Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Kur'an-ı Kerim'in Kilitleri -2-

Bir Müslümanın Günlüğü Çevrimdışı

Bir Müslümanın Günlüğü

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Kur'an-ı Kerim'in Kilitleri -2-

Es selamu aleykum

Yukarıdaki konu Kur'an-ı Kerim'i anlama konusunda giriş için olmazsa olmaz konumuzdu. Kur'an'ın rehberimiz olduğunu ve onu anlamanın herkes için kolaylaştırılmış olduğunu anladıysanız, şimdi linkteki konuda başlıklarını verdiğim kavramların anlamlarını öğrenmeye geçebiliriz.

İlk kavramımız: İlah.

İslam'ın giriş şartı, kendisi ile Müslüman olunan sözün, yani Kelime-i Şehadet'in veya daha öz olarak Kelime-i Tevhid'in içerisinde yer alan bir kelime: İlah...

Bizler "La ilahe illallah" diyoruz ve bununla "Allah'tan başka ilah yoktur" diyoruz. Güzel... Ne diyor muşuz? "İlah yoktur." Kimden başka? "Allah'tan." Doğru. Biz Allah'ı tek ilah olarak kabul ediyor, O'ndan başka tüm ilahları reddediyoruz. Buraya kadar kesinlikle muhteşem, tastamam doğru, hiçbir sorun yok, elhamdülillah. Peki sorun ne? Ben ne anlatmaya çalışacağım acaba? Geliyorum konuya, yavaş yavaş...

Kelime-i Tevhid ile canı gönülden "Allah'tan başka ilah yoktur" diyen, tek ilah olarak Allah'ı tanıyan Müslüman kardeşlerim! İlah ne demektir? Kelime anlamı, hani "Allah'tan başka ilah yoktur" diyoruz ya... Ne yoktur? "İlah" derken neyi kastediyoruz?

Ve yurdum insanı, gayet kendinden emin şekilde, tüm imanıyla, dolu dolu şu cevabı verir:

-"Tabi ki de ilah demek, "Yaratan" demektir. Yani Allah'tan başka yaratan yoktur!"

Ah benim güzel kardeşim, haklısın, doğru Allah'tan başka yaratan yoktur. Güzel, bildin... Ama biliyor musun? Tüm insanlık tarihinde, zaten "Allah'tan başka yaratıcı vardır" diyen hiç olmadı ki? Güzel kardeşim benim, hani Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve sellem azılı düşmanları, Kelime-i Tevhid'in inkarcıları, Mekke Müşrikleri vardı ya? Onlar da senin dediğini, yani Allah'tan başka yaratan olmadığını söylüyordu. Ama ilah'ın anlamı bu olmadığı gibi, bu inançları onları Müslüman da yapamadı. Boş konuşuyormuş gibi olmamak adına ilgili ayetlerimizi hemen buraya ekliyorum:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

“Andolsun, onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye soracak olsan, tartışmasız: "Onları üstün ve güçlü (aziz) olan, bilen (Allah) yarattı" diyecekler.” (43/Zuhruf, 9)

“Andolsun, onlara: "Kendilerini kim yarattı?" diye soracak olsan, elbette: "Allah" diyecekler. Öyleyse nasıl olur da çevriliyorlar?” (43/Zuhruf, 87)

“Andolsun onlara: "Gökten su indirip de ölümünden sonra yeryüzünü dirilten kimdir?" diye soracak olursan, şüphesiz: "Allah" diyecekler. De ki: "Hamd Allah'ındır." Hayır, onların çoğu akletmiyorlar.” (29/Ankebut, 63)

“De ki: "Eğer biliyorsanız (söyleyin: ) Yeryüzü ve onun içinde olanlar kimindir?"
"Allah'ındır" diyecekler. De ki: "Yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz?"

De ki: "Yedi göğün Rabbi ve büyük Arş'ın Rabbi kimdir?"
"Allah'dır" diyecekler. De ki: "Yine de sakınmayacak mısınız?"

De ki: "Eğer biliyorsanız (söyleyin: ) Her şeyin melekutu (mülk ve yönetimi) kimin elindedir? Ki O, koruyup kolluyorken kendisi korunmuyor." "Allah'ındır" diyecekler.

De ki: "Öyleyse nasıl oluyor da böyle büyüleniyorsunuz?"” (23/Mu'minun, 84-89)

SubhanAllah... Gördüğünüz gibi müşriklerin halini anlatan bu ayetler, onların kendilerini yaratanın Allah olduğunu bildiklerini gösteriyor. Peki ama onların şirki neydi öyleyse?

İşte bu sorunun cevabı, "İlah" kelimesinin gerçek anlamında gizlidir... Biz şu an İlah'ın "Yaratan" demek olmadığını öğrenerek, zihnimizde bu gerçekler için yer açmış bulunuyoruz elhamdülillah...

-İnşaAllah devam edecek-

Yazı Dizisinin Tamamı:

Bir Müslümanın Günlüğü