor.Yumurta biraz fazla oluyor ama biz portakal kabuğunun kokusundan sanırım yumurta kokusunu hiç almadık.

***KUDRETULLAH,KREM KARAMELLİ KEK***

KEK MALZEMELERİ
3 yumurta
1.5 su bardağı un
1 su bardağı şeker
1 çay bardağı süt
0.5 çay bardağı sıvıyağ
2 yemek kaşığı kakao
1 paket kabartma tozu
1 adet portakal kabuğu rendesi

KREM KISMI İÇİN
2 su bardağı süt 500 gr.
3 yemek kaşığı şeker
4 yumurta
1 adet portakal kabuğu rendesi
1 paket vanilya

KARAMEL İÇİN
1 çay bardağı şeker

YAPILIŞI
*Ortası delik veya düz kek kalıbınızı yağlayın,(kelepçeli kalıp olmaz)
*1 çay bardağı şekeri tavada karamelize edip kalıbın dibine dökün
*2 bardak sütü ve şekeri bir kaba alıp çırpın,portakal kabuğu,vanilya ve yumurtayıda ekleyip sadece yumurtalar karışana kadar çırpın.Bu karışımı da kek kalıbına dökün
*Kekimizide klasik kek yapar gibi hazırlayıp,yavaşça sütlü karışımın üzerine dökün.Görüntü sizi korkutmasın pişme esnasında yeniden ayrışacaklar.
*Kek kalıbını alttaki sütlü kısmı kapatacak kadar su dolu bir kabın içine oturtun,önce 200 derecede kabardıktan sonra 175 derecede pişirmeye devam edin.Yaklaşık 40 dakika pişmesi lazım.
*Kekinizi fırından çıkarıp dışarda soğuttuktan sonra 1 gece ve en az 6 saat buzdolabında bekletin.Ertesi gün dolaptan aldığınız keki sıcak su dolu bir kabın içine oturtup 2-3 dakika bekletin ve bir servis tabağına ters çevirin…

CAHİDE

Üst Ana Sayfa Alt